Skvelý Matej Beňuš na olympiáde získal striebornú medailu

Skvelý Matej Beňuš na olympiáde získal striebornú medailu
Slovenský kanoista Matej Beňuš sa teší zo striebornej olympijskej medaily v disciplíne C1. Rio de Janeiro, 9. august 2016 Foto: SITA/Martin Medňanský

RIO DE JANEIRO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš vo svojej olympijskej premiére vybojoval striebornú medailu.

OH 2016

V utorkovom finále desiatky najlepších singlkanoistov na Štadióne Whitewater vo štvrti Deodoro v Riu de Janeiro bol lepší ako on iba olympijský víťaz Denis Gargaud Chanut. V prospech Francúza rozhodlo 85 stotín sekundy. Bronz putuje do Japonska zásluhou Takuju Hanedu. Trio medailistov predviedlo rýchle jazdy bez trestných sekúnd.

Obrazom: Matej Beňuš získal striebornú medailu

Beňuš sa v porovnaní so semifinále výrazne zlepšil

Zverenec Juraja Minčíka Beňuš sa v porovnaní so semifinále výrazne zlepšil, až o šesť priečok. Vtedy šiel vyložene na istotu a viacero nájazdov do bránok mu nevyšlo podľa predstáv. Vo finále to však na trati s 24 bránkami rozbalil naplno. S potrebnou mierou rizika, ale plynulo, zvládol náročné úseky s protivodnými bránkami a rýchlo sa ponáhľal do cieľa.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – piaty deň

Vzhľadom na ôsmu priečku v kvalifikácii 28-ročný Bratislavčan štartoval v desaťčlennom finále ako tretí a po skvelej jazde nasledovali v jeho prípade ešte dlhé minúty čakania na rozuzlenie. Napokon sa mu oplatilo počkať na najväčší úspech kariéry.

„Maťo sa vyvaroval chýb, čas 95 sekúnd je podľa mňa medailový,“ predznamenal krátko po Beňušovej jazde úradujúci majster Európy Alexander Slafkovský v štúdiu RTVS. Neskôr po vyvrcholení pretekov Slafkovský uznanlivo dodal: „Bolo to neuveriteľné, Maťo sa do toho oprel od začiatku. Tým, že štartoval zozadu a predviedol vydarenú jazdu, nastavil vysoko latku a nie všetci súperi to potom zvládli. Maťovi sa podarilo predviesť to, na čo mali. Boli tam ešte drobné zaváhania, ktoré ak by sa dali do porovnávačky s víťazným Francúzom, tak by sme videli, aké malé detaily rozhodovali o zlatej medaile, resp. striebre. Maťo mohol ísť ešte o čosi rýchlejšie, strieborná medaila je však fantastická pre vodný slalom aj celé Slovensko.“

25. slovenská medaila z letnej olympiády

Beňuš si postup na OH premiérovo v kariére vybojoval na úkor legendárneho krajana Michala Martikána, dvojnásobného olympijského víťaza a päťnásobného medailistu spod piatich kruhov. Ten jeho jazdu sledoval naživo priamo v Riu.

„Podľa toho, čo som videl na papieri, sú na trati dve kľúčové miesta. Bude to okolo bránok 7-10, kde je jedna náročná kombinácia a potom záver – bránky 19, 20, 21. Maťovi Beňušovi by tie miesta ako pravákovi mali sedieť,“ uviedol M. Martikán pre RTVS ešte pred finálovými jazdami. „Neopísateľná radosť, šťastie. Maťovi rodičia došli na finále, sledovali sme ho spolu s mojimi dvoma deťmi. Maťo vždy tvrdil, je tam asi 7-8 najlepších, čo sa tam stretnú. Je to najmä psychická záťaž, keďže ide o olympiádu. Maťo povedal, že bude spokojný s akoukoľvek medailou,“ uviedla v prvej reakcii pre RTVS manželka Mateja Beňuša,

Beňuš vybojoval 25. medailu v histórii účastí športovcov samostatného Slovenska letnej verzii OH, v súčte s medailami so zimných olympiád to je celkovo tridsiaty cenný kov. Člen ŠCP Bratislava nadviazal na svojich úspešných predchodcov z divokej vody pod piatimi kruhmi Michala Martikána, Elenu Kaliskú, Pavla a Petra Hochschornerovcov a Juraja Minčíka a stal sa šiestym Slovákom, ktorý vybojoval cenný kov – prvým teraz v Riu.

Skvelý Matej Beňuš na olympiáde získal striebornú medailu
Foto: SITA/AP

Minčíkovi sa do očí tisli slzy šťastia

Neopísateľné pocity po striebre Beňuša prežíval Juraj Minčík. Na OH 2000 v austrálskom Sydney si vychutnával krásne pocity po zisku bronzu v C1 ešte ako pretekár, o šestnásť rokov neskôr v brazílskom Riu de Janeiro sa mu do očí tisli slzy šťastia už ako trénerovi Mateja Beňuša.

„Sú to úžasné pocity. Každé preteky sú ťažké, najmä teraz, keď finále sa začína od nuly. Semifinále bolo extrémne vyrovnané. Vo finále Maťo štartoval vo výbornej pozícii a predviedol geniálnu jazdu. Som veľmi šťastný,“ povedal Minčík, 39-ročný rodák zo Spišskej Starej Vsi, a pokračoval: „Maťo dosiahol dobrý čas a vedel som, že bude jeden z tých lepších. Najdôležitejší súperi však ešte len boli na štarte. Ťažko sa odhadovalo, či to bude stačiť na medailu.“

Keď vo finále prišiel Beňuš do cieľa, Minčík bol nervózny. „Veril som však Maťovi, pretože zajazdil dobrý čas. Keď už mal istotu medaily, tak prišla obrovská úľava a šťastie. Aj niekoľko desiatok minút po medaile je veľmi skoro hovoriť o pocitoch. Je to niečo výnimočné,“ pokračoval.

V roku 2000 po zisku bronzu v Sydney skočil do vody so strieborným Michalom Martikánom, teraz sa radoval iba na brehu. „Vtedy to bola radosť z mojej práce, teraz som sa tešil z Maťa. Je tam síce aj kus mojej driny, ale celé je to o Maťovi. Som veľmi šťastný, že sa mu plnia sny,“ dodal Minčík.

VODNÝ SLALOM – C1 muži – finále:

1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 94,17 (0), 2. Matej Beňuš (SR) 95,02 (0), 3. Takuja Haneda (Jap.) 97,44 (0), 4. Vítězslav Gebas (ČR) 97,57 (0), 5. Sideris Tasiadis (Nem.) 97,90 (2), 6. Benjamin Savšek 99,36 (4), 7. Casey Eichfeld 99,69 (4), 8. Ander Elosegi (Šp.) 101,27 (4)

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýMatej Beňuš