Krvné doštičky bránia uzavrieť cievu u bábätiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novorodenec
Foto: FreeImages.com

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Nemeckí vedci z Technische Universität München zistili, že kľúčovú rolu pri neuzavretí cievy ductus arteriosus krátko po narodení dieťaťa hrajú trombocyty, takzvané krvné doštičky.

Ductus arteriosus je štruktúra, ktorá je počas tehotenstva súčasťou krvného obehu plodu. Predstavuje spojku medzi aortou a pľúcnou tepnou, čím sa obchádzajú pľúca naplnené tekutinou. Za normálnych okolností sa ductus arteriosus v priebehu piatich až siedmich minút po pôrode uzavrie a za desať až pätnásť hodín zanikne. Neuzavretie tejto štruktúry vedie k vysokému krvnému tlaku a zlyhaniu srdca, čo môže mať fatálne dôsledky. Medzi rizikové faktory patria predčasný pôrod, nedostatok kyslíka počas pôrodu, infekcia počas tehotenstva, iné srdcové vady alebo genetická porucha chromozómov.

Vedci pokusmi na myšiach zistili, že na konci cievy ductus arteriosus sa po pôrode zhromažďujú trombocyty, ktoré vytvoria zrazeninu. Tá následne cievu uzatvorí a celá štruktúra postupne zanikne. Avšak u myší s poruchami funkcie trombocytov sa táto cieva neuzavrela, čo viedlo k zvýšenému prietoku krvi v pľúcach a nadmernému rastu pravej srdcovej komory. U nedonosených detí odborníci taktiež dokázali, že nedostatočný počet trombocytov vedie k rovnakým problémom. Odporúčajú preto zmeny v liečebných procesoch a predpokladajú, že transfúzia trombocytov u plodov s nízkym počtom krvných doštičiek by mohla predísť zlyhaniu uzatvorenia cievy ductus arteriosus.

Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať