Oficiálny názov: Bolívia
Hlavné mesto: Sucre
Počet obyvateľov: 10 556 102
Rozloha: 1 098 581 km²
HDP na obyvateľa: 6 222 $
Vlajka:
Kód meny: BOB
Názov meny: Boliviano
Úradný jazyk: Španielčina, Kečuánčina, Ajmarčina, Guaraníjčina
Zobraziť na mape: TU
Bolívia je juhoamerická krajina susediaca s Brazíliou, Čile, Paraguajom, Peru a Argentínou. Hlavným mestom je Sucre – najväčším Santa Cruz de la Sierra. Tretina krajiny sa nachádza v Andách. Drvivá väčšina populácie však žije v mestách na nížinách.
Bolívia je multietnický štát, kde spolu žije viac ako 30 etník. Jazykovo je na tom Bolívia takisto veľmi pestro. Každé etnikum má svoj jazyk a ten sa ešte delí na rôzne dialekty. Oficiálnym jazykom je však španielčina. Bolívia je na podmienky Južnej Ameriky relatívne chudobná krajina. Najväčší susedia ako Brazília, Čile či Argentína sú v príjme na obyvateľa na tom omnoho lepšie.
Podnebie Bolívie je tropické. Krajina sa nachádza v blízkosti Amazonského pralesa. Referáty o Bolívii to nikdy nezabudnú spomenúť. Rovnako ako ďalšie zaujímavosti Bolívie ako Salar de Uyuni, čo je najväčšia soľná planina na svete, či bolívijská cesta smrti, čo je zase 80 km dlhá cesta spájajúca hlavné mesto La Paz s Los Yungas.
Z histórie
Pred príchodom španielskych kolonizátorov bola časť dnešnej Bolívie pod patronátom Ríše Inkov. Ďalšie časti krajiny boli pod nadvládou nezávislých kmeňov. Po väčšinu španielskej vlády bola Bolívia známa ako Horné Peru. Bolívia mala pre Španielske kráľovstvo význam najmä ako lacný zdroj striebra, ktoré sa tu ťažilo.
Bolívia získala nezávislosť v roku 1825 po 16 rokoch boja za slobodu. Odvtedy si užila niekoľko období nestability. Krajina stratila niekoľko významných častí svojho územia. Na konci 19. storočia prišla o prístup k Pacifiku po prehratej vojne s Čile.
Populácie Bolívie
Populácia sa za posledných 50 rokov zdvojnásobila. Až 70 percent ľudí žije v mestách La Paz, Santa Cruz a Cochabamba.
Náboženstvo
Bolívia je kresťanská krajina. 78 percent populácie sa hlási ku katolíckej viere. 19 percent sú protestanti.