- aktualizované 1. júla 13:04
Rokovanie lídrov členských krajín EÚ na mimoriadnom summite v Bruseli sa v pondelok skončilo. Pokračovať budú v utorok od 10:00.
Predseda Európskej rady Donald Tusk medzitým prerušil mimoriadny summit premiérov a prezidentov krajín EÚ v Bruseli, aby mohol viesť bilaterálne rokovania s jednotlivými lídrami o obsadení kľúčových postov v orgánoch Únie.
Zhodu na menách stále nenašli. „Tusk teraz zorganizuje bilaterálne stretnutia s lídrami. Summit bude pokračovať po skončení bilaterálok,“ napísal na Twitteri Tuskov hovorca Preben Aamann. Mimoriadny summit v pondelok odložili na utorok.
Kľúčové posty v orgánoch Európskej únie
Premiéri a prezidenti krajín EÚ hľadajú od nedele večera v hlavnom meste Belgicka zhodu na menách ľudí, ktorí sa stanú šéfmi kľúčových postov v orgánoch Únie. Tými sú Európska komisia, Európska rada, Európska centrálna banka a miesto vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
Pellegrini sa objavuje medzi menami na post predsedu Európskej rady, vníma to ako kompliment
K výmene prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Aj tento orgán bude mať svojho nového predsedu, novozvolení poslanci si ho budú voliť v stredu počas svojej prvej plenárnej schôdze v Štrasburgu.
Slovensko na summite tradične zastupuje premiér Peter Pellegrini. Rokovanie sa začalo v nedeľu večer s trojhodinovým oneskorením a pokračovalo celú noc. Skončili až v pondelok napoludnie.
Rodová rovnosť a regionálny balans
Pri výbere šéfov inštitúcií musia dbať na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, rodovú rovnosť aj regionálny balans. V prípade šéfa Európskej komisie je najvážnejším kandidátom na post šéfa Holanďan Frans Timmermans.
Na stoličku predsedníčky Európskej rady by mala zasadnúť bývalá eurokomisárka Bulharka Kristalina Georgieva. Pozícia šéfky európskej diplomacie by mala patriť Dánke Margrethe Vestager.
Krajiny Visegrádskej štvorky presadzujú Šefčoviča na jednu z vrcholových pozícií v Európskej únii
Meno Nemca Manfreda Webera sa v Bruseli skloňuje v súvislosti s postom predsedu Európskeho parlamentu. Utorok je posledný termín, keď sa môžu lídri zhodnúť na menách. V stredu má totiž Európsky parlament na svojom plenárnom zasadnutí hlasovať o šéfoch inštitúcií.
Slovensko, ako aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky presadzujú, aby jeden z kľúčových postov zastával súčasný podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Medzi lídrami existujú rozdielne názory na obsadenie vrcholných postov v EÚ, predovšetkým v otázke nového šéfa eurokomisie.