Polovica slovenskej populácie nesúhlasí s tým, aby LGBTQI+ páry mali rovnaké práva ako heterosexuáli. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia. Až 45 percent respondentov je proti zrovnoprávneniu LGBTQI+ párov, zatiaľ čo 37 percent je za.
„Slovensko je krajinou s najmenšou mierou tolerancie a prijatia ľudí z LGBTQI+ komunity. Dokazujú to aj dáta z Eurobarometra z roku 2019. Situácia sa výrazne nezmenila ani v roku 2024, čo potvrdzujú aktuálne dáta,“ uvádza sa v prieskume.
Proti sú predovšetkým muži
Zrovnoprávnenie podporujú najmä mladší ľudia do 34 rokov (46 percent), vysokoškolsky vzdelaní (49 percent) a sympatizanti Progresívneho Slovenska. Až 75 percent sympatizantov tejto strany je za rovnaké práva. Proti sú predovšetkým muži a podporovatelia Smeru, Republiky a KDH. V dátach sa úplne nepotvrdil ani často spomínaný koncept bratislavskej kaviarne.
Ukrajinskí vojaci z LGBTQ komunity sa zúčastnili dúhového pochodu v Kyjeve, vyzvali vládu k udeleniu partnerských práv (foto)
„Obyvatelia Bratislavského kraja sú síce o niečo viac za zrovnoprávnenie LGBTQI+ komunity, no rozdiely nie sú signifikantne odlišné v porovnaní so zvyškom populácie,“ uviedla Denisa Lakatošová z NMS.
Názor ovplyvňuje aj okolie respondenta
Výsledky prieskumu tiež naznačujú, že ľudia, ktorí poznajú niekoho z LGBTQI+ komunity, majú väčšiu tendenciu podporiť zrovnoprávnenie.
„Je to prirodzené, pretože ak nikoho z LGBTQI+ komunity nepoznáme, netušíme, s akými problémami sa stretávajú. Ťažšie sa nám tvorí vlastný úsudok o homosexuálnych pároch a jednoduchšie prevezmeme názory, ktoré sa nemusia zakladať na pravde. A tie sú na Slovensku často spojené so šírením strachu a obáv,“ vysvetľuje Lakatošová.
Úrady varujú pred možnými útokmi počas mesiaca LGBT komunity, ohrozené môžu byť rôzne lokality aj podujatia
Polovica populácie si tiež myslí, že Slovensko nie je dobrým miestom na život pre ľudí z LGBTQI+ komunity. Len štvrtina populácie má opačný názor, pričom 30 percent na túto otázku odmietlo, alebo nevedelo odpovedať.
„Jednou z interpretácií tohto výsledku môže byť uvedomovanie si neideálnych podmienok pre život LGBTQI+ ľudí na Slovensku,“ dodala Lakatošová.
Nezosobášené páry to majú ťažšie
LGBTQI+ komunita na Slovensku často čelí znevýhodňovaniu a diskriminácii, pričom krajina bola aj svedkom teroristického útoku na členov tejto komunity. Nezosobášené páry majú problémy s právom nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie či právom dediť.
Online prieskum prebiehal od 30. mája do 3. júna a zúčastnilo sa ho 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku od 18 rokov. Ľudí hlásiacich sa k LGBTQI+ bolo vo vzorke len malé množstvo – tri percentá, čo treba brať do úvahy pri interpretácii výsledkov. Ďalších 11 percent populácie odmietlo odpovedať otázku o tom, či sa sami hlásia k LGBTQI+, alebo či niekoho z tejto komunity poznajú.