V samotnej súťaži viedol po deviatich jamkách 52-ročný Bernhard Langer, dvojnásobný víťaz turnaja z rokov 1985 a 1993, so skóre tri pod par. Nemecký golfista si napokon zapisoval 71/-1. Darilo sa Davidovi Tomsovi. Víťaz PGA Championship 2001 sa blysol poltuctom berdíkov a trikrát zahral bogey, celkovo 69/-3. Tomsa potom prekonal najstarší účastník turnaja, šesťdesiatročný Tom Watson. Američan, ktorý minulý rok skoro vyhral British Open, predviedol vynikajúcich 67 úderov s piatimi berdíkmi. Watson zahral v Augusta National pod 70 úderov po prvý raz po trinástich rokoch a vyrovnal tak svoje tamojšie maximum. Ostro sledovaný Tiger predviedol pri svojej šestnástej účasti najlepšie úvodné kolo na US Masters. Diváci najlepšieho hráča sveta pri nástupe na odpalisko číslo 1 povzbudzovali. Výkriky „Go, Tiger“ sprevádzal mohutný potlesk. Po každej dohranej jamke Woods prívetivému publiku zreteľne poďakoval. Prvý drajv umiestnil na fervej a potom zahral par. Úvodný berdík sa mu podaril na tretej jamke, prvé bogey dal na sedmičke. Dokonalá ukážka Woodsovej brilantnosti prišla na ôsmej jamke. Na päťparovke Žltý jazmín sa vyhol fervejovému bankru a druhou ranou do kopca preukázal vynikajúcu znalosť ihriska. Bol z toho ígl. Tiger tak súčasne po prvý raz v kariére na Masters zahral v prvom kole dva ígle.
Phil Mickelson získal štvrtý major titul a po tretí raz v histórii si obliekol zelené sako za víťazstvo na US Masters. Očakávaný návrat Tigera Woodsa sa skončil sympatickým štvrtým miestom.
(Ne)čakaný výsledok 68 znamenal pre svetovú jednotku delené 7. miesto a stratu dvoch úderov na lídra. Do čela sa po úvodnej runde dostal päťdesiatročný Fred Couples, víťaz z roku 1992, ktorého 66 rán s jedným bogey znamenalo najlepšie kolo na Masters zo všetkých 27 štartov. Couples, ktorý hráva v tejto sezóne najmä na Champions Tour, kde už trikrát zvíťazil, dokázal, že dobre sa dá zahrať aj pri nepriaznivom počasí. Bol totiž na ihrisku, keď sa cez neho prehnala veterná vlna, ktorá spôsobila iným hráčom veľké problémy. Watsonových 67 úderov postupne vyrovnali ďalší štyria hráči – Lee Westwood, Phil Mickelson, Y. E. Yang a K. J. Choi. Len o ranu navyše – 68 -mali okrem Woodsa ešte Anthony Kim, Nick Watney, lan Poulter a Rieky Barnes. Obhajca titulu Ángel Cabrera zahral 73, držiteľ dvoch tohtoročných titulov Ernie Els 71. Štvrtkový úvod nevyšiel s bilanciou +8 Američanovi Jimovi Furyko-vi, Nemec Martin Kaymer bol na tom lepšie len o štyri údery.
Nemilosrdný kat
V polovici Masters sa do čela dostalo anglické duo Westwood a Poulter so skóre 8 pod par. Ako jediní prelomili v druhom kole hranicu 70 úderov. Zatiaľ čo Poulter s bogey na poslednej jamke zopakoval štvrtkových 68, Westwood zahral 69, o dva údery viac oproti úvodu, s double bogey na 14. jamke. Tlačeniq, bola aj na ďalších miestach. Hneď päť hráčov sa delilo o tretiu priečku s odstupom dvoch rán, medzi nimi aj Woods, ktorý mal 70, o dve rany viac ako vo štvrtok. Tiger si však vylepšil štatistiku, keď trafil jedenásť zo štrnástich fervejí v regulácii a zahral 28 patov, o tri menej než na úvod. Prvú deviatku zahral v pare, na druhej si skóre vylepšil. Ďalšími golfistaml v poradí s -6 boli Phil Mickelson a K. J. Choi (obaja 71), Barnes a Kim (obaja 70). Samostatné ôsme miesto okupoval s výkonom -5 Y. E. Yang (72). Na delenú 9. priečku klesol líder z prvého kola Couples
(75 úderov a tri bogey na záver) a Watson (74), na ktorých sa, naopak, dotiahol Sóren Kjeldsen (71). Katom (+3) prešlo celkovo 48 hráčov vrátane šestnásťročného Taliana Mattea Manassera, ktorý ako prvý amatér od roku 1999 prešiel kvalifikačným sitom. Medzi hráčov, ktorí prešli katom, sa nezmestil ani talentovaný Japonec Rjo ľšikawa, hráč z prvej desiatky svetového rebríčka Padraig Harrington, nádejný golfista Rory Mcllroy zo Severného írska, Nemec Kaymer, bývalá svetová jednotka Vijay Singh či jeden z favoritov Jim Furyk.
Neustála premena
Westwood sa pred finále osamostatnil vo vedení s celkovým skóre 12 pod par, keď v treťom kole predviedol 68 rán a ako jediný mal všetky tri kolá pod 70 (67, 69 a 68). Na Masters takto ešte nikto nezahral štyrikrát. Minuloročný víťaz európskeho okruhu Race to Dubai udržal v rozhodujúcich chvíľach nervy na uzde. A to až do poslednej jamky, na ktorej vyvrcholila jeho vyzretá hra. Dosť nepodarenú druhú ranu napravil solídnou prihrávkou a istým jedenapolmetrový patom. Westwood už viedol dokonca o päť úderov, potom sa však vďaka senzačnej sérii dostal dopredu Mickelson. „Lefty“ zahral dva ígle za sebou, na päťparovej trinástke a štvorparovej štrnástke a len centimetre ho delili od tretieho íglu v rade na päťparovej pätnástke.
Bogey na sedemnástke a finálny par priniesli Mickelsonovi výsledok 67, tak ako na úvod, a s celkovými 11 údermi pod par stratu jedinej rany na Westwooda. O tretiu priečku sa delili Woods a K. j. Choi (obaja 70/-8), ktorí spolu išli celý turnaj. Organizátori ich zaradili do rovnakej trojice pre úvodné dve kolá, skúsený Kórejčan sa Woodsa držal tak, že s ním absolvoval sobotňajší program. Woods v tomto kole zahral päťkrát bogey a tri trojpaty, ale aj sedem birdie. Návrat do boja o titul ohlásil aj Couples, ktorý osamote figuroval piaty s výkonom 68/-7. Naopak, z bojov o primát definitívne vypadol Watson (73/-2), ktorý sa prepadol na delené 14. miesto. Neskoro sa prebral minuloročný víťaz Cabrera, ktorý už v sobotu vedel, že titul neobháji. Z delenej pozície lídra po druhom kole sa na šiestu priečku prepadol Poulter s výsledkom 74 rán. Len raz od roku 1990 sa na US Masters stalo, že víťaz nevzišiel z finálového flajtu, ktorý tvorili Westwood a Mickelson. Woods ešte nikdy nevyhral major, pokiaľ neviedol po treťom kole.
Dráma do konca
Finále prinieslo skutočnú golfovú bitku. Diváci videli úžasné drajvy aj paty, neskutočné záchranné rany, ale rovnako aj málo vydarené jamky, z ktorých sa tí najlepší okamžite oklepali a opäť zaútočili. Niektoré údery sprevádzali diváci nielen ohromujúcimi ováciami, ale aj grimasami a gestami. Mickelson triumfoval so štvrtým najnižším skóre v histórii – 16 pod par -a vyhral o tri rany pred Westwoodom. Vo finále zahral americký golfista po tretí raz na turnaji 67 rán, a to bez bogey s piatimi birdie, keď prvé zaznamenal na ôsmej jamke. Priebeh vyrovnaného finále zmenilo Mickelsonovo druhé birdie dňa na trojparovej dvanástke a ďalšie birdie na nasledujúce] jamke, pričom druhá rana spoza stromu na grín päťparovej jamky získala právom štatút úder turnaja.
Tri jamky pred koncom viedol „Lefty“ nad Westwoodom o tri rany. Aj keď Angličan zahral na predposlednej jamke birdie, populárny Mickelson potvrdil triumf záverečným birdie. Westwood sa prezentoval vo finále 71 údermi a na treťom majore za sebou skončil v TOP 3, tentoraz dokonca samostatne druhý. Tretie miesto si vybojoval Američan kórejského pôvodu Anthony Kim po vyrovnanom najlepšom kole dňa 65 rán (-7), čo zahral aj napokon siedmy Watney. Mladý Kim preukázal odvahu aj um, svoje skóre tlačil do mínusu v takzvanom Amen Corner, sérii jamiek, ktoré bývajú v Auguste rozhodujúce. Woodsa o dokonalý návrat obrali tri bogey na prvých piatich jamkách. Od sedmičky do deviatky síce zahral ígl a dvakrát birdie, ale potom zaváhal na štvorparovej jedenástke a prišiel ešte trojpat s piatym bogey dňa na štrnástke. V momente, keď sa pomaly dostával do hry, prišla 14. jamka a šanca zahrať birdie. Woods pat nepremenil a k zdanlivej dorážke sa postavil totálne ľahostajne, takže zrazu z toho bolo bogey. Napriek tomuto rozpoloženiu zahral Woods na nasledujúcom päťpare druhý ígl svojho kola. Lenže na výhru to už nestačilo. Woods po birdie na osemnástke upravil skóre na 69 úderov a celkových 11 pod par, čo znamenalo delené štvrté miesto s K. J. Choiom.
Kórejčan sa vo finále dokonca po štyroch berdíkoch dostal do spoluvedenia, ale pribrzdilo ho bogey na trinástke a štrnástke. Samostatnú šiestu priečku obsadil Couples, ktorý napriek svojmu veku zahral celkovo 9 pod par. Mickelson triumfoval v Auguste aj v rokoch 2004 a 2006. Woods, držiteľ štrnástich major titulov, vyhral Masters naposledy v roku 2005, no odvtedy neskončil nikdy horšie ako piaty.
Text: Jakub Jesenski, Foto: SITA/AP
Viac informácií nájdete na www.golfrevue.sk