Minister Naď rokoval s kolegom z Čiernej Hory, témou bola modernizácia armád oboch štátov

Rasko Konjevic
Rasko Konjevic, minister obrany Čiernej Hory Foto: SITA/AP

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes rokoval so svojím rezortným kolegom z Čiernej Hory Raškom Konjevičom. Témou rokovaní bola modernizácia armád, spoločný výcvik bojových jednotiek, pomoc Ukrajine, ako aj kybernetické útoky, ktoré zažíva najmä Čierna Hora.

Snahy o prevrat v krajine

Rusko sa pokúsilo v Čiernej Hore o štátny prevrat v roku 2016. Ruská federácia v oboch našich krajinách robí aktivity, ktoré smerujú k zmene politického smerovania, snaží sa ovplyvňovať naše dianie napríklad konšpiračnými médiami. Čierna Hora si to užila prostredníctvom kybernetických útokov,“ povedal na tlačovej besede Naď.

Čiernohorský minister obrany nechcel špecifikovať, kto je zodpovedný za kybernetické útoky.

Motív útokov

Čierna Hora bola zopárkrát pod veľkým útokom. Môžem povedať, že viaceré členské štáty robia vyšetrovanie, aby sa zistilo, kto za tým bol. Vyšetrovanie stále prebieha. My si však myslíme, že vieme, kto by mohol mať politický motív,“ povedal Konjevič.

Podľa Jaroslava Naďa vinníka môžeme hľadať v Rusku. „V tom istom čase prebiehali kybernetické útoky vo viacerých krajinách vrátane SR. Je za tým organizácia, ktorá slúži Ruskej federácii,“ dodal minister.

Rozvoj spolupráce

Obaja ministri uviedli, že majú snahy rozvíjať bilaterálne vzťahy. „Hovorili sme o modernizácii, aby sme znižovali závislosť od ruskej techniky. Hovorili sme aj o priamej spolupráci, hlavne výcvikoch, prostredníctvom kurzov vojenskej akadémie alebo vojenských cvičení. Možností je viac. Na budúci rok si spíšeme konkrétne projekty,“ informvoal Naď.

Čiernohorský minister na záver dodal, že vstup do Severoatlantickej aliancie bol veľmi dôležitým rozhodnutím a zdôraznil, že je nevyhnutné, aby si Európska únia všímala západný Balkán, keďže je to zraniteľný región a o jeho destabilizáciu majú silný záujem tretie strany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďRaško Konjevič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSeveroatlantická aliancia