S odchodom posledných letných dní sa mnohí z nás rozlúčili aj s možnosťou aktívneho praktizovania športu v prírode. Avšak, ani tá najväčšia zima nie je dôvodom na to, aby ste svoje dni trávili iba za zavretými múrmi svojho domu alebo bytu. Naopak, aj na svahu sa môžete veľmi dobre vyšantiť.
Bezpečnosť a kvalita odpočinku v horách však závisí od vášho zodpovedného postoja k výberu lyžiarskeho vybavenia. Akékoľvek prehliadnutie v tejto veci môže viesť k vážnym následkom.
Ak si teda chcete zaistiť skvelú aktívnu dovolenku a veľa nezabudnuteľných dojmov, urobte si čas na podrobné štúdium zložitosti výberu takejto výbavy a pri zdolávaní svahov a zasnežených kopcov si užijete veľa zábavy.
Myslite na ochranu hlavy
Ochrana hlavy je prvou vecou, na ktorú treba pri výbere lyžiarskeho vybavenia myslieť. Pamätajte, že ochranná prilba by vám mala perfektne sedieť a zároveň poskytovať dobrý sluch a ventiláciu hlavy.
Pri skúšaní prilby sa uistite, že vzdialenosť od obočia po okraj ochrannej pokrývky hlavy nie je príliš veľká (nie väčšia ako šírka dvoch zložených prstov). Vždy noste na prilbe aj ochranné okuliare, aby ste tvár aj oči chránili pred nárazmi vetra, oslnením od snehu a nebezpečným UV žiarením. Dôležitá je aj farba skiel okuliarov. Tmavosivá a hnedá sú univerzálne farby, ktoré zabraňujú namáhaniu očí a poskytujú najjasnejšiu vizualizáciu.
Nezabudnite na správne lyže
Výber lyží je ďalšia vážna vec. V tomto smere je dôležité vziať do úvahy úroveň vašich fyzických schopností, pohlavie a dokonca aj hmotnosť. Faktorov správneho výberu lyží existuje veľmi veľa, je však dôležité, aby ste si ako kupujúci zapamätali aspoň niektoré.
- mäkšie alebo univerzálne lyže sú vhodné pre začínajúcich lyžiarov, pretože im poskytujú mäkký sklz, znižujú na svahu napätie a dobre absorbuje nerovný teré
- pevnejšie a polotuhé lyže sú navrhnuté pre rýchle zdolávanie svahu. Úroveň tuhosti sa však volí v závislosti od fyzickej kondície a hmotnosti lyž Čím je človek väčší, tým by mali byť tieto lyže tvrdšie.
Tuhosť a pevnosť lyží však nie je jediná dôležitá vlastnosť. Ak teda máte záujem o lyžiarky, zvážte aj štýl lyžovania a terén, pre ktorý ste sa rozhodli a závisí od neho vaša spokojnosť na svahu. Rovnako nezabudnite na dĺžku lyžiarok a palíc, ktoré nie sú pri lyžovaní len oporou.
Ak ste začiatočník, je lepšie namiesto investície do nových typov – vyskúšať bazárové lyže, ktorých kvalita sa dá často porovnať aj s tými najnovšími modelmi, na ktoré aktuálne možno nemáte.
Vyberte si pohodlné topánky
Nečakajte ale, že si hneď po prvom vyskúšaní vyberiete tie správne. Musíte sa pozrieť na niekoľko modelov, prezrieť zľavový leták a vyčleniť si v priemere 5-10 minút na zhodnotenie každého páru.
Pri skúšaní topánok sa postavte do lyžiarskej pózy a počúvajte svoje pocity.
- Topánky by vás nemali tlačiť a obmedzovať chodidlo.
- Je potrebné, aby topánky na nohe rovnomerne a tesne sedeli a zabránili jej pohybu zo strany na stranu.
- Môžete pohnúť prstami?
- Cítite nadmerný tlak?
- Nechajte svoje nohy zvyknúť si na topánky a sami si odpovedzte na tieto otázky.
Na trhu nájdete rôzne špeciálne modely takejto obuvi. Pre začínajúcich lyžiarov sú vhodnejšie pohodlnejšie modely vyrobené s rýchlym šnurovaním a členkovými sponami na ľubovoľnú úpravu šírky.
Oblečenie by malo mať viac vrstiev
Prvým a najdôležitejším pravidlom lyžiarskeho vybavenia je vrstvenie. Prečo?
- Prvá vrstva – (spodná bielizeň) saje pot a poskytuje pohodlie pri pohybe.
- Druhá vrstva – (nohavice a sveter) zabraňuje podchladeniu.
- Tretia vrstva – (vonkajší nepremokavý oblek) vás ochráni pred vetrom a vlhkosťou.
Nezabudnite na rukavice a vyrazte do hôr. Vaše telo sa vám za tento relax a množstvo adrenalínu v krvi potom odvďačí nielen dobrou náladou.
Informačný servis