LA PAZ 3. júla (WEBNOVINY) – Španielska vláda v stredu odsúhlasila prelet špeciálu bolívijského prezidenta Eva Moralesa ponad krajinu ako aj medzipristátie na jej území, o ktoré Bolívijčania opätovne požiadali po tom, ako im viaceré ďalšie krajiny nevyhoveli pre podozrenie, že v lietadle by sa mohol nachádzať hľadaný Američan Edward Snowden.
Hovorca španielskeho ministerstva zahraničných vecí oznámil udelenie povolenia napriek tomu, že Morales donútený pristáť vo Viedni podľa vlastných slov odmietol požiadavku Španielov, aby pred odletom nechal svoje lietadlo prehľadať.
Rakúsky vicekancelár Michael Spindelegger však uviedol, že lietadlo na viedenskom letisku prekontrolovali rakúske orgány, pričom nenašli žiadnu neoprávnenú osobu.
Bolívijský prezident pred novinármi vo Viedni vyjadril rozhorčenie z prístupu Francúzska, Talianska, Portugalska i Španielska, ktoré mu v noci znemožnili pokračovať v lete z Moskvy do La Pazu. Podľa jeho slov, ktoré citovala tlačová agentúra APA, nie je „žiadnym zločincom“, zatiaľ čo prehľadávanie svojho lietadla označil za porušenie medzinárodného práva.
Dohady o prítomnosti Snowdena na palube vyvolala skutočnosť, že po úteku z Hongkongu sa zdržiaval v tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremetevo. Medzi krajinami, ktoré bývalý spolupracovník amerických tajných služieb požiadal o azyl, je pritom aj Bolívia.
Morales bol v Moskve na neformálnom summite krajín vyvážajúcich zemný plyn. Bolívia dôrazne poprela, že by nechala Snowdena nastúpiť do špeciálu a z najnovšieho vývoja obvinila Spojené štáty. Tie sa už niekoľko týždňov snažia Snowdena zadržať, aby ho mohli stíhať za prezradenie programu sledovania internetovej a telefonickej komunikácie.
Bolívia sa ide sťažovať
Bolívijská vláda v stredu potvrdila, že požiada generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna o vyšetrenie konania niekoľkých európskych krajín, ktoré odmietli prezidentovi Evovi Moralesovi prelet cez ich vzdušný priestor. Potvrdil to bolívijský veľvyslanec pri OSN Sacha Llorenti.
Juhoamerická krajina sa plánuje sťažovať na Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko, ktoré nevpustili bolívijský vládny špeciál do svojho priestoru a donútili ho tak pristáť na viedenskom letisku Schwechat.
Podľa diplomata porušili medzinárodné právo a „ide o akt agresie“, čo môže spôsobiť „nenapraviteľné škody“ na vzájomných vzťahoch. Bolívijské lietadlo, ktoré letelo z Moskvy, už medzitým opustil Viedeň a smeruje na španielske Kanárske ostrovy, odkiaľ po dotankovaní naberie smer La Paz.
„Nepochybujeme o tom, že konali na príkaz z Bieleho domu. Bezdôvodne mali odkloniť diplomatické lietadlo s prezidentom z jeho trasy a donútili ho pristáť v inej krajine. Toto sú teraz nástroje Spojených štátov… V 19. storočí boli kolónie v Latinskej Amerike, teraz sú nimi niektoré európske štáty,“ povedal nahnevaný Llorenti v reakcii na incident motivovaný podozrením, že sa na palube lietadla smerujúceho do Bolívie nachádza hľadaný bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.