Hlavné mesto: Luanda
Počet obyvateľov: 24 miliónov
Rozloha: 1 246 700 km²
HDP na obyvateľa: 6 484 $
Úradný jazyk: portugalčina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Angola je siedma najväčšia africká krajina . Nachádza sa na juhozápadnej strane afrického kontinentu. Susedí s Namíbiou, Demokratickou republikou Kongo a Zambiou. Angola má aj jednu enklávu. Provincia Cabinda susedí s Kongom a Demokratickou republikou Kongo. Na mape Angolu nájdete severne od Namíbie.
Hlavným a zároveň aj najväčším angolským mestom je Luanda. Zaujímavosťou je, že Luanda patrí medzi najdrahšie mestá na život expatov. To znamená, že pre cudzincov, ktorí chcú v Luande žiť na európskom štandarde, tu bude život pekelne drahý. Pre miestnych toto samozrejme neplatí. Ich životný štandard je však niekde úplne inde ako v prípade Európanov.
Angola je na tom ekonomicky relatívne dobre. Určite je na tom lepšie ako africký priemer. Angolská občianska vojna, ktorá sa skončila len nedávno, však ekonomiku výrazne poznačila. Angola dnes patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky na svete. Krajina za to vďačí najmä rope. Ekonomický rast a rozvoj je ale veľmi nerovnomerný. To znamená, že benefity rastu ekonomiky nepociťujú všetky skupiny populácie rovnomerne. V krajine sa darí najmä bohatým. Angole sa darí až natoľko, že do krajiny sa v hojných počtoch vracajú Portugalci, ktorí tu nachádzajú lepšie finančné podmienky ako doma v krízou zmietanom Portugalsku.
Z histórie
Angola je bývalá portugalská kolónia. Portugalci dorazili do tejto časti Afriky už 16. storočí. Nasledujúce tri storočia však kolonizovali viac-menej iba pobrežné oblasti a obchodné centrá. Do vnútrozemia začali Portugalci prenikať až v 19. storočí. Súčasné hranice Angola nadobudla až na začiatku 20. storočia. Nezávislosť po dlhej vojne získala až v roku 1975. Vojnu za nezávislosť následne vystriedala občianska vojna, ktorá sa skončila až v roku 2002. Dnes Angola patrí k relatívne stabilným africkým krajinám.
Angola ekonomika
Angolská ekonomika prešla za posledných 15 rokov mimoriadne búrlivým vývojom. Po skončení občianskej vojny bola ekonomika v troskách. Následne však Angola začala prudko rásť. Niekoľko rokov patrila k najrýchlejšie rastúcim krajinám na svete.
Ekonomika je založená na exporte ropy a diamantov. Najväčší podiel vývozu smeruje do Číny. Čína masívne investuje do angolskej ekonomiky. Vývoz ropy a diamantov sa podieľa na ekonomike až 60 percentami.
Ekonomika Angoly je v súčasnosti ďaleko stabilnejšia ako v roku 2002, stále však trpí typickými africkými problémami – chudobou a veľkými príjmovými rozdielmi.
Nepríjemným dôsledkom vojny je aj rozvrat poľnohospodárstva. Pred občianskou vojnou Angola vyvážala potraviny do susedných krajín. Dnes sa musí spoliehať na drahý import.
Populácia Angoly
Pred rokom 1975 v Angole žilo viac ako 300-tisíc Portugalcov. Drvivá väčšina z nich však krajinu po začiatku občianskej vojny opustila. Dnes sa časť Portugalcov vracia, keďže v s Portugalsku je ekonomická kríza spojená s vysokou nezamestnanosťou.
Obyvateľstvo Angoly pozostáva z viacerých etnických skupín – hlavné sú Ovimbundu, Ambundu, Bakongo.
Očakáva sa, že do roku 2050 sa počet obyvateľov Angoly takmer strojnásobí. V roku 2050 by mala mať Angola okolo 60 miliónov obyvateľov.
Jazyk
Oficiálnym jazykom krajiny je Portugalčina. Používa sa aj množstvo miestnych jazykov.
Náboženstvo
Angola je prevažne kresťanská krajina. Významná je aj moslimská menšina.