Ardernová má nástupcu na post premiéra, do kresla zasadne Hipkins

Chris Hipkins
Novozélandský minister školstva Chris Hipkins sa v sobotu 21. januára 2022 rozpráva s novinármi pred parlamentom vo Wellingtone na Novom Zélande. Hipkins sa má stať novým predsedom vlády Nového Zélandu po tom, ako bol jediným kandidátom, ktorý sa v sobotu zúčastnil súťaže a nahradil Jacindu Ardernovú. Foto: SITA/AP Nick Perry

Odchádzajúcu novozélandskú premiérku Jacindu Ardernovú vo funkcii možno nahradí terajší minister polície, školstva a verejných služieb Chris Hipkins. Je totiž jediný nominant na vedenie Labouristickej strany. Členovia strany v parlamente ho ešte v nedeľu musia formálne podporiť v hlasovaní. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ak by ho strana zvolila za svojho lídra, Ardernová by formálne predložila svoju rezignáciu generálnej guvernérke a tá by následne, v mene kráľa Karola III., menovala Hipkinsa za premiéra.

Nie je isté, ako dlho by v takomto prípade 44-ročný Hipkins zostal na čele novozélandskej vlády, keďže v októbri sa konajú parlamentné voľby. Podpora Labouristickej strany i Ardernovej podľa prieskumov verejnej mienky klesla, okrem iného v dôsledku inflácie a rastúcej sociálnej nerovnosti.

Ardernová oznámila svoju prekvapivú rezignáciu vo štvrtok s tým, už nemá dosť síl viesť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chris HipkinsJacinda Ardernova