Martinák sa obáva o budúcnosť genofondu divých mačiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mačka
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Nápad, aby v poľovnom revíri nebolo možné strieľať túlavé mačky, s ktorým prišli poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jaroslav Suja a Kamil Krnáč v novele zákona o poľovníctve, sa nepáči Ľubošovi Martinákovi zo Smeru-SD. „V prírode je veľmi rozšírené kríženie mačky divej s mačkou domácou, a tým príde k ohrozeniu genofondu mačky divej,“ zdôraznil počas dnešnej rozpravy k návrhu v Národnej rade SR. Ako poukázal, ak nebude možné túlavé mačky strieľať, príde k vážnemu ohrozeniu výskytu divých mačiek. Podľa štatistiky Slovenskej poľovníckej komory vlani zaregistrovali 9 216 túlavých mačiek, početnosť divých je niekoľkonásobne nižšia. V praxi podľa neho nie sú vykonateľné ani ďalšie ustanovenia novely, týkajúce sa voľného pohybu psov. Martinák preto podal procedurálny návrh, aby NR SR v rokovaní o norme nepokračovala.

„Mačka divá je vysoko teritoriálne zviera a ak si doteraz boli schopné svoje teritóriá ochrániť, verím tomu, že príroda je schopná si tento genofond ochrániť aj samotná,“ je presvedčený Martin Poliačik z SaS. Ako podotkol, mačky sa do lesov zatúlavajú desiatky či stovky rokov a nikdy nedošlo k ich enormnému premnoženiu, lebo príroda si to dokáže regulovať samotná. Podľa Poliačika tiež majú poľovníci v súčasnosti príliš veľké právomoci a často dochádza k situáciám, že strieľajú psov, keď to nie je nevyhnutné. „Existujú obce a dediny, kde sa títo poľovníci hrajú na zvrchovaných pánov a vyhrážajú sa, že len čo pes preskočí plot alebo bránku, budú strieľať,“ vyhlásil. Ak sa zákon o poľovníctve nezmení, Poliačik je presvedčený, že len sa predĺži stav, keď budú nevinné zvieratá a ich nevinní majitelia trpieť.

Liberáli sa snažia tento stav zmeniť

Podľa ich návrhu novely zákona o poľovníctve v poľovnom revíri nemá byť dovolené strieľať mačky, poľovníci zároveň budú môcť zastreliť len neidentifikovateľné alebo nebezpečné psy. Vo svojom návrhu zároveň presnejšie definujú práva a povinnosti člena poľovnej stráže, ako aj prísnejšie povinnosti pre držiteľov psov, napríklad sa špecifikuje povinnosť označiť psa pri vstupe do poľovného revíru.

Súčasné znenie zákona z roku 2009 povoľuje poľovnej stráži usmrtiť psa, mačku vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od trvalo obytného domu. Okrem toho dáva podľa predkladateľov súčasnej novely právo usmrtiť psa a mačku, ak sa ocitnú v poľovnom revíri, napríklad aj v sprievode majiteľa, alebo pokiaľ pes odbehne od chaty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil KrnáčMartin Poliačik