Ľudia nad 50 rokov robia najmä ako vrátnici a kuriči

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodca
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Populácia Slovenska starne a v mnohých profesiách je nedostatok mladých zamestnancov.

V budúcnosti hrozí, že Slovensku budú chýbať kvalifikovaní pracovníci. Medzi najviac rizikové zamestnania z tohto pohľadu patria predovšetkým vedecko-pedagogickí zamestnanci, zubári, majstri odbornej výchovy, rušňovodiči, inštalatéri, potrubári, zámočníci a klampiari.

Vyplýva to z údajov výskumno-štatistickej spoločnosti Trexima Bratislava, spol. s r.o., ktoré poskytla vo štvrtok agentúre SITA.

Starší zamestnanci nad 50 rokov majú najväčšiu prevahu nad mladými na pozíciách vrátnikov, strážnikov, uvádzačov a šatniarok, kde majú podiel viac ako 67 percent. Nasledujú školníci a údržbári s takmer 63 percentami a obsluhovači parných turbín – kuriči s bezmála 62 percent.

Päťdesiatnikov láka aj lesníctvo s rybárstvo

„Prvú skupinu zamestnaní, s najvyšším podielom zamestnancov nad 50 rokov, tvoria zamestnania s jednoduchými činnosťami bez potreby vyššej odbornosti, respektíve špecializácie. Pracujú v nich zamestnanci, ktorí si často prilepšujú k svojmu starobnému dôchodku,“ vysvetľuje manažér úseku štatistík a prognózovania v Trexime Ľubomír Kadlečík.

Polovnik
Foto: Ilustračná SITA/Gabriel Lipták

Nadpolovičnú väčšinu však podľa neho tvoria starší zamestnanci aj na viacerých riadiacich pozíciách. Napríklad takmer 59 percent vedúcich v kultúrnych alebo zdravotníckych zariadeniach má viac ako 50 rokov.

To platí aj o vedúcich zamestnancoch v poľnohospodárstve, lesníctve a rybárstve.

„Ďalšiu skupinu zamestnaní s vysokým podielom zamestnancov nad 50 rokov tvoria zamestnania, kde sa očakáva dostatočná skúsenosť a odbornosť, podložená nielen vzdelaním, ale najmä dostatočne dlhou praxou. Sú to zamestnania najmä na vedúcich a riadiacich pozíciách,“ dodal Kadlečík.

Najviac mladých ľudí je v IT oblasti

Najmenej starších je medzi obchodnými cestujúcimi, poradcami v obchode, obchodnými zástupcami (9 percent), odbornými zamestnancami v bankovníctve a peňažníctve (9,7 percent).

Internet

Málo slovenských zamestnancov po päťdesiatke obsluhuje priemyselné stroje (približne 9,7 percent) a programátorov je iba 10 percent. Za „mladé“ zamestnanie možno považovať aj prácu krupiéra len s 10-percentným podielom starších.

„Do skupiny zamestnaní s nízkym podielom starších zamestnancov patria najmä zamestnania, ktoré si svojou povahou vyžadujú vysokú flexibilitu a počet odpracovaných hodín, zamestnania v prudko sa rozvíjajúcich odvetviach, ako je napríklad odvetvie informačných technológií.

Taktiež sem patrí skupina zamestnaní, v ktorých si prevažne mladí ľudia privyrábajú popri štúdiu, respektíve ďalšom zamestnaní (čašník),“ uzavrel Kadlečík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať