Oficiálny názov: Francúzska polynézia
Hlavné mesto: Pape’ete
Počet obyvateľov: 268 270
Rozloha: 4 167 km²
HDP na obyvateľa: 27 352 $
Vlajka:
Kód meny: XPF
Názov meny: CFP Franc
Úradný jazyk: Francúzština
Zobraziť na mape: TU
Francúzska Polynézia nie je nezávislý štát. Toto súostrovie je súčasťou Francúzska. Jedným z niekoľkých zaoceánskych území, ktoré si Francúzsko ponechalo zo svojho koloniálneho dedičstva.
Najznámejším ostrovom Francúzskej Polynézie je jednoznačne Tahiti. Dovolenkári určite v katalógoch cestovných kancelárií zaznamenali aj ďalší destinácie Francúzskej Polynézia ako napríklad Bora Bora.
Tieto dva ostrovy sú však iba malou časťou toho, čo poznáme ako Francúzska Polynézia. Súostrovie je tvorené spolu 118 ostrovmi a atolmi. Samotná plocha súše je iba okolo 5000 kilometrov štvorcových. Tieto ostrovy a atoly sa však rozprestierajú na veľmi veľkej ploche. Z najzápadnejšieho ostrova na najvýchodnejší by ste museli precestovať až 2000 kilometrov.
Francúzska Polynézia je rozdelená do piatich skupín ostrovov:
Society ostrovy
Tu sú zase nasledovné skupiny ostrovov:
Winwardove ostrovy
Leewardove ostrovy
Zvyšné štyri skupiny ostrovov sú:
Súostrovie Tuamotu
Gambierske ostrovy
Marquesaské ostrovy
Ostrovy Austral
Zo 118 ostrovov je až 67 obývaných. Najznámejší ostrov tejto oblasti Tahiti sa nachádza v skupiny ostrovov Society. Na Tahiti nájdete aj hlavné mesto Francúzskej Polynézie Pape’ete. Na Tahiti žije väčšina obyvateľov celého štátu – je to až 67 percent všetkých ľudí.
Na mapa Francúzsku Polynézie vie nájsť len veľmi málo ľudí. Predsa len je to naozaj ďaleko a rozloha súše je veľmi malá. Zoberte si do rúk glóbus a začnite hľadať niekde medzi Austráliou a Južnou Amerikou.
Tahiti a Bora Bora sú veľmi obľúbené turistické destinácie. Jediným problém je však cena. Tahiti a Bora Bora sú skutočné nádherné kúsky Zeme. Nie každý si však dovolenku v tejto časti sveta môže dovoliť. Tahiti je jednoznačne exotika, ktorá stojí nemálo peňazí. Zájazd do Francúzskej Polynézie vás vyjde niekoľko tisíc eur. Najväčším nákladom pri takomto výlete je pochopiteľne letenka. Na Zemi nájdete len veľmi málo miest, ktoré sú vzdialenejšie ako Tahiti. Samotný pobyt na ostrovoch až taký drahý nie je, hoci náklady na život sú tam vyššie ako u nás. Na ostrovy musí byť väčšina bežných vecí importovaných, takže vyššie ceny sú pochopiteľné. Podnebie a počasie Francúzskej Polynézie sú spoľahlivo teplé a slnečné.
S cenou veľmi nepomôže ani last minute Francúzska Polynézia. Zájazdy do takýchto častí sveta sú záležitosťou bohatých ľudí hľadajúcich niečo extra. Veľmi podobné pláže ako vo Francúzskej Polynézii nájdete napríklad v Indonézii či na Filipínach. A to všetko za zlomok peňazí, ktoré miniete pri výlete na Tahiti.
Medzi zaujímavosti Francúzskej Polynézie určite patrí spojenie Tahiti a dnes už slávneho francúzskeho maliara Paula Gauguina. Paul Gauguin strávil na Tahiti niekoľko posledných rokov svojho života. Práve tu bol schopný nájsť umeleckú inšpiráciu, ktorú sa mu nedarilo nájsť v rodnom Francúzsku. Gauguin preslávil Tahiti a Tahiti preslávili Gauguin. Len ťažko môžeme predpokladať, že Gauguin by bol Gauguinom, keby nestrávil na Tahiti časť svojho života. Ak sa spomenie Gauguin, tak každému sa v mysli vybavia jeho slávne maľby tahitských žien.
História Francúzskej Polynézie
História Tahiti začína polynézskou migráciou. Moderná história začala v momente, keď sa vo vodách Polynézia začali objavovať európske lode. Ako prví uvidel ostrovy Ferdinand Magellan, ktorý v roku 1521 preplával na svojej ceste okolo sveta pri ostrove Puka-Puka.
Spočiatku však pre Francúzska Polynézia pre Európanov veľký význam nemala. Malé ostrovy, ktoré boli veľmi vzdialené, jednoducho nepredstavovali veľkú korisť.
Francúzi sa dnes už svojich ostrovov ujali v roku 1842, kedy tu vytvorili francúzsky protektorát. V roku 1946 sa Francúzska Polynézia stala plnou súčasťou Francúzska.
Ekonomika Francúzskej Polynézie
Hrubý domáci produkt Francúzskej Polynézie je necelých 28 tisíc dolárov na obyvateľa. To je približne to isté, čo máme tu u nás na Slovensku. Francúzska Polynézia je najbohatšia v tejto časti Tichého oceánu.
Hospodárstvo krajiny je do veľkej miery závislé od turistického ruchu. Na každom dôležitejšom ostrove nájdete špičkové plážové rezorty, ktoré navštevujú turisti z celého sveta. Avšak iba na turistickom ruchu by Francúzska Polynézia fungovať nedokázala. Základnou kostrou miestnej ekonomiky je finančná podpora zo strany francúzskej vlády.
Oficiálnou menou Francúzskej Polynézie je CFP Frank.
Obyvateľstvo Francúzskej Polynézie
Z 270 tisíc obyvateľov sa približne 87 percent narodilo vo Francúzskej Polynézii, cez 9 percent v európskom Francúzsku, 1,4 percenta v mimoeurópskych oblastiach Francúzska.
Etnicky je francúzska Polynézia pomerne rôznorodá. 67 percent obyvateľov sú Polynézania. Ďalších 7 percent sú etnicky zmiešaní Polynézania. Takmer 12 percent obyvateľstva tvoria Európania. Z nich väčšinou tvoria Francúzi. Ďalších 9 percent obyvateľstva tvoria ľudia, ktorí majú predkov aj vo Francúzsku aj v Polynézii.
Náboženstvo Francúzskej Polynézie
Hlavným náboženstvom je kresťanstvo. Prevahu majú protestanti (50 percent). Katolíkov je 30 percent.