Maďari odmietli kvóty utečencov, ale referendum je neplatné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viktor Orbán
Na referende o povinnom prisťahovaní utečencov na základe kvót sa zúčastnil na maďarský premiér Viktor Orbán. Budapešť, 2. október 2016. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 2. októbra (WebNoviny.sk) – Nedeľňajšie referendum o utečeneckých kvótach v Maďarsku bolo neplatné vzhľadom na nízku účasť, hoci sa drvivá väčšina zo zúčastnených voličov vyslovila proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov v EÚ. Ukazujú to takmer úplné výsledky sčítania, ktoré v noci z nedele na pondelok zverejnila volebná komisia.

Účasť na referende dosiahla 43,9 percenta

Z výsledkov sčítania 99,98 percenta odovzdaných hlasov vyplýva, že stanovisko maďarskej vlády proti kvótam podporilo viac ako 3,25 milióna voličov, teda 98,3 percenta tých, ktorí odovzdali platné hlasy. Účasť na referende však dosiahla 43,9 percenta – a po odpočítaní takmer štyroch percent neplatných hlasov dokonca len 40,1 percenta.

Aby bolo hlasovanie platné, muselo viac ako 50 percent maďarských voličov odovzdať platné hlasy.

Obyvatelia Maďarska sa v referende vyjadrovali k otázke: „Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?“

Počet Maďarov, ktorí v nedeľňajšom referende odmietli migračné kvóty, je vysoký, takže to musí brať do úvahy aj Brusel. V reakcii na výsledky plebiscitu to vyhlásil hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács, informovala agentúra MTI.

Výsledok podľa neho zaväzuje aj maďarskú vládu a parlament, pretože výrazná väčšina voličov jednoznačne odmietla relokáciu utečencov. „Vzhľadom na to, že referendum iniciovala vláda, nemôže konať inak, než rozhodnutie považovať za záväzné,“ dodal.

Šéf Jobbiku vyzval Orbána, aby odstúpil

Neplatné referendum neznamená porážku pre vládnucu stranu Fidesz, ale pre celé Maďarsko, reagoval predseda ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik Gábor Vona. Šéf Jobbiku súčasne vyzval premiéra Viktora Orbána, aby odstúpil, informovala agentúra MTI.

Väčšina voličov podľa Vonu svojím prístupom k referendu nevyslala odkaz Bruselu ale premiérovi Orbánovi. Maďarskí voliči podľa neho dali najavo, že sa viac ako migrácie obávajú prílišnej moci Orbánovej vlády.

Vona vyjadril presvedčenie, že Brusel sa bude zaujímať iba o to, či bolo referendum platné. „Brusel to nemilosrdne využije proti Maďarsku,“ zdôraznil Vona s poznámkou, že Orbán musí odstúpiť, pretože v tejto situácii nedokáže na európskom poli obhájiť záujmy Maďarska.

Predseda Jobbiku teraz považuje za nevyhnutné novelizovať ústavu Maďarska tak, aby nebolo možné v Maďarsku aplikovať migračné kvóty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor Vona