Oficiálny názov: Kostarika
Hlavné mesto: San José
Počet obyvateľov: 4 586 353
Rozloha: 51 100 km²
HDP na obyvateľa: 13 341 $
Vlajka:
Kód meny: CRC
Názov meny: kostarický colon
Úradný jazyk: španielčina
Zobraziť na mape: TU
Kostarika je malá (stále väčšia ako Slovensko) krajina v Strednej Amerike. Pýtate sa, kde presne sa Kostarika nachádza? Kde je Kostarika? Všetko vám povie mapa. Kostarika susedí na severe s Nikaraguou a na juhu s Panamou. Z mnohých pohľadov patrí k najzaujímavejším krajinám sveta.
Ide o relatívne bohatú krajinu. Hrubý domáci produkt na hlavu je približne 13 tisíc dolárov. Je to síce dva a pol krát menej ako v prípade Slovenska, na Strednú Ameriku je to však veľmi pekné číslo. Susedná Nikaragua je výrazne chudobnejšia. Panama na druhú stranu je o čosi bohatšia.
Kostarika je vo svete chválená za životný štandard, ktorý je vyšší ako v prípade krajín podobného príjmu na hlavu. Human development index HDI (index ľudského rozvoja) radí Kostariku medzi najvyspelejšie krajiny Latinskej Ameriky.
Jedinečná je aj z pohľadu prístupu k životnému prostrediu. Podarilo sa jej vyhrať rôzne rebríčky, ktoré hodnotili krajiny na základe ich priateľskému postoju k životnému prostrediu. Kostarika dosahuje výborné výsledky aj pri hodnotení trvalej udržateľnosti ekonomiky.
Kostarika plánuje, že v roku 2021 sa stane prvou uhlíkovo-neutrálnou krajinou na svete. V roku 2012 zakázala športový lov.
Ďalšou kuriozitou je to, že nemá žiadnu armádu. Po druhej svetovej voje sa jej jednoducho vzdala.
Kostarika sa na pomery Latinskej Ameriky teší nevšednej stabilite. Posledných štrnásť celoštátnych volieb prebehlo bez problémov a vysoko ich hodnotili všetky medzinárodné organizácie.
Z histórie
Kostariku začali Španieli kolonizovať už v 16. storočí. V roku 1847 krajina vyhlásila nezávislosť. Odvtedy sa Kostarika teší relatívnemu pokoju. Všetko však narušila krátka občianska vojna v roku 1949 – trvala 44 dní a vyžiadala si približne 2000 obetí.
Kostarika je jednou z mála krajín, ktoré sa zo svojej histórie poučili. A to veľmi rýchlo. Kostarika v roku 1949, ako reakciu na krvavý občiansky konflikt, zrušila armádu.
Ekonomika Kostariky
Ekonomika je stále do veľkej miery závislá na poľnohospodárstve. Krajina má aj nejaký priemysel. Budúcnosť však vidí v rozvoji turizmu.
Kostarika turizmus
Dovolenka v Kostarike patrí medzi sny mnohých Slovákov. Cestopis z Kostariky určite zaujme. Krajina má takmer neporušenú prírodu. Info o Kostarike ľahko nájdete na internete.
Nevýhodou je, že letenky do Kostariky sú naozaj drahé. Jednoducho je to ďaleko. Ak sa však už ocitnete na kostarickom letisku, pripravte sa na kostarické zaujímavosti. Vedzte, že ich nie je málo. Na začiatok si dajte kostarickú kávu či kostarické banány. Dobrou správou je, že kostarické ceny sú naozaj fajn. Kostarika a život v tejto krajine sú veľmi príjemným spestrením každodenného stereotypu. Kostarické pamiatky nepatria k tomu najlepšiemu, čo svet ponúka. Vyberte sa namiesto toho na kokosový ostrov. Karibské pláže sú jednoducho nádherné.
Očkovanie do Kostariky nepotrebujete. Pokiaľ tam idete na pár dní, malárie sa nemusíte báť.
Obyvateľstvo
Belochov a mesticov je prilbližne 84 percent. Jedno percento populácie sú černosi. Asi 100 tisíc Kostaričanov sú pôvodní obyvatelia. Väčšina z nich žije v oddelených táboroch. Najznámejšie kmene sú: Quitirrisí, Matambú, Maleku, Cabéca, Guaymí, Boruca a Térraba.
V Kostarike žije aj pomerne veľká skupina imigrantov (pôvodne ilegálnych). Podľa odhadov je ich asi 500 tisíc. Najviac z nich pochádza z Nikaraguy. Kostarila prijímala utečencov vo veľkom počas 70- a 80-tych rokov, v časoch, keď v neďalekých krajinách zúrili vojny.
Náboženstvo
Kostarika je katolícka krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási až 70 percent obyvateľov. Ďalších 14 percent sú protestanti.