Oficiálny názov: Západná Sahara
Hlavné mesto: Laayoune
Počet obyvateľov: 548 000
Rozloha: 266 000 km²
HDP na obyvateľa:
Vlajka:
Kód meny: MAD
Názov meny: marocký dirham
Zobraziť na mape: TU
Západná Sahara nie je plne nezávislý štát. Niektoré krajinu ju uznali, iné tak nespravili, a ani tak nehodlajú spraviť.
Na Západnú Saharu si robí nárok najmä Maroko, ktoré ju považuje za neoddeliteľnú súčasť svojho územia. Zďaleka však nie všetky štáty tieto nároky Maroka uznávajú.
Maroko je turisticky veľmi atraktívna destinácia. Na marocké pláže a do marockých miest na sa dovolenku ročne vyberú aj tisíce Slovákov. Maroko síce nie je tak navštevované ako napríklad Egypt, zájazd do tejto krajiny však vôbec nie je drahý.
Väčšina dovolenkárov si počas pobytu v Maroku ani neuvedomujú, že niečo také ako Západná Sahara existuje. O púšti Sahara samozrejme vedia, keďže súčasťou takmer každej dovolenky v Maroku je aj výlet do púšte. O problém Západnej Sahary však nevedia. Keby ste sa dokonca počas dovolenky v Maroku do Západnej Sahary vybrali, nič by vás neprekvapilo. Pobrežné oblasti sú plne pod kontrolou marockej vlády – takže by vás tu nečakali žiadne hraničné kontroly.
Západná Sahara sa rozprestiera na celkovej ploche 266 tisíc kilometrov štvorcových. Na tejto obrovskej ploche žije iba pol milióna ľudí a z nich väčšina v niekoľkých mestách – najmä v hlavnom meste Laayoune. Západná Sahara patrí k najredšie osídleným oblastiam sveta. Niet sa však čomu čudovať. Väčšina územia je tvorená rovinatou a nehostinnou Saharou. Takmer všetci obyvatelia žijú v prímorských oblastiach.
Západná Sahara susedí s Marokom, Mauretániou a Alžírskom. Na mape ju nájdete na severovýchodnom cípe Afriky.
História Západnej Sahary
Západná Sahara bola okupovaná od neskorého 19. storočia. Od roku 1963 je Západná Sahara na zozname samostatne nespravovaných území Organizácie spojených národov. OSN umiestnila Západnú Saharu na tento zoznam na žiadosť Maroka. Neskôr bola valným zhromaždením OSN prijatá rezolúcia, ktorá vyžadovala od Španielska, aby toto územie dekolonizovalo.
V roku 1975 sa Španielsko vzdalo Západnej Sahary v prospech spoločného spravovania Marokom a Mauretániou. Takmer okamžite po odovzdaní kontroly vypukol ozbrojený konflikt medzi týmito krajinami a národným oslobodzovacím frontom Sahrawi – front Polisario. Táto organizácia vyhlásila nezávislú Sahrawi arabskú demokratickú republiku s exilovou vládou v susednom Alžírsku.
Mauretánia tento konflikt vzdala v roku 1979, kedy sa kompletne stiahla z územia Západnej Sahary. Maroku sa podarilo dostať pod svoju kontrolu všetky veľké mestá a pobrežné oblasti.
V roku 1991 Organizácia spojených národov vyjednala prímerie medzi bojujúcimi stranami. Toto prímerie vlastne zmrazilo existujúci konflikt. V tej dobe Maroko ovládala asi dve tretiny územia vrátane všetkých pobrežných oblastí. Zvyšok územia bolo pod kontrolou Sahrawi arabskej republiky, ktorá bola a je výrazne podporovaná priamo alžírskou vládou.
Konflikt v Západnej Sahare trvá tak dlho aj z toho dôvodu, že svetové mocnosti ako Spojené štáty americké a Rusko sa nikdy nejako neangažovali. Dokonca nikdy ani nevyjadrili jasný postoj k tomuto konfliktu. Maroko a Alžírsko sa roky snažia nájsť podporu na medzinárodnej scéne. Každá strana si našla podporovateľov, ale nikdy to nestačilo k vyriešeniu problému. Mnohé krajiny podporili jednu stranu a neskôr svoju podporu zrušili podľa aktuálne medzinárodnej politiky.
Mierový proces v Západnej Sahare je veľmi zdĺhavý. V roku 2010 Maroko navrhlo OSN vysoký stupeň autonómie pre tento región. Nikam to však neviedlo. V tom istom roku v krajine vznikli protesty proti životným podmienkam domorodých ľudí. Celá situácia opätovne prerástla do roztržky medzi Marokom a Alžírskom. Marocká vláda obvinila alžírsku tajnú službu zo zosnovania a podpory protivládnych protestov.
Ekonomika Západnej Sahary
Hospodárstvo Západnej Sahary sa spolieha na tri základné piliere – rybolov, ťažba fosfátov a podpora zo strany marockej vlády. Až dve tretiny populácie pracujú buď v rybolove, alebo ťažbe fosfátov. Okrem fosfátov tu nenájdete žiadne významné nerastné suroviny – teda ak neberieme do úvahy piesok, ktorý Západná Sahara exportuje napríklad aj na niektoré európske pláže.
Západná Sahara je do veľkej miery jedna veľká púšť, ktorá poskytuje minimálne predpoklady pre poľnohospodárstvo. Z tohto dôvodu je väčšina potravín mimo rýb do Západnej Sahary dovážaná.
Západná Sahara nie je ekonomicky samostatná. Každý rok sem musí marocká vláda presmerovať takmer jednu miliardu dolárov prostredníctvom rôznych dotácii. Dotované je takmer všetko. Voda pre hlavné mesto pochádza z prevádzky, ktorá ju získava odsoľovaním. Tento proces je veľmi drahý a výroba jedného kubického metra stojí okolo troch dolárov. Miestnym je však predávaná za dva centy. Rozdiel medzi výrobnou a predajnou cenou je hradený z Maroka. Podobne to funguje pri nafte, benzíne, ale aj bežných potravinách. Maroko si je veľmi dobre vedomé, že Západná Sahara je preň finančnou záťažou. Asi však predpokladá, že po vyriešení štatútu tohto regiónu dokáže efektívnejšie využiť miestne nerastné bohatstvo.
Odhaduje sa pri pobreží Západnej Sahary by sa mohli nachádza zaujímavé ložiská ropy a zemného plynu. Nikto však nevie, či by ich ťažba bola finančne výhodná. Ďalšiu neistotu prináša samotný štatút regiónu, ktorý takéto aktivity veľmi neumožňuje. Ďalší problém s ťažbou ropy môže byť spojený s neďalekými Kanárskymi ostrovmi, ktorých ekonomika jej založená čisto na cestovnom ruchu a akákoľvek ropná plošina by prestavovala veľké riziko pre budúcnosť.
Obyvateľstvo Západnej Sahary
Domorodí obyvatelia Západnej Sahary sú nazývaný Sahrawiovia alebo jednoducho južní Berberi. Etnicky ide o Berberov alebo o ľudí s miešaným arabsko-berberským pôvodom.
Región pod kontrolou Polisaria je veľmi riedko obývaný. Žije tu približne iba 30 tisíc ľudí.
Náboženstvo Západnej Sahary
Západná Sahara je rovnako ako Maroko moslimská. Obyvatelia sú suniti. Pri Berberoch je toto náboženstvo upravené do existujúcich podmienok nomádskeho života. Zaujímavosťou je napríklad to, že nevyužívajú mešity.