BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Administratíva v severnej Sýrii vedená Kurdmi vyzvala na vytvorenie medzinárodného tribunálu pre tisíce podozrivých členov teroristickej organizácie Islamský štát (IS).
Férové procesy
Ako pre pre britskú BBC uviedol šéf administratívy pre zahraničné záležitosti Abdul Karim Omar, problémom sú tisíce členov z poslednej enklávy IS Baghúz na východe Sýrie, ktorú kurdské Sýrske demokratické sily (SDF) dobili minulý týždeň.
Západné štáty by mali podľa Ruska prijať späť svojich občanov, ktorí bojovali za Islamský štát
Medzi desaťtisícami zadržaných v kurdských táboroch je aj približne tisíc zahraničných bojovníkov. Kurdská administratíva vo svojom vyhlásení uviedla, že chce zaistiť, aby procesy boli „férové a v súlade s medzinárodným právom a dohovormi a chartami o ľudských právách„.
Repatriácia občanov
Iba málo štátov repatriovalo svojich občanov, ktorí sa pridali k IS. Mnoho západných štátov odoprelo svojim občanom vrátiť sa do vlasti z obavy z potenciálneho bezpečnostného rizika, rovnako pre ťažkosti s obstarávaním dôkazov pre vznesenie obvinení.
Americký vyslanec pre Sýriu James Jeffrey nateraz vznik takéhoto tribunálu nepodporil. Podľa neho by sa malo tlačiť na krajiny, aby si prevzali svojich zahraničných teroristických bojovníkov.
Irak bude repatriovať niektorých členov Islamského štátu, pripraví pre nich aj bývanie
Proti zriadeniu súdu hovorí aj fakt, že kurdské úrady v Sýrii nie sú medzinárodne uznané a vo vojnou zničenej krajine je zložité dosiahnuť spravodlivosť.
Bojovníci v spiacich bunkách
Islamský štát svojho času kontroloval naprieč Sýriou a Irakom územie o rozlohe 88-tisíc kilometrov štvorcových.
Napriek strate tohto územia sa americkí predstavitelia nazdávajú, že táto teroristická organizácia môže mať v regióne 15 až 20-tisíc aktívnych ozbrojených stúpencov.
Mnohí sú v tzv. spiacich bunkách a čakajú na návrat k svojim povstaleckým koreňom, aby mohli IS opätovne vybudovať.