Oficiálny názov: Čierna Hora
Hlavné mesto: Podgorica
Počet obyvateľov: 620 029
Rozloha: 13 812 km²
HDP na obyvateľa: 15 996 $
Vlajka:
Kód meny: EUR
Názov meny: Euro
Úradný jazyk: čiernohorčina
Zobraziť na mape: TU
Čierna Hora je krajina nachádzajúca sa v Juhovýchodnej Európe. Susedí s Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Albánskom. Mapa Čiernej Hory tu pri orientácii určite pomôže.
Čierna Hora je jeden z najmenších štátov Európy. Oproti Čierneho Hore je aj Slovensko gigant. S necelými 14 tisíc km² veľkosťou asi tretinou Slovenska.
Hlavným mestom je Podgorica, čo je asi najmenej známe európske hlavné mesto. Keby ste sa opýtali na hlavné mesto Čiernej Hory, tak drvivá väčšina Slovákov by vám nevedela odpovedať. Výnimku by tvorili asi iba ľudia, ktorí Čiernu Horu navštívili a precestovali.
Dovolenka v Čiernej Hore je na Slovensku relatívne populárna. Počasie v Čiernej Hore je klasické Stredomorské a kultúrne je nám to rovnako príbuzná krajina ako susedné Chorvátsko. Ide o krajinu bývalej Juhoslávie, takže na pobrežie Čiernej Hory sa vo veľkom jazdilo už za socializmu. Ubytovanie v Čiernej Hore funguje podobne ako v Chorvátsku – v ponuke sú luxusné hotely, ale aj lacné ubytovanie v súkromí.
Najobľúbenejšie destinácie Čiernej Hory sú: Bar, Kotor, Tivat či Budva. Do Čiernej Hory sa dá cestovať ako po zemi, tak aj letecky. Čierna Hora letecky je najpohodlnejšou možnosťou. Dovolenka v Čiernej Hore letecky je však aj najdrahšia. Do krajina sa bez problémov dostanete aj autom, autobusom či dokonca vlakom. Cestou sa navyše môžete zastaviť v Budapešti či Belehrade.
Dovolenku v Čiernej Hore v roku 2016 si môžete rezervovať už teraz. Cestovné kancelárie ponúkajú first minute zľavy, ktoré odmeňujú ľudí, ktorí si zájazd kúpia mnoho mesiacov dopredu. V ponuke sú potom aj last minute zájazdy do Čiernej Hory. Pri takýchto dovolenkách však máte obmedzený výber termínov či ubytovacích zariadení.
Čierna Hora je kandidátskou krajinou Európskej Únie a Severoatlantickej aliancie.
História Čiernej Hory
Už od deviateho storočia na území dnešnej Čiernej Hory existovalo niekoľko kniežatstiev. Od roku 1496 po rok 1878 mala Čiernu Horu v rukách Osmanská ríša. Časť Čiernej Hory kontrolovali Benátky. Od konca prvej svetovej vojny bola Čierna Hora súčasťou mnohých podôb Juhoslávie. Po rozpade tohto mnohonárodného zväzku na začiatku 90-tych rokov Čierna Hora zostala dobrovoľne vo zväzku so Srbskom. Srbsko a Čierna Hora mali dobré vzťahy a Srbsko umožnilo Čiernej Hore v roku 2006 vykonať referendum, kde sa ľudí pýtali, či chcú samostatnú Čiernu Horu. Čiernohorci si vybrali samostatnosť. Krajina vyhlásila nezávislosť do dvoch týždňov od oznámenia výsledkov referenda.
Ekonomika
Ekonomika krajiny je založená na službách. Tie tvoria až 73 percent ekonomiky. Priemysel tvorí asi 17 percent.
Najdôležitejší pilier ekonomiky je turizmus. Čierna Hora bola mimoriadne obľúbeným prímorským letoviskom už v 80-tych rokoch minulého storočia. Juhoslovanská vojna však celý rozvoj vrátila o mnoho rokov nazad. Posledné roky sa však Čierna Hora pomaly vracia k svojej sláve a počty turistov neustále rastú.
Oficiálnou menou Čierneho Hory je euro. Krajina však nie je členom eurozóny. Čierna Hora prijala túto menu svojvoľne bez akejkoľvek konzultácie s Európskou centrálnou bankou. Európska komisia proti tomuto kroku niekoľkokrát protestovala. Čierna Hora nemala vlastnú menu ani pred eurom, ktoré prijala v roku 2002. Predtým používala nemeckú marku.
Obyvateľstvo
45 percent občanov Čiernej Hory sa hlási k čiernohorskej národnosti. Srbi tvoria takmer 29 percent populácie. Bosniaci 9 a Albánci 5 percent.
Náboženstvo
Čierna Hora je väčšinovo kresťanská. Moslimovia tvoria asi 18 percent populácie.