Oficiálny názov: Panama
Hlavné mesto: Panama City
Počet obyvateľov: 3 608 431
Rozloha: 75 517 km²
HDP na obyvateľa: 21 634 $
Vlajka:
Kód meny: PAB
Názov meny: panamská balboa
Úradný jazyk: španielčina
Zobraziť na mape: TU
Panama, oficiálne Panamská republika, sa nachádza v Strednej Amerike. Na severe susedí s Kostarikou a na juhu s Kolumbiou. Mapa Panamy to pekne ukáže.
Vlajka Panamy je veľmi zaujímavá. Plocha vlajka je rozdelená do štyroch rovnakých štvorcov. Pravý horný štvorec je červený, ľavý dolný je modrý. V strede ľavého horného štvorca je modrá hviezda, v strede pravého dolného štvorca je červená hviezda.
Hlavným mestom je Panama city. V metropolitnej oblasti tohto mesta žije asi polovička obyvateľov celého štátu (polovica z 3,6 milióna).
Panama je nielen na Slovensku, ale aj v celom svete, známa najmä Panamským prieplavom, ktorý spája Atlantický s Tichým oceánom. Poplatky z tohto prieplavu tvoria výraznú časť príjmov štátneho rozpočtu. Výhodou pre Panamu vždy bolo, že v spájaní dvoch oceánov mala monopol. To sa však môže čoskoro ľahko zmeniť. Neďaleká Nikaragua plánuje postaviť vlastný kanál spájajúci Antlantik s Pacifikom. Na príklade Panamy je veľmi dobré vidieť, aký významný ekonomický efekt takýto kanál dokáže priniesť.
Panama dnes patrí medzi najrozvinutejšie krajiny celej Latinskej Ameriky – a to aj z pohľadu príjmu na hlavu, aj z pohľadu ľudského rozvoja. Panama má druhú najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku Strednej a Južnej Ameriky.
História Panamy
Panama sa dostala do španielskej koloniálnej moci v 16. storočí. Na cestu samostatnosti sa vydala už v roku 1821, kedy vstúpila do štátneho zväzku s názvom Veľká Kolumbia. Tam okrem Panamy patrili aj Kolumbia, Venezuela a Ekvádor. Veľká Kolumbia sa rozpadla o desať rokov neskôr. Panama zostala spojená s Kolumbiou a vznikla Kolumbijská republika. V roku 1903 sa Panama za podpory USA od Kolumbie odčlenila. Táto podpora súvisela s úmyslom podstaviť kanál spájajúcich okolité oceány. Americká armáda ho postavila v rokoch 1904 až 1914. V roku 1977 bola medzi Panamou a USA podpísaná zmluva, ktorá predpokladala úplný prevod vlastníckych práv ku kanálu na konci storočia. Panama vlastní svoj kanál od prvého januára roku 2000.
Ekonomika
Panama sa môže pochváliť nezamestnanosťou na úrovni 3,2 percenta. Ekonomike sa darí dobre a predpokladá sa, že po podpise zmluvy o voľnom obchode s USA a rozšírení existujúceho kanále sa rast len zvýši.
Napriek relatívnemu bohatstvu (na pomery Strednej Ameriky) až 25 percent populácie žije v chudobe (národne definovanej). Vysoké rozdiely v príjmoch spôsobuje najmä nerovnomerné vzdelávanie. Časť populácie jednoducho nemá prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.
Ako už bolo spomenuté, ekonomika Panamy žije predovšetkým z Panamského prieplavu. Panama však má aj niekoľko ďalších rýchlo rastúcich oblastí ekonomiky. Jednou z nich je turizmus. Na dovolenku do Panamy jazdia najmä Američania, ktorí to majú relatívne blízko. Panama má navyše s USA veľmi dobré vzťahy. Panamské pláže (napríklad Panama city beach) a iné panamské zaujímavosti (aj panamský futbal) patria medzi najväčšie turistické lákadlá tejto časti Strednej Ameriky. Výhodou pri cestovaní do Panamy je to, že na vstup do krajiny nepotrebujete žiadne víza. Bez akýchkoľvek povolení v krajine môžete zostať až 3 mesiace.
Obyvateľstvo
Urbanizácia v Paname dosahuje až 70 percent. Panama je tak najurbanizovanejšia krajina Strednej Ameriky.
Približne 65 percent obyvateľov sú mestici (mix belochov a domorodých obyvateľov), 10 percent tvoria černosi a mulati, 7 percent belosi a 12 percent domorodí obyvatelia.
Náboženstvo
Panama je kresťanská krajina. Viac ako tri štvrtiny obyvateľov vyznáva katolícku vieru. Zvyšok sú protestanti.