BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Magnetická rezonancia by mohla pomáhať pri liečbe rakoviny. Tím vedcov z univerzity v anglickom Sheffielde úspešne otestoval metódu, pri ktorej s pomocou medicínskeho prístroja nasmerovali špeciálne liečivo k ťažko dostupným rakovinovým bunkám.
Hoci nový spôsob liečenia ochorenia treba podrobiť ďalším testom, je prísľubom pre revolučnú liečbu rakoviny.
Vedci testovali metódu na myši
Magnetickú rezonanciu používajú lekári na odhalenie rakoviny. S novou metódou by ju ale mohli používať aj pri liečení, a to predovšetkým takých nádorov, ktoré sa nedajú operovať ako napríklad v mozgu či chrbtici.
Jej výhodou je, že sa priamo zameriava na rakovinové bunky, pričom okolité tkanivo poškodzuje minimálne, čo pre pacienta predstavuje menšie vedľajšie účinky.
Vedci testovali techniku na myši s rakovinou prostaty, ktorá sa rozšírila do pľúc. Do tela zvieraťa injektovali špeciálnu látku – ľudské biele krvinky nesúce v sebe vírus zabíjajúci rakovinové bunky.
Látku ešte predtým „zmagnetizovali“ pridaním mikroskopických častíc železa. Keď už bola v tele myši, vedci dokázali s použitím magnetov prístroja kontrolovať jej pohyb a tak ju nasmerovať na želané miesto. Magnetická rezonancia dokázala okrem poháňania látky k nádoru zároveň sledovať jej polohu.
Technika má veľký potenciál
Podľa členky tímu Munitty Muthany má táto technika veľkú budúcnosť, pretože spája liečbu s prístrojom, ktorý je dostupný.
„Musíme vykonať viac štúdií, no dúfame, že budeme môcť začať testovanie na pacientoch,“ uviedla pre BBC. „Musíme zistiť, či sú klinické skenery dostatočne silné a či vieme znížiť dĺžku času, počas ktorého musí byť pacient v prístroji. U myši terapia trvala 30 minút až hodinu,“ doplnila.
Ako pre BBC povedal Nick Peel z organizácie Cancer Research UK, ide o fascinujúci nápad. „Použitie vírusu na zabitie tumorových buniek je jeden zo spôsobom, akým vedci používajú imunitný systém na liečbu rakoviny. No dostať vírus presne k jeho cieľu je skutočná výzva,“ povedal.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.