- aktualizované 21. februára 17:49
Na Námestí SNP v Bratislave v pondelok odhalili pamätník venovaný pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Pamätník vznikol v spolupráci s rodinou zavraždenej dvojice a s rehoľou Milosrdných bratov, na ktorých budove bude umiestnený. O jeho umeleckú podobu sa postarala Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej Univerzity v Bratislave.
Nezávislú žurnalistiku treba chrániť
Odhalenia pamätníka sa okrem rodičov zavraždených zúčastnil aj premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Od vraždy Kuciaka a jeho snúbenice uplynuli už štyri roky, zatiaľ odsúdili len vykonávateľov a sprostredkovateľa
„Tento pamätník nám bude pripomínať, aká dôležitá je slobodná a nezávislá žurnalistika. Musíme ju chrániť, pretože práve médiá sú dôležitým spojencom pri odhaľovaní korupcie a zneužívaní moci. Ak stratíme odvážnych a poctivých novinárov, tak stratíme aj spravodlivosť i demokraciu,“ konštatoval predseda vlády SR Eduard Heger.
K pamätníku prišiel aj Matovič
Kyticu k pamätníku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí SNP v Bratislave položil aj líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a minister financií Igor Matovič. „Myslím si, že Ján Kuciak bol mimoriadny talent investigatívnej žurnalistiky. Z jeho článkov bolo cítiť, že dokáže vypátrať aj veci, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé. Ján Kuciak vždy dokázal ísť pravde po krku a predviedol obrovskú guráž, keď sa postavil mafii,“ povedal minister Matovič na adresu novinára.
Podľa Matoviča dnes nikto nevie s istotou povedať, kto bol ten človek, ktorý vydal pokyn, aby Jána a Martinu zavraždili. Myslí si však, že možno jednoznačne skonštatovať, kto stvoril systém, ktorý umožnil vrahom myslieť si, že majú právo rozhodovať o živote. „Tento systém stvorili Robert Fico a Peter Pellegrini. Dvaja kľúčoví ľudia, ktorí tu v tých rokoch vládli, a ktorí umožnili, aby si objednávateľ vraždy myslel, že ak o ňom píše investigatívny novinár, tak môže zo svojej bohorovnosti rozhodnúť, že viac žiť nebude. Ja som osobne presvedčený, že posledný pokyn na jeho vraždu vydal ten, ktorému svojimi článkami išiel dennodenne po krku. O tom však musí rozhodnúť súd,“ zdôraznil.
Najvyššia cena za hľadanie pravdy
Poslanec Národnej rady SR a predseda mediálneho výboru NR SR Kristián Čekovský (OĽaNO) povedal, že Kuciak a Kušnírová zaplatili za hľadanie pravdy najvyššiu cenu.
„Obzvlášť dôležité je to pripomínať si práve teraz, keď čelíme náporu dezinformácií a propagandy. Ich pamiatka je preto aj pripomienkou toho, aby sme na pravdu vo verejnej diskusii nerezignovali,“ povedal poslanec.
Mikulec označil Kuciaka za čestného novinára, ktorý odhaľoval pravdu a nenechal sa zastrašiť
Čekovský zároveň vyzýva politikov, aby sa nevyhrážali médiám či jednotlivým novinárom.
„Pri Jánovi a Martine sme videli, kam až vyhrážky novinárom môžu dospieť. Toto nemôže upraviť žiadny zákon, preto verím, že pamätník sa stane mementom toho, že na novinárov sa neútočí verbálne a už vôbec nie fyzicky. Politici by si mali uvedomiť, že hecovanie vášní a nenávisti voči akejkoľvek skupine môže skončiť tragicky. Vyzývam preto politikov, aby sa správali zodpovedne a prestali útočiť na médiá a novinárov,“ uzavrel predseda mediálneho výboru parlamentu.
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.