Martikán chce zmenu, na olympiáde by bolo viac Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Martikán
Michal Martikán získal na svetovom šampionáte 11. zlatú medailu. Foto: SITA/Branislav Račko

RIO DE JANEIRO 11. augusta (WebNoviny.sk) – Absenciou na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro sa éra Michala Martikána v slovenskom či celosvetovom vodnom slalome neskočila. Skúsený 37-ročný Lipták, ktorý zo žiadnej z predchádzajúcich piatich olympiád neodchádzal bez medaily, sa totiž rozhodol bojovať o miestenku na Hrách XXXII. olympiády v japonskom Tokiu.

OH 2016

Michal Martikán nechýba ani v areáli Štadióna Whitewater počas súťaží vo vodnom slalome, no sleduje ich netradične z brehu. „Táto úloha je pre mňa veľmi inšpiratívna z mnohých dôvodov. Veľmi rád by som aj tento pohľad využil na to, nech v ďalšom olympijskom cykle urobím všetko pre to, aby som to opäť zažil z vody,“ povedal Michal Martikán po zisku striebornej medaily Matejom Beňušom, ktorý ho zdolal v internej slovenskej kvalifikácii a jedinú miestenku na OH 2016 získal práve on.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – šiesty deň

Martikán by však bol veľmi rád, keby s Beňušom nemusel súťažiť o jedinú miestenku určenú pre Slovensko. „Podľa mňa sa celé odvetvie musí zamyslieť, aby vo vodnom slalome najlepší športovci na olympiáde boli. Tento jeden z najkrajších olympijských športov si zaslúži, aby tam tí športovci stáli. Pokiaľ ktokoľvek vo svete bude úspešný, nemôže byť pripravený o súťaženie na olympijských hrách. Napríklad keď je druhý či tretí na svete, ale nie najlepší zo svojej krajiny,“ zamyslel sa olympijský šampión z Atlanty 1996 a Pekingu 2008.

Štvornásobný svetový šampión v súťaži singlkanoistov Martikán načrtol, ako by si predstavoval zmeny.

„V prvom rade by sa malo jazdiť na náročnejších tratiach, týka sa to vodného terénu alebo postavenia bránok. Ani v Riu ľudí nezaujímal jednoduchý začiatok, ale boli zvedaví na tie aspoň trochu zložitejšie bránky, kde sa mohlo niečo stať a aj laik mohol posúdiť, či to bol dobrý prejazd alebo nie. Bolo to z hľadiska cítiť, že chyby na náročnejších úsekoch vedia posúdiť omnoho lepšie ako len sledovať tabuľu, či to bude plus alebo mínus v čase. Pádlovanie je totiž veľmi podobné u všetkých jazdcov. Tento šport musí ponúkať to, čím je výnimočný,“ priblížil skúsený športovec

Ďalšia vec je, že voda sa podľa Martikána dosť výrazne mení a podmienky nie sú stabilné, preto si stále myslí, že by sa mali sčítavať dve jazdy dokopy, ako to bolo na predchádzajúcich olympiádach. A minimálne desať až pätnásť najlepších pretekárov podľa svetového rebríčka by malo štartovať na olympijských hrách. Bez ohľadu na krajinu, ktorú reprezentujú.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Martikán