Maďari majú výhrady k prevozu ostatkov slovenského vojaka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cinotrin
Starý Židovský cintorín v Nitre čaká kompletná obnova. Do jeho rekonštrukcie sa pustila Židovská náboženská obec v Nitre, ktorá má dnes 51 členov. Dlhé roky Židovský cintorín chátral, desiatky náhrobných kameňov je zvalených, množstvo hrobov časom zaniklo. Rekonštrukcia potrvá minimálne do konca roka 2013. Nitra, 12. máj 2011. Foto: SITA/Mária Pietová

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Aradské krajské vedenie Maďarského demokratického zväzu v Rumunsku (RMDSZ) a Sedomhradskej maďarskej ľudovej strany (EMNP) nesúhlasia s prevozom ostatkov slovenského vojaka Ladislava Škultétyho-Gabriša z Rumunska na Slovensko.

Ladislav Škultéty-Gabriš

Ladislav Škultéty-Gabriš sa narodil 27. júna 1738 v Mojtíne.

Jeho otec Juraj Gabriš, slúžil v husárskom pluku baróna Jána Gilániho. Po matkinej smrti roku 1750 sa k tomuto pluku dostal aj 12-ročný Ladislav.

V sedle si odslúžil 81 rokov, zúčastnil sa na 22 vojnových ťaženiach a posledných 41 rokov bol zástavníkom 8. husárskeho pluku. Zomrel vo veku 93 rokov 19. augusta 1831 v plukovnom lazarete v obci Svätý Mikuláš (Sânnicolau Mic), ktorý je dnes súčasťou mesta Arad v Rumunsku.

Slovák bol najdlhšie slúžiacim vojakom na celom svete, keď v husárskom pluku odslúžil viac ako 80 rokov. Na Slovensko ho z Rumunska previezli koncom mája, aby ho presne 275 rokov od jeho narodenia, 27. júna, uložili v jeho rodisku v Mojtíne.

Organizácie maďarského spoločenstva v Rumunsku podľa agentúry MTI považujú za poľutovaniahodné, že boli vo veci exhumácie obídené. „Ladislav Škultéty je aradským dedičstvom“ vyhlásil pre MTI zástupca primátora Aradu a predseda krajskej organizácie RMDSZ Levente Bognár.

Priznal, že neoficiálnou cestou bol informovaný o pripravenej exhumácii a aj naznačil, že s ňou nesúhlasí. „Bolo by potrebné vyjasniť, k akej národnosti sa hlásil Ladislav Škultéty,“ povedal pre MTI predseda krajskej organizácie EMNP v Arade Sándor Burián. Podľa neho by sa mali vytvoriť zmiešané komisie historikov, ktoré by na dvoj- alebo trojstranných rokovaniach vyjasnili sporné otázky.

O prevoz ostatkov husára na Slovensko sa podľa MTI zaujímalo aj maďarské ministerstvo zahraničných vecí. Koncom minulého týždňa štátny tajomník Gergely Pröhle upozornil rumunského veľvyslanca v Budapešti Victora Maculu a dočasného slovenského zástupcu vedúceho diplomatickej misie Metoda Špačeka na to, že maďarské ministerstvo zahraničných vecí by považovalo za vhodné, ak by rumunská strana poskytla informáciu o svojej žiadosti ešte pred exhumáciou.

Pröhle zároveň požiadal slovenské orgány, aby nápis na hrobe Ladislava Škultétyho v Mojtíne bol viacjazyčný, podobne ako pamiatka Jána Kollára v hlavnom meste Maďarska. Také gesto by bolo symbolom porozumenia medzi dvoma susednými štátmi a národmi, ako aj toho, že najstarší vojak v histórii žije v tradíciách na Slovensku a aj v Maďarsku.

„Slovenská strana rešpektuje históriu viacnárodnostnej habsburskej monarchie (od 1867 do 1918 Rakúsko-Uhorsko), ako aj osobností spoločnej vojenskej histórie. Preto od samého zámeru realizácie náhrobného kameňa Ladislava Škultétyho – Gabriša (1738 – 1831) v jeho rodnej obci Mojtín, je plánované vyhotovenie viacjazyčných informácií na jeho náhrobku. Podľa našich vedomostí majú byť nápisy v slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom jazyku,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Prevezenie ostatkov Ladislava Škultétyho na Slovensko zariadili slovenské a rumunské úrady spoločne. Ministerstvo obrany cestou ministerstva zahraničných vecí a prostredníctvom nášho zastupiteľského úradu v Rumunsku riešilo túto otázku s príslušnými rumunskými orgánmi. Tie na základe žiadosti nášho zastupiteľského úradu súhlasili s exhumáciou pozostatkov a ich prevozom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloslav Čaplovič