Oficiálny názov: Zambia
Hlavné mesto: Lusaka
Počet obyvateľov: 16 212 000
Rozloha: 752 618 km²
HDP na obyvateľa: 4 113 $
Vlajka:
Kód meny: ZMK
Názov meny: zambijská kwacha
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Zambia, oficiálne Zambijská republika, je vnútrozemská krajina nachádzajúca sa na juhu Afriky. Susedí s Malawi, Mozambikom, Botswanou, Namíbiou, Zimbabwe a Angolou. Mapa Zambie je veľmi dobrou pomôckou na orientáciu. S geografiou tejto časti Afriky je totiž oboznámený len málokto. Hlavné mesto je Lusaka – v jej okolí žije veľká časť populácie. Ďalšie ťažisko obyvateľstva je na severe v blízkostí medenných baní.
S rozlohou takmer 800 tisíc km² sa radí na 39. miesto na svete. Na európske pomery ide o veľkú krajinu. V Afrike je iba priemerom. To isté platí aj o populácii. S 16. miliónmi patrí medzi menšie africké krajiny.
Z pohľadu turistického ruchu je Zambia jedna z tých afrických krajín, kde sa oplatí vycestovať. Nájdete tu všetko, čo od pravej africkej exotiky očakávate – exotické zvieratá a jedinečnú kultúru. Mnohé slovenské cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy do Zambie – väčšinou ale ide o poznávacie zájazdy, kde Zambia je jednou z časti programu zájazdu. Do Zambie sa samozrejme môžete vybrať aj na vlastnú päsť. Na africké pomery ide o bezpečnú krajinu, kde bežnému cestovateľovi hrozia rovnaké riziká ako kdekoľvek inde na svete. Jednou z komplikácii dovolenky v Zambii sú víza. Na vstup do krajiny budete potrebovať víza. Na letisku ich nekúpite. Budete musieť o ne požiadať na najbližšom zambijskom veľvyslanectve.
Medzinárodný kód Zambie je ZM.
História Zambie
Zambia má pomerne bohatú predkoloniálnu minulosť. Územie dnešnej Zambie pôvodne obývali Khoisančania. Od 13. storočia územie krajiny začali kolonizovať Bantuovia.
Európania sem začali prenikať až v 18. storočí. Prvé vlny európskeho kolonializmu sa Zambie veľmi netýkali. V tých časoch sa mocnosti zaujímali iba o pobrežné oblasti. Africké vnútrozemie bola posledná korisť, na ktorú sa európske krajiny mali možnosť vrhnúť.
Najväčšia kolonizačná horúčka vznikla na konci 19. storočia, kedy Európania začali súperiť o posledné zvyšky slobodného sveta. Zambiu sa podarilo ukoristiť Britom, ktorý ju včlenili do svojho protektorátu Severná Rodézia. Počas koloniálnej éry bola Zambia riadená priamo z Londýna.
Zambia sa nezávislosti od Veľkej Británie dočkala v roku 1964. Od roku 1972 do roku 1991 v krajine vládla jedna strana. K svojim demokratickým základom sa Zambia vrátila v roku 1991, kedy bol v slobodných voľbách zvolený nový prezident. Zambia sa odvtedy sa teší relatívne silnému hospodárskemu a sociálnemu rozvoju.
Ekonomika
Hrubý domáci produkt Zambia na obyvateľa po zohľadnení kúpnej sily je okolo 4000 dolárov. Na africké pomery to nie je najhorší údaj. Z európskeho pohľadu je to ale veľmi málo. HDP Slovenska je asi 8-krát vyšší.
Zambia je chudobná krajina, kde až 60 percent ľudí žije pod hranicou chudoby (národne definovanej). Na vidieku je miera chudoby takmer 80 percent.
Hospodárstvo Zambie je historicky závislé od ťažby medi. Tento kov sa na exporte podieľa až 80 percentami. Výkonnosť ekonomiky do veľkej miery ovplyvňujú svetové ceny medi.
Veľkú hospodársku krízu Zambia zažila v 70-tych rokoch minulého storočia, keď ceny medi na svetových trhoch išli rýchlo dole. Dôsledkom tohto boli zanedbané investície do technológií, čo zase viedlo k poklesu ťažby. Na začiatku 90-tych rokoch vláda vykonala niekoľko podstatných reforiem, ktoré vpustili do ťažiarskeho priemyslu súkromný kapitál. Výsledkom bolo takmer zdvojnásobenie produkcie medi.
Obyvateľstvo
Zambie je jedna z najurbanizovanejších krajín regiónu južnej Afriky. Až 44 percent ľudí žije v niekoľkých mestských centrách. Vidiecka populácie je relatívne malá.
Populácia je tvorená 73 rôznymi etnickými skupinami.
Náboženstvo
Podľa ústavy je Zambia kresťanská krajina. Väčšina z kresťanov sú protestanti.