Oficiálny názov: Grenada
Hlavné mesto: St. George’s
Počet obyvateľov: 109 590
Rozloha: 348,5 km²
HDP na obyvateľa: 13 900 $
Vlajka:
Kód meny: XCD
Názov meny: východokaribský dolár
Zobraziť na mape: TU
Grenada je ostrovný štát nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti Karibiku – severne od Trinidadu a Tobaga. Na mape Grenadu treba hľadať severne od Venezuely.
Grenada je súostrovie sústredené okolo hlavného ostrova. V okolí sa nachádza ďalších 6 menších ostrovov, ktoré sú súčasťou Grenadín. Väčšia časť Grenadín patrí Svätému Vincentovi.
S plochou necelých 350 km² patrí Grenada k najmenším štátom sveta. S počtom 110 tisíc obyvateľov však patrí medzi väčšie karibské ostrovy.
Do Karibiku každý rok smerujú milióny dovolenkárov z celého sveta. Tropické podnebie a krásne pláže robia z tohto regiónu jednu z najznámejších destinácií. Grenada je pre Slovákov exotika prvého stupňa. Dovolenka na Grenade nepatrí medzi najlacnejšie – určite však nie je nedostupná. Je síce pravda, že letenky na Grenadu sú pomerne drahé, na druhú stranu však ušetríte na ubytovaní. Hotel v Grenade vás vyjde menej ako na Slovensku. Recenzie o Grenade hovoria iba v superlatívoch. Kto si chce splniť svoj exotický sen, ten si tých zopár tisíc eur na výlet do Karibiku našetrí. Veď nie je nič krajšie, ako si spraviť v chladnom februári dvojtýždňový výlet na rozpálené karibské pláže.
História Grenady
Prvá koloniálna mocnosť, ktorej sa podarilo zmocniť tohto ostrova, boli Francúzi. Tých neskôr vystriedali Briti. Grenada získala nezávislosť až v roku 1974.
O deväť rokov neskôr sa Grenada dostala na niekoľko týždňov do všetkých svetových médií. V roku 1983 Grenadu napadli Spojené štáty americké. Invázia do Grenady bola v tom období tvrdo kritizovaná aj zo strany spojencov USA – Kanady a Veľkej Británie.
Čo sa stalo? Grenada sa stala súčasťou studenej vojny. Po získaní nezávislosti v roku 1974 sa vybrala vlastným smerom. Politická elita smerovala krajinu k socializmu. K priamej spolupráci so Sovietskym zväzom však nedošlo. Grenada však mala dobré vzťahy s Kubou, ktorá jej pomáhala s budovaním letiska.
Americkému prezidentovi Ronaldovi Reagonovi sa však tieto kubánske aktivity na Grenade nepáčili. Najväčšiu obavu vzbudzovala možnosť, že letisko bude používané ako medzistanica na zásobovanie komunistických rebelov v regióne. Kubánci to popierali. Grenadská vláda to popierala a dokonca aj americké a európske spoločnosti pracujúce na letisku to považovali za nezmysel. Americká armáda napriek všetkému na ostrovy podnikla inváziu. Samozrejme, že úspešnú, keďže malá Grenada sa nemala ako brániť. Americké vojská ostrovy opustili ešte v tom istom roku.
Ekonomika
Najdôležitejšou časťou ekonomiky je turizmus. Na Grenadu ročne prídu desiatky tisíc turistov. Na miestny život to má veľký vplyv. Celkový počet turistov nie je nijako závratný, vzhľadom na malý počet obyvateľov, to má pre Grenadu veľký prínos.
Obyvateľstvo
Až 82 percent Grenadčanov má afrických predkov. Z rodného kontinentu ich sem premiestnili Francúzi a Briti, ktorí ich potrebovali na prácu na miestnych plantážach.
Náboženstvo
Grenada je prevažne kresťanská. Asi jedno percento obyvateľov sa hlási k rastafariánstvu.