Martin sa chce vyhnúť nútenej správe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

MARTIN 21. októbra (WEBNOVINY) – Šesťdesiattisícovému Martinu aj naďalej hrozí nútená správa, zvýšenie všetkých poplatkov i daní. Cyperská spoločnosť chce od martinskej radnice takmer 16 miliónov eur ako hodnotu majetku vrátane úrokov, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995. Podľa martinskej radnice je celá pohľadávka iba výmyslom špekulantov. V tomto spore súdy už štyrikrát rozhodli v prospech mesta, dvakrát Krajský súd v Žiline a dvakrát Najvyšší súd SR. Na podnet generálnej prokuratúry však mimoriadny dovolací senát Najvyššieho súdu SR v apríli zrazu rozhodol v neprospech Martinčanov, preto sa mesto obrátilo na Ústavný súd SR.

„Obrátili sme sa na Ústavný súd, pretože si myslíme, že po štyroch rozhodnutiach rôznych stupňov súdov už takéto konanie nemalo pokračovať. Nestotožňujeme sa s názorom generálnej prokuratúry, ktorá robila mimoriadne dovolanie a ani s názorom Najvyššieho súdu, ktorý zrazu poprel aj svoje vlastné rozhodnutia. Dvakrát v tejto veci rozhodol aj krajský súd a dvakrát aj Najvyšší súd a vždy sme to vyhrali. A po pre nás veľmi divnom mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora začal konať Najvyšší súd, samozrejme musel konať iný senát. A zrazu tento iný senát vrátil konanie a svojim rozhodnutím zaviazal rozhodnúť ten predošlý odvolací senát Najvyššieho súdu,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar. Podľa právneho poriadku by mal byť pôvodný odvolací senát teraz viazaný právnym názorom tohto mimoriadneho dovolania. A teda napriek tomu, že odvolací senát Najvyššieho súdu pôvodne rozhodol v prospech mesta Martin, teraz by mal rozhodnúť v jeho neprospech. „Sami sme zvedaví ako sa s týmto Najvyšší súd vysporiada. Táto situácia je pre mesto veľmi nebezpečná, preto máme pripravené podania aj na Európsky súd pre ľudské práva,“ dodal Hrnčiar.

Mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd podal prokurátor Generálnej prokuratúry koncom apríla len šesť dní pred vypršaním ročnej lehoty. „Z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR som veľmi sklamaný. Nerozumiem ako je možné v právnom štáte, aby ak účastník konania štyrikrát vyhral súdny spor v priebehu pätnástich rokov, aby Najvyšší súd sám poprel svoje rozhodnutia a znovu otvoril proces,“ uviedol v apríli po vynesení rozhodnutia primátor Hrnčiar. Ešte v apríli mala údajná pohľadávka hodnotu 13 miliónov eur, koncom októbra je to už takmer 16 miliónov. „Táto údajná pohľadávka rastie každým rokom o 25 percent, takže mesto Martin je v súčasnosti v ohrození a jeho ďalšia existencia je nejasná,“ povedal Hrnčiar.

Ak bude musieť mesto pohľadávku zaplatiť, podľa Hrnčiara prejde Martin pod nútenú správu, v rámci ktorej by sa vykonával len odvoz komunálneho odpadu, osvetlenie a možno doprava. Mesto by následne muselo zvýšiť všetky poplatky a dane a tiež zastaviť akékoľvek investície, rekonštrukcie či opravy. „Mne len ostáva dúfať, že finančné skupiny a cyperské firmy v tomto štáte nebudú mať takú moc, aby mohli ovplyvňovať rozhodnutie súdov,“ dodal Hrnčiar.

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti mesto vložilo do ním vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predalo novému majiteľovi. Pôvodným majiteľom 16-miliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ten ešte v apríli vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Hrnčiar
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR