BUENOS AIRES 1. decembra (WebNoviny.sk) – Lídri skupiny G20, ktorej dvojdňový summit v argentínskom Buenos Aires sa v sobotu skončil, sa dohodli na reforme svetového obchodu, nie všetci však súhlasili so záväzkom ku klimatickej dohode. Predstavitelia všetkých 20 štátov uzavreli summit podpísaním spoločného komuniké, na ktorom sa dohodli po dlhých rokovaniach a aj napriek rozdielnym názorom.
V komuniké sa uvádza, že 19 štátov zo skupiny potvrdilo svoj záväzok k Parížskej klimatickej dohode, Spojené štáty americké naopak potvrdili svoje rozhodnutie od nej odstúpiť.
Dokument tiež spomína nedávnu správu Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá varovala pred horším globálnym otepľovaním, aké sa očakávalo, a krajiny v ňom tiež vyjadrujú podporu nadchádzajúcemu stretnutiu OSN o klíme, ktoré sa bude konať v Poľsku a bude riešiť otázky napĺňania Parížskej klimatickej dohody.
Zhodli sa aj v problematike migrácie
Oficiálne komuniké, ktoré je pre štáty nezáväzné, tiež zdôrazňuje podporu dvadsiatky štátov v oblasti multilaterálneho obchodu, zároveň však uznáva chyby v medzinárodnom obchode a vyzýva k reforme Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Agentúra AP pripomína, že vo formulácii textu o obchode sa nespomína slovo „protekcionizmus“ po tom, čo sa vyjednávači stretli s odporom zo strany USA.
Pakt o migrácii z dielne OSN je nebezpečná neznáma, Sme Rodina adresovala výzvu Pellegrinimu
Lídri sa vo svojom komuniké zhodli aj v problematike migrácie, keď uznali nárast prílevu migrantov a potrebu spoločného úsilia pre podporu utečencov a na riešenie problémov, ktoré ich nútia utekať z vlasti. Dokument tiež poukazuje na záväzok krajín k „medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách“. A to aj napriek tomu, že americký prezident mnohé tieto pravidlá odmieta.
Mimoriadne konštruktívnou krajinou je Rusko
Podľa predstaviteľov z Európskej únie Spojené štáty zdržiavali rokovania na takmer každú tému. Pri rokovaniach o oceli to zase bola Čína, Južná Afrika namietala proti formulácii o obchode, Austrália nechcela, aby bolo komuniké príliš jemné v otázkach migrácie, a Turecko vyjadrilo obavy v súvislosti s klimatickými zmenami.
Trump sa na summite G20 stretol i s Merkelovou. S Putinom pre konflikt na Ukrajine diskutoval krátko
Naopak za mimoriadne konštruktívnu krajinu označili Európania Rusko, ktoré podporilo medzinárodné snahy v oblasti obchodu i klímy.
Tohtoročný summit G20 v Buenos Aires bol prvým, ktorý sa uskutočnil v Južnej Amerike. Ďalší summit skupiny sa bude konať v júni 2019 v japonskej Osake.