Oficiálny názov: Gambia
Hlavné mesto: Banjul
Počet obyvateľov: 1 882 450
Rozloha: 10 689 km²
HDP na obyvateľa: 1 864 $
Kód meny: GMD
Názov meny: Gambian Dalasi
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Gambia je mini štát na západe afrického kontinentu. Má asi iba štvrtinovú veľkosť Slovenska. Je tak najmenšou pevninskou krajinou Afriky. Na území Gambie žije iba necelých 1,9 milióna ľudí.
Gambia susedí iba s jednou krajinou – Senegalom. Ak sa pozriete na mapu Gambie, uvidíte veľmi netradičný tvar. Na prvý pohľad Gambia vyzerá ako klin zaseknutý do Senegalu. Krajina je tvorená územím v okolí rieky Gambia, odkiaľ pochádza aj názov štátu. Okrem Senegalu má Gambia kontakt aj s Atlantickým oceánom.
Ekonomicky Gambia v ničom nevyniká z regionálnych podmienok. Z nášho pohľadu je Gambia extrémne chudobnou krajinou, ktorá žije prevažne s poľnohospodárstva, ktoré je prirodzene veľmi citlivé na nepriaznivé počasie. Určitou nádejou pre krajinu je cestovný ruch, ktorý sa tu pomaly rozvíja. Cestovný ruch je do veľkej miery závislý od stability krajiny. A to je v Západnej Afriky takmer vždy vec pomerne otázna. Dovolenka v Gambii je tak stále iba pre trochu dobrodružnejšie povahy. Nemožno však povedať, že Gambia je pre cestovateľov nebezpečná.
Gambia je produktom kolonializmu a presnejšie obchodovania s otrokmi. Tento osud zdieľa s viacerými susedmi. Po dlhé obdobie bola udržovaná ako kolónia práve z tohto dôvodu. Otrokársky obchod je aj dôvodom, prečo sa Gambia rozkladá pozdĺž rovnomennej rieky. V minulosti to bola hlavná dopravná tepna pre obchod s otrokmi.
Športový kód Gambie je GAM.
Z histórie
Do Gambie sa najskôr dostali Portugalci. V roku 1765 prešla Gambia pod koloniálnu správu Veľkej Británie. Od Británie získala nezávislosť v roku 1965. Odvtedy sa v krajine vládne autoritatívne. Od vyhlásenia nezávislosti mala Gambia iba dvoch prezidentov: Dawda Jawara. V roku 1994 ho po vojenskom prevrate vymenil Yahya Jammeh.
Ekonomika
Ako pri takmer každej chudobnej krajine, aj v Gambii je základom ekonomiky poľnohospodárstvo. Toto odvetvie ekonomiky tvorí až 30 percent hrubého domáceho produktu a zemestnáva až 70 percent ľudí. Pre porovnanie – na Slovensku v poľnohospodárstve pracujú asi dve percentá ľudí.
Najväčší podiel na vývoze Gambie majú orechy: kokosové, cashew či brazílske orechy v našich obchodoch môžu pochádzať práve z gambijských plantáží. Ďalšou významnou súčasťou vývozu sú tkané textílie.
Obyvateľstvo
Oficiálnym jazykom Gambie je angličtina. Obyvatelia používajú ako prvé domorodé jazyky: mandinka, wolof, fula, serer, krio. Pomerne významnú rolu tu hrá aj francúzština. Veď Gambia je obkolesená Senegalom, ktorého oficiálnym jazykom je práve francúzština.
Náboženstvo
90 percent populácie sa hlási k islamu. Kresťania tvoria 8 percent obyvateľstva. V krajine neexistuje štátne náboženstvo a ústava garantuje slobodu vierovyznania.