Oficiálny názov: Nový Zéland
Hlavné mesto: Wellington
Počet obyvateľov: 4 596 700
Rozloha: 268 021 km²
HDP na obyvateľa: 36 152 $
Vlajka:
Kód meny: NZD
Názov meny: novozélandský dolár
Úradný jazyk: Angličtina
Zobraziť na mape: TU
Nový Zéland je ostrovná krajina nachádzajúca sa v Tichom oceáne. Na mape Nový Zéland nájdete asi 1500 kilometrov východne od Austrálie.
Z mapy ľahko zistíte, že na svete len ťažko nájdete takto izolovanú pevninu. Z tohto dôvodu bol Nový Zéland obývaný ako jedna z posledných oblastí Zeme.
Vlajka Nového Zélandu určite nepatrí medzi tie najtvorivejšie. Jednoznačne na nej vidieť britské dedičstvo – nájdete na nej priamo britskú vlajku. V roku 2015 sa v krajine uskutočnila súťaž o novú vlajku.
Súostrovie sa skladá z dvoch hlavných ostrovov a množstva menších. Severný ostrov nesie domorodý názov Te Ika-a-Māui. Južný ostrov sa volá aj Te Waipounamu.
Geografická izolovanosť súostrovia sa okrem iného postarala o vývin jedinečnej flóry a fauny. Nový Zéland je na tom podobne ako Austrália, Galapágy či Madagaskar. Z hľadiska biodiverzity je Nový Zéland jednou z najdôležitejších krajín sveta.
Asi najznámejším novozélandským tvorom je kiwi. Tento neveľký vták s dlhým zobákom sa stal symbolom krajiny. V anglicky hovoriacich krajinách nepovedia Novozélanďanom inak ako „Kiwis“.
Ekonomicky sa Nový Zéland radí medzi vyspelé krajiny. Ekonomika stojí najmä na vývoze mlieka a mliečnych a mäsových výrobkov. Ďalšou významnou časťou hospodárstva je turizmus. Dovolenka na Novom Zélande je snom nejedného Slováka. Cesta na Nový Zéland ale nie je práve najjednoduchšia. Najväčšou prekážkou sú letenky na Nový Zéland, ktoré patria medzi tie najdrahšie. V minulosti mali cestovatelia problém s vízami. Nový Zéland dnes už od občanov Slovenskej republiky víza nevyžaduje.
Medzi zaujímavosti Nového Zélandu patrí aj členitá topografia súostrovia. Nový Zéland je prevažne sopečného pôvodu. Počas dovolenky na Novom Zélande tak máte možnosť sledovať sýto zelené vysoké hory prudko stúpajúce od pobrežia smerom do vnútrozemia.
Na Nový Zéland sa jazdí aj za prácou. Mzdy sú tu lákavé a niekoľkomesačný pobyt v tejto krajiny určite viac ako zaujímavý. Na Nový Zéland chodia pracovať najmä študenti v rámci jazykových pobytov.
História Nového Zélandu
Prví Európania, ktorí sa dostali do kontaktu s dnešným Novým Zélandom, boli Holanďania v roku 1642. V tom čase na ostrove žili Maoriovia, ktorí sú polynézskeho pôvodu a priplavili sa sem v 13. storočí.
V roku 1840 sa Nový Zéland stal britskou kolóniou. Všetko prebehlo mierovou cestou. Briti podpísali dohodu s miestnymi maorskými náčelníkmi.
Cesta k nezávislosti bola postupná a relatívne pokojná. V roku 1856 získala miestna vláda množstvo dôležitých právomocí. V roku 1907 sa z Nového Zélandu stalo domínium. Počas prvej svetovej vojny súostrovie vystupovalo ako súčasť Veľkej Británie. K osamostatneniu došlo až v roku 1947. Nový Zéland však stále zostáva súčasťou Britského spoločenstva národov.
Ekonomika
Ekonomicky patrí Nový Zéland medzi najvyspelejšie štáty sveta. Veľmi dobré výsledky dosahuje aj v ľudskom rozvoji.
Historicky bolo hospodárstvo založené na ťažbe nerastných surovín. S rozvojom chladiarenskej techniky sa krajina začala preorientovávať na rybolov a poľnohospodárstvo. Dnes Nový Zéland patrí k najväčším vývozcom mlieka a ďalších živočíšnych produktov.
Hospodársky život sa sústredí do najväčšieho mesta Aucklandu. Od sedemdesiatych rokov krajina trpí významným odlivom mozgov. Týka sa to najmä najkvalifikovanejších ľudí, ktorí hľadajú kariérne šťastie v Austrálii či Anglicku. V posledných rokoch sa však darí tento trend zmierniť či dokonca obrátiť. Na Nový Zéland sa za prácou sťahujú vzdelaní ľudia najmä z rozvojových krajín.
Obyvateľstvo
Väčšina obyvateľstva má európsky pôvod. Najväčšou etnickou menšinou sú Maoriovia. Tí tvoria okolo 15 percent populácie. Ázijského pôvodu je okolo 11 percent obyvateľstva.
Náboženstvo
Nový Zéland je prevažne kresťanská krajina.