Ako výraz ocenenia mimoriadnych zásluh udeľuje Slovenský poľovnícky zväz zväzové vyznamenania. Je to bronzová, strieborná alebo zlatá medaila SPZ za významné zásluhy o rozvoj poľovníctva na Slovensku. Najvyšším zväzovým ocenením je medaila Zlatý kamzík.
Prirodzene, tieto vyznamenania sa neudeľujú za množstvo, či trofeje ulovenej zveri. Je to výraz ocenenia predovšetkým dlhoročným členom SPZ za ich prístup k zveľaďovaniu poľovných revírov a tiež funkcionárom SPZ, ktorí sa svojou aktivitou v legislatívnej, publicistickej, propagačnej a ďalšej činnosti vo vzťahu k širokej verejnosti zaslúžili, že poľovníctvo na Slovensku má vysoký štandard, veľmi solídne profesijné zázemie a v neposlednom rade i morálny kredit ochrancov prírody a zveľaďovania životného prostredia.
Na Slovensku je približne 56 000 poľovníkov. Slovenský poľovnícky zväz každoročne udeľuje približne 35 ocenení Zlatý kamzík a okolo 100 zlatých medailí. Medzi vlani takto ocenenými poľovníkmi bol aj predseda Poľovníckeho združenia v bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Panák.
Vajnorský revír v blízkosti vysoko industrializovaných častí hlavného mesta je svojím spôsobom raritou. Je kombináciou poľného a podhorského poľovného revíru, ktorý charakterizuje intenzívna poľnohospodárska výroba na poliach, pestovanie viniča na svahoch Malých Karpát a navyše patrí k vyhľadávaným oddychovým miestam pre Bratislavčanov zapáleným pre relax na bicykloch. To všetko však negatívne vplýva na stavy zveri, ktorá potrebuje k životu a prirodzenej reprodukcii aj pokoj. Napriek tomu vo vajnorskom revíre sa darí udržať kmeňové stavy zajacov, bažantov, diviakov, srnčej zveri, ba dokonca už sa v lesoch a vinohradoch udomácnili aj daniele. Je to zásluhou nielen prísne regulovaného odstrelu v podaní 16 členov poľovníckeho združenia, ale aj dôslednou starostlivosťou o zver najmä v zimnom období. Dlhoročnú zásluhu na organizovaní brigád pri budovaní kŕmidiel, zabezpečení a roznášaní doplnkovej potravy pre zver, ako aj ďalších úloh má práve Ján Panák.
K jeho pozoruhodným aktivitám patrí aj spoločenská propagácia poľovníctva na miestnych základných školách. Na stretnutiach s poľovníkmi sa deti učia spoznávať prírodu, vážiť si ju a chrániť. Medzi spoločensky zaujímavé podujatia patria aj každoročné Vajnorské poľovnícke dni, ktoré svojou atraktívnosťou už dávno prekročili hranice obce.