- aktualizované 1. októbra, 9:05
BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – V Macedónsku sa v nedeľu konalo referendum, v ktorom občania schvaľovali dohodu o zmene názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko.
Výsledky z 93 percent hlasovacích miestností ukazujú, že 91,4 percenta ľudí sa vyslovilo za dohodu, pričom účasť dosiahla 36 percent. Oponenti dohody vyzývali na bojkot referenda a oslavovali na ulici pred parlamentom, keď prvé čísla naznačili nízku účasť. V hlavnom meste Skopje, kde zborovo kričali „Macedónsko“.
Zaev označil referendum za úspešné
Macedónsky premiér Zoran Zaev označil referendum o zmene názvu krajiny a s ním súvisiacim otvorením cesty do Európskej únie a NATO za jasný úspech, a to aj napriek tomu, že účasť bola nižšia, než v akú vláda dúfala.
Macedónsky prezident vyzýva občanov, aby sa nezúčastnili na referende o zmene názvu krajiny
Zaev tiež uviedol, že nemá v úmysle odstúpiť, keďže „prevažná väčšina“ hlasujúcich sa v nedeľu vyslovila za zmenu názvu na Republiku Severné Macedónsko, ktorá je súčasťou dohody s Gréckom. Pred referendom premiér povedal, že odstúpi, ak sa väčšina hlasujúcich vysloví proti dohode.
Zaev vyzval poslancov, aby pristúpili k ďalšiemu kroku potrebnému na finalizáciu dohody, čo je ratifikácia potrebných ústavných zmien. V opačom prípade pohrozil predčasnými voľbami. Zdôraznil pritom, že ešte nikdy „nebola žiadna lepšia dohoda s Gréckom, a žiadna lepšia dohoda by ani nemohla byť.“
Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko
Premiéri Macedónska a Grécka v júni potvrdili, že dosiahli dohodu o novom názve Macedónska, čomu predchádzali dlhoročné spory. Dohodu následne ratifikoval aj macedónsky parlament.
Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov. Gréci sa preto obávajú, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť „prisvojiť si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka.
VMRO-DPMNE je za zachovanie názvu
Eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn vyhlásil, že Macedónsko spraví významný krok smerom k pripojeniu sa k Európskej únii, pokiaľ občania krajiny podporia zmenu názvu. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini sa vyjadrila, že obyvatelia „majú v rukách kľúč od budúcnosti“ a mali by odovzdať svoj hlas.
Líder macedónskej konzervatívnej opozície v septembri vyzval podporovateľov, aby v referende volili podľa svojho svedomia. Strana VMRO-DPMNE je za zachovanie názvu krajiny. Líder Hristijan Mickoski vo vyhlásení na webstránke strany uviedol, že „voľba je na každom človeku, jeho svedomí a morálke“, pričom má rozhodnúť tak, čo je podľa neho „najlepšie pre jeho rodinu a milované Macedónsko“.