Oficiálny názov: Svätá Helena
Hlavné mesto: Jamestown
Počet obyvateľov: 4 255
Rozloha: 121 km²
HDP na obyvateľa: 142 599 $
Vlajka:
Kód meny: SHP
Názov meny: svätohelenská libra
Svätá Helena je ostrov nachádzajúci sa v Atlantickom oceána. Patrí Spojenému kráľovstvu Veľkej Británie a Severného Írska. Svätá Helena je jeden z najnedostupnejších ostrovov na svete. Široko ďaleko od neho nenájdete žiadnu pevninu.
Na mape Svätú Helenu nájdete 4 000 kilometrov na východ od Ria de Janeira a 1950 km od hranice Namíbie a Angoly. Najbližší prístav je Namibe v južnej Angole. Najbližšie letisko je v Luande, čo je hlavné mesto Angoly.
Ostrov je 16 kilometrov dlhý a 8 km široký. Pomenovaný bol podľa svätej Heleny z Konštantínopola.
Štatút Svätej Heleny je britské zaoceánske teritórium. Nie v ňom však sama. Svätá Helena je asociovaná s dvoma ďalšími ostrovmi. Ostrov Ascension sa nachádza 1300 kilometrov severozápadne. Ostrov Tristan da Cunha sa nachádza 2430 kilometrov smerom na juh – teda výrazne mimo tropické pásmo zeme. Organizácia spojených národov klasifikuje ostrov Svätá Helana ako krajinu Západnej Afriky, napriek veľkej vzdialenosti.
Ostrov je sopečného pôvodu. Najvyšší vrch je Mt Diana, ktorej vrchol sa týči do nadmorskej výšky 818 metrov.
V okolí ostrova sa nachádza niekoľko menších ostrovov a ostrovčekov. Keby ste sa niekedy vybrali na Svätú Helenu, tak tu su názvy niektorých z nich: Castle Rock, Speery Island, Needle, Upper Black Rock, Lower Black Rock.
História Svätej Heleny
Svätá Helena je známa po celom svete najmä tým, že tu svojho času bol väznený Napoleon. Samozrejme, že história tohto ostrova je ďaleko bohatšia ako spojenie s Napoleonom. Ak už pre nič iné, tak aj preto, že Napoleon nebol jedinou významnou osobnosťou, ktorá tu bola väznená.
Ako už bolo spomenuté, Svätá Helena je jedno z najopustenejších miest na svete. Napriek tomu bola pomerne rýchlo objavená. Ako prvý sa sem dostali Portugalci už v roku 1502, teda na začiatku veľkej objaviteľskej éery. Bolo to spôsobené tým, že ostrov sa nejakou zhodou okolností objavil na začiatku hlavnej objaviteľskej cesty.
Boli to práve Portugalci, ktorý začali objavovať svet mimo Stredozemného mora. Postupne sa vydávali južnejšie a južnejšie popri pobreží Afriky. Jedného dňa náhodou objavili ostrov uprostred ničoho.
Za normálnych okolností by ostrov veľkosti Svätej Heleny mal minimálny význam. Vzhľadom na jeho polohu sa z neho stala významná zastávka na ceste do Ázie.
Neskôr sa však Svätá Helena dostala do rúk Veľkej Británie. Najzaujímavejšia udalosť sa udiala v roku 1815, keď si Londýn zvolil Svätú Helenu ako miesto exilu Napoleona. V tento rok ho sem aj doviezli. Výber to bol dobrý, keďže ujsť z takto izolovaného ostrova bolo prakticky nemožné. Napoleon na Svätej Helene žil spolu 6 rokov. Zomrel tu v roku 1821.
Svätú Helenu dlhé desaťročia kontrolovala Britská východoindická spoločnosť. V roku 1834 sa zo Svätej Heleny stala kráľovská kolónia. Tento stav trval až do roku 1981, kedy bol štatút ostrova preklasifikovaný na zaoceánske teritórium. V súčasnosti sa toto teritórium nazýva Svätá Helena, Ascension a Tristan da Cunha.
Svätá Helena je známa aj ako miesto zrodenia enviromentalizmu. V rokoch 1791 až 1833 na ostrove prebiehalo niekoľko ochranárskych experimentov. Vedci sa tu snažili znovu vysadiť les, chrániť územie či umelo vyvolať zrážky.
Ekonomika Svätej Heleny
Do roku 1966 bolo hospodárstvo Svätej Heleny založené na jednom jedinom poľnohospodársom produkte. Ostrov produkoval novozélanský ľan, ktorý sa používal na výrobu lán.
V súčasnosti je miestna ekonomika v zlom stave. Nie je sebestačná. Bez podpory z Londýna by neprežila viac ako niekoľko dní. Polovica populácie pracuje vo vláde.
Vláda sa snaží rozvíjať turistický ruch, ktorý je takmer výhradne založený na tom, že tu v 19. storočí bol väznený Napoleon. Nájdete tu aj golfové ihrisko.
Britská vláda sa snaží posunúť Svätú Helenu bližšie k samostatnosti. Z toho dôvodu sa rozhodla vybudovať letisko. Hotové malo byť v roku 2016.
Možno to znie smiešne, ale pre Svätú Helenu má významný ekonomický prínos vydávanie vlastných poštovných známok.
Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že Svätá Helena vyrába najdrahšiu kávu na svete.
Obyvateľstvo Svätej Heleny
Na Svätej Heleny žije približne 4 a pol tisíca ľudí. Zväčša britského pôvodu. Od roku 2002 majú všetci britské občianstvo. Dovtedy boli držiteľmi občianstva britských zaoceánskych teritórií.
Náboženstvo
Svätá Helena je kresťanská krajina. Väčšina obyvateľov patrí do anglikánskej cirkvi.