- aktualizované 22. februára 15:28
PJONGČANG 22. februára (WebNoviny.sk) – Bieloruské biatlonistky Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová a Daria Domračevová značne nečakane zvíťazili vo štvrtkových pretekoch štafiet na 4×6 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike.
Druhé s odstupom 10,7 sekundy skončili Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová a bronz získali Francúzky Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová, ktoré zaostali o 17,6 s.
Slovenky Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková obsadili s mankom 38,4 s výborné piate miesto v konkurencii 18 tímov. Štvrté finišovali Nórky Synnöve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Landmark Tandrevoldová a Marte Olsbuová (+29,7).
Favorizované Nemky Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová a Laura Dahlmeierová sa museli uspokojiť s ôsmym miestom pri odstupe 53,9 s.
Kuzminová bežala trestný okruh
Slovenky mali streleckú bilanciu 1+9 (P. Fialková 0+1 a 0+0, Kuzminová 0+1 a 1+3, Poliaková 0+1 a 0+1, I. Fialková 0+0 a 0+2), Bielorusky 0+9, Švédky 0+12, Francúzky 0+14, Nórky 3+12 a Nemky 3+11.
„Prežívame veľké emócie. Konečne si šťastena vybrala aj nás. Dnes fungovalo na trati všetko tak, ako malo. Trestný okruh Naste Kuzminovej by som vôbec nechcela riešiť, keďže bežecky na trati odovzdala 200%. Chcem vyzdvihnúť aj spôsob, akým sa Paulína Fialková dokázala vyrovnať s ťažkým psychickým stavom po mixštafetách, keď dokonca hovorila o tom, že už nechce súťažiť. Pred dnešnými pretekmi štafiet som ju objala a povedala som jej, nech predvedie výkon, na aký má, a že na to naozaj má. Je to úžasný výsledok, ak vezmeme do úvahy, že v tejto sezóne sme skončili najlepšie na 12. mieste. Ako pretekárka som zažila štvrté aj piate miesto v pretekoch štafiet na zimných olympijských hrách a nemyslela som si, že sa to môže ešte niekedy zopakovať. Baby však ukázali, že v tomto zložení majú aj na dobré štafetové výsledky do budúcnosti,“ skonštatovala trénerka ženskej reprezentácie SR Anna Murínová pre slovenské médiá v dejisku.
ZOH 2018 Zimné olympijské hry v Pjongčangu (online)
Slovenským olympijským maximom v tejto disciplíne zostáva štvrté miesto spred dvadsiatich rokov z Nagana v zložení Martina Schwarzbacherová (Halinárová), Anna Murínová, Tatiana Kutlíková a Soňa Mihoková. Pred štyrmi rokmi v Soči boli Slovenky Jana Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková a Martina Chrapánová štrnáste v cieli.
V tejto sezóne Svetového pohára skončil tím SR 17. v Hochfilzene a 12. v Ruhpoldingu, Oberhof vynechal. Bielorusky sa tešia z prvej medaily pod piatimi kruhmi v ženskej štafete, naposledy boli vo finiši piate. Vtedy triumfovali Ukrajinky (aktuálne sklamali 11. miestom) pred dodatočne diskvalifikovanými Ruskami, Nórkami a Češkami.
Domračevovej štvrté olympijské zlato
Tridsaťjedenročná bieloruská jednotka Domračevová získala svoje štvrté olympijské zlato po troch individuálnych zo Soči (stíhačka, vytrvalostné preteky, mass-štart). Celkovo má zbierku 4-1-1, v Pjongčangu bola druhá v pretekoch s hromadným štartom za Kuzminovou.
Životná partnerka legendárneho Nóra Oleho Einara Björndalena (8-4-1 na ZOH, tentoraz sa nedostal do kádra) Domračevová je dobyvateľkou veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo SP 2014/2015. Súťažný ročník 2015/2016 vynechala vinou mononukleózy a potom sa jej pauza natiahla z príjemnejšieho dôvodu – pre tehotenstvo. Dcérku Xeniu priviedla na svet 1. októbra 2016.
„Je to neuveriteľné. Na olympijských hrách sú tie emócie vždy dvojnásobné a teraz ešte umocnené tým, že ich zdieľame všetky spolu. Pochopiteľne, že prežívame číru radosť. Celý tím dnes bol veľmi silný, každá členka štafety má svoj podiel na tomto úspechu. Tréneri zlepšili našu účinnosť na strelnici a boli sme fakt dobré na lyžiach. Od začiatku podujatia sme pociťovali veľký tlak a množstvo výziev, vyústilo to do tohto triumfu. Je to pre nás obrovská vec,“ citoval Olympijský informačný servis (OIS) Domračevovú, ktorá so štyrmi zlatými osamela na čele ženského historického olympijského poradia v tomto odvetví pred Kuzminovou a Nemkou Kati Wilhelmovou (po 3). Viac kovov ako ona (6) majú len Nemky Uschi Dislová (9) a Wilhelmová (7).
Tridsaťdvaročná Skardinová bola pred štyrmi rokmi bronzová v olympijských vytrvalostných pretekoch. Dvadsaťšesťročná Krivková dobyla svoj premiérový kov na ZOH, ešte o štyri roky mladšia Alimbekovová tiež.
ZOH 2018 v Pjongčangu
ZOH 2018 v Pjongčangu: Biatlon
BIATLON
Preteky štafiet žien na 4×6 km:1. Bielorusko (Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová, Daria Domračevová) 1:12:03,4 h (0+9), 2. Švédsko (Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová) +10,7 s (0+12), 3. Francúzsko (Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová) +17,6 (0+14), 4. Nórsko (Synnöve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Marte Olsbuová) +29,7 (3+12), 5. Slovensko (Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková, Ivona Fialková) +38,4 (1+9), 6. Švajčiarsko (Elisa Gasparinová, Lena Häckiová, Selina Gasparinová, Irene Cadurischová) +43,5 (0+16), 7. Poľsko (Monika Hojniszová, Magdalena Gwizdoňová, Krystyna Guziková, Weronika Nowakowská) +43,6 (1+14), 8. Nemecko (Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová, Laura Dahlmeierová) +53,9 (3+11)
I. úsek (Paulína Fialková)
Paulína Fialková v nepríjemnom snežení odštartovala z úzadia s číslom 17 a na prvej streľbe statočne nechala za sebou traumu z utorňajšieho mixu, v ktorom musela najprv do štyroch trestných okruhov, potom do ďalšieho, inkasovala aj dve trestné minúty a okamžite pochovala nádeje SR na solídny výsledok.
Tentoraz v ľahu potrebovala iba jeden rezervný náboj a bola jedenásta s mankom 11,6 sekundy. Viedla Američanka Susan Dunkleeová, všetky pretekárky boli v rozpätí 35,9 s.
Fialková sa pred „stojkou“ posunula na šiesty post a druhú položku zvládla úplne čisto, figurovala už na štvrtom mieste o 16,4 s za Taliankou Lisou Vittozziovou. Druhé boli Američanky a tretie Nórky (Synnöve Solemdalová). Nemky poslala do trestného okruhu, na priebežnú pätnástu priečku a do značných vstupných problémov Franziska Preussová.
Staršia zo sestier Fialkových sa dokonale rehabilitovala: Anastasii Kuzminovej odovzdala na tretej pozícii s mankom 18,8 s. Prvé stále bolo Taliansko, a to 7,6 s pred USA. Od štvrtej priečky nadol nasledovali Nórsko, Francúzsko, Česko, Poľsko, Švajčiarsko, Švédsko, Bielorusko, Fínsko a Nemecko (+1:00,6 min).
„Určite pre mňa dnes nebolo jednoduché postaviť sa znova na štart na prvom úseku štafety. Napriek tomu, že to bolo náročné, prijalo som to ako novú výzvu. Som nesmierne rada, že som to takto zvládla. Boli to pre mňa dôležité preteky. Na ´stojke´ som to odstrieľala pomaly, snažila som sa ísť na istotu. Tak, ako som to trafila, som aj nemusela. Vietor bol skutočne silný, v tom sa naozaj nedá strieľať. V prvom kole mi dosť pomohli výborné lyže, v druhom a treťom kole, keď začalo snežiť, tak sa to spomaľovalo. Aj vďaka dobre pripraveným lyžiam som sa dostala dopredu,“ povedala P. Fialková pre RTVS.
II. úsek (Anastasia Kuzminová)
Kuzminová sa pred „ležkou“ dostala do kontaktu so špicou, iba raz dobíjala a dovtedy vedúca Talianka Dorothea Wiererová s dvoma trestnými okruhmi zrazila „squadru“ na trinásty post (+1:11,5).
Nová líderka Kuzminová mala 15,3 sekundy k dobru na Nórku Tiril Eckhoffovú, tretia bola Američanka Clare Eganová (+17,3). Na méte 3,6 km v rámci tohto úseku bola Kuzminová vpredu o rovných 24 sekúnd už pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou.
V utíchajúcom snežení, ale zato výrazne silnejúcom vetre všetko riadne premiešala „stojka“. Kuzminová napriek dlhej pauze po nevydarenej prvej rane nedala ani druhú, napokon dobíjala trikrát a nevyhla sa jednému trestnému okruhu. Bola po ňom ôsma s odstupom 20,8 s na opätovnú líderku Wiererovú.
Tesne druhá bola Mäkäräinenová (+0,9) a tretia Bieloruska Irina Krivková (+7,9). Favorizované Nemky sa síce priebežne posúvali nahor, ale 150 m navyše pre Denise Herrmannovú znamenalo pätnástu priečku (+1:36,2).
„Dnes fúkal silnejší a najmä nárazový vietor. Musela som s ním bojovať nielen na strelnici, ale i na trati. Navyše, čerstvý sneh spomalil bežky. Nebolo to jednoduché, ale bežecky som to zvládla dobre. Vo vetre treba strieľať rýchlo a v správnej chvíli, tú som asi neodhadla. Zbytočne dlho som zotrvala na ´stojke´, odďaľovala som čas výstrelu, lebo som nechcela ísť do trestného kola, ale napokon som ho aj tak musela absolvovať, čo ma veľmi mrzí. Snažila sa som sa odovzdať dievčatám štafetu s čo najväčším náskokom,“ skonštatovala Kuzminová.
III. úsek (Terézia Poliaková)
Po „polčase“ viedlo Fínsko pred Talianskom (+14,2), Slovenskom (+16,1), USA (+16,8), Bieloruskom (+21,2), Francúzskom (+24,2), Poľskom (+25,7), Švajčiarskom (+26,1), Nórskom (+37,1) a Kanadou (+1:09,5).
Tretia Slovenka v akcii Terézia Poliaková síce pred „ležkou“ klesla, ale tú zvládla s jediným dobíjaním, čo bolo na veterné pomery konkurencie aj vlastné ukazovatele vynikajúce. Poliaková bola o štyri desatinky druhá za Taliankou Nicole Gontierovou a presne dve sekundy pred treťou Bieloruskou Dinarou Alimbekovovou.
Do 33,6 s od čela boli aj Švajčiarsko, Fínsko, Nórsko, Francúzsko, Poľsko a USA, zvyšok mal minimálne minútové manko. Nemka Franziska Hildebrandová akoby sa nechala negatívne inšpirovať predchodkyňami: po jednom trestnom okruhu bola trinásta o 1:49,6 min.
Naopak, Poliakovú očividne pozitívne podnietili výkony kolegýň: znova len raz dobíjala a po stojke bola tretia o 14 sekúnd za Alimbekovovou. Druhá bola Poľka Krystyna Guziková s odstupom 6,2 s, pričom sa okamžite posunula na čelo.
Odovzdala Weronike Nowakowskej s náskokom 8,3 s pred Francúzskom (konkrétne Justine Braisazová tľapla Anais Bescondovú), tretie bolo Taliansko (Federica Sanfilippová, +12,7). Poliaková skončila svoju etapu o 19 sekúnd piata, nastúpila Ivona Fialková. Nemecku patril jedenásty post o 1:12,2 mimo.
„Boli to moje najlepšie tohtosezónne preteky. V štafetách som sa doteraz dosť trápila, preto som rada, že to dnes vyšlo a nenabrala som odstup. Lyže mi išli super, i keď ten čerstvý sneh ich oproti nástrelu a rozjazdeniu spomalil. Bežala som na požičaných lyžiach od Paulíny Fialkovej. Počas pretekov boli náročné podmienky, dosť fúkalo. Navyše, keď som prichádzala na strelnicu, tak na rovinke fúkal silný protivietor, čoho som sa dosť obávala. Hovorila som si, že musím dobre zastrieľať, lebo na trati som sa necítila nejako dobre – na strelnici som to chcela zmazať,“ uviedla Poliaková.
IV. úsek (Ivona Fialková)
Mladšia „Fialka“ ostrieľala ležku úplne bezchybne a bola po nej štvrtá o 16,4 za vedúcou hviezdnou Bieloruskou Dariou Domračevovou.
Druhé bolo Francúzsko (+11,4), tretie Poľsko (+14,9) a piate v kontakte s touto skupinkou Taliansko (+17,3). Slovensko definitívne bolo v hre o medailu. Domračevová trielila, na svojom medzičase na 3,6 km mala na druhú Bescondovú 22,7 s k dobru. Ivona Fialková bola piata o 36,7 s.
Domračevová prvé dve rany v stoji trafila, ale ďalšie tri nie, zvládla však všetky opravy a Bielorusky sa pomaly mohli radovať, hoci ešte opatrne. Ivona Fialková dobíjala dvakrát a zostala piata, mala odstup 23,3 sekundy. Domračevová viedla pred Bescondovou o 6,4 s, tretia priečka patrila Švédke Hanne Öbergovej (+10,9) a na štvrtej sa nachádzala Švajčiarka Irene Cadurischová (+22,8).
Domračevová si v koncovke skúsene a disponovane odkontrolovala triumf, Öbergová sa presvedčivo posunula na striebornú pozíciu pred Bescondovú. Ivona Fialková nútene pustila pred seba Olsbuovú, ale predstihla Cadurischovú.
„Je veľmi ťažké je nájsť tie správne slová. Po miešanej štafete sa dalo napätie krájať, každý čakal na dnešný výsledok. O to je teraz krajší pocit zo ženskej štafety. Na trati boli náročné podmienky. Dnes to bolo o streľbe. Som hrdá na každú jednu z nás. Keď išla sestra Paulína strieľať, zmocnila sa ma tréma. Potom to opadlo a nervozita sa vrátila, až keď som vybehla. Snažila som sa zachovať si chladnú hlavu. Nepripúšťala som si trestné kolo, dokázala som sa mu vyhnúť, takže som šťastná a spokojná,“ vyhlásila I. Fialková.