Kunsthalle má novú kurátorku pre priestory LAB a EXT

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ma__rtin marenca ain..jpg
Žilvinas Landzbergas: Hmla, 2019, pohľad do inštalácie výstavy. Foto: © archív KHB / Martin Marenčin

Spomedzi uchádzačov, ktorí sa prihlásili na verejne inzerovanú pozíciu kurátora, vybrala interná odborná komisia a zástupca zriaďovateľa Lýdiu Pribišovú, kurátorku a historičku umenia, šéfredaktorku magazínu Flash Art Czech & Slovak Edition, členku AICA (Association internationale des critiques d´art).

Dvojkolový výber novej kurátorskej posily pozostával z posúdenia vyžiadaných podkladov a z osobného pohovoru. Kunsthalle tak po viacročnom personálnom provizóriu posilňuje svoje odborné kapacity. Prakticky od leta 2016, kedy galéria prešla pod dočasnú správu Slovenskej národnej galérie, nevznikol priestor na rozšírenie interného odborného tímu. Väčšina výstavnej dramaturgie a produkcie sa preto suplovala externými spoluprácami. Možnosť vytvorenia novej pracovnej pozície prinieslo až osamostatnenie inštitúcie 1.1. 2020 a s tým spojená nová organizačná štruktúra, schválená MK SR.

„Hoci túto možnosť odborného rastu a rozvoja organizácie prinieslo až tohoročné osamostatnenie KHB, očakávame, že sa čoskoro zviditeľní a podpíše na skvalitnení výstavného programu, na jeho vyprofilovaní a zdynamizovaní smerom k verejnosti. KHB je v prvom rade galéria súčasného umenia a to by sa malo zrkadliť aj v jej personálnom obsadení. Lýdiu Pribišovú sme vybrali spomedzi uchádzačov ako najlepšiu, má za sebou medzinárodnú 15-ročnú prax a dobré výsledky v odbore. V rámci aktivít KHB sme v minulosti spolupracovali na kolektívnej výstave Paradox 90. a tiež na sólo projekte Žilvinasa Landzbergasa, ktorý k nám priniesla a ktorý zarezonoval. Vieme preto, do čoho ideme.“ uvádza Nina Vrbanová, riaditeľka Kunsthalle Bratislava.

Lýdia Pribišová je od 1. októbra 2020 zodpovedná za komplexnú dramaturgiu výstavných činností KHB v rámci priestorov Kunsthalle LAB a Kunsthalle EXT. Ako kurátorka bude zodpovedať najmä za zostavovanie a plnenie výstavného plánu oboch priestorov, ako aj navrhovať a realizovať pre ne výstavné projekty vo vlastnej kurátorskej koncepcii. Zároveň bude aktívne vyhľadávať a  koordinovať projekty v externej spolupráci. Okrem zverených priestorov bude ako členka Galerijnej rady KHB príležitostne participovať aj na tvorbe a realizácii výstavného plánu v hlavných priestoroch KHB v interiéri budovy.

Aké sú predstavy novej kurátorky o smerovaní Kunsthalle Bratislava?

„Budem sa snažiť, aby sa KHB stala hlavným hráčom na poli súčasného umenia v podpore inovatívnych experimentálnych kurátorských a umeleckých stratégií, aby pomáhala nachádzať porozumenie súčasným spoločenským problémom prostredníctvom umenia. Prostredníctvom svojho programu by mala otvárať nové, provokatívne témy rezonujúce v súčasnej spoločnosti, intenzívne budovať kvalitné domáce i medzinárodné spolupráce, siete, partnerstvá, vytvárať program relevantný a inkluzívny pre rôzne publiká, vytvárať podmienky pre vznik nových diel. Pri realizácii programu budeme dodržiavať udržateľné ekologické podmienky pre fungovanie KHB, umelcov a partnerov a okolitého prostredia, podporovať kritické myslenie, rozvíjať multidisciplinárnu diskusiu. Rada by som viac spolupracovala so školami, s VŠVU, VŠMU, s Univerzitou Komenského, ale aj inými vzdelávacími inštitúciami, i zo zahraničia.“ — vyjadrila sa Lýdia Pribišová.

Aktuálna celospoločenská situácia má, samozrejme, dopad aj na tvorbu výstavnej dramaturgie Kunsthalle Bratislava na rok 2021 — vízia kurátorskej koncepcie je, že umenie a kurátorské projekty by mali viesť k zamysleniu, návštevníci by mali vychádzať z výstavy, či iného programu KHB zmenení, obohatení o iný pohľad.

„Momentálne pandémia covid-19 otvorila mnohé otázky o sociálnych roliach umenia a inštitúcií, o potrebe fyzickej návštevy galérie, priam telesnej skúsenosti prítomnosti na výstave či bytia súčasťou umeleckého projektu, o možnostiach a limitoch virtuálneho fungovania, práve preto by som rada stála pri redefinovaní kurátorského programu KHB. Rada by som spoluurčila cestu inštitúcii, ktorá má potenciál takéto inovatívne nastavenie realizovať.“ — uvádza Lýdia Pribišová.

Mgr. et Mgr. Lýdia Pribišová, dottore di ricercia

Ema.jpg
Lýdia Pribišová. Foto: © archív KHB / Ema Lančaričová

LÝDIA PRIBIŠOVÁ (*1980, Bratislava) je kurátorka a historička umenia pôsobiaca v Bratislave, kde vyštudovala dejiny umenia na Univerzite Komenského (2002 — 2006). V roku 2013 získala doktorát na univerzite La Sapienza v Ríme. Je členkou AICA.

Od roku 2006 je editorkou magazínu Flash Art Czech & Slovak Edition, od roku 2015 zastáva pozíciu šéfredaktorky. V rokoch 2007 a 2011 bola spolukurátorkou slovenskej sekcie na Prague Biennale a v roku 2019 Kaunas bienále v Litve. V rokoch 2013 – 2015 pôsobila ako koordinátorka projektov v tranzit.sk, bola hosťujúcou kurátorkou galérie HIT, kde pripravila program na rok 2019.

Spolupracovala s viacerými inštitúciami a galériami v rôznych krajinách (výber): Múzeum MAXXI, AlbumArte, Akadémia umení v Ríme, Viafarini v Miláne; Kunsthalle v Aténach; Múzeum umenia v Cluj-Napoca; Národná galéria v Tirane, OI Futuro v Riu De Janeiro; Centrum pre umenie a urbanistku v Berlíne; Múzeum súčasného umenia v Novom Sade; Múzeum moderného a súčasného umenia v Rijeke; ISCP v New Yorku; tranzit.org; Kunsthalle Bratislava; galérie HIT, Medium a SPACE v Bratislave.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať