BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Predseda vlády SR Robert Fico vníma ako neprofesionálne a politicky nekorektné, ak americký politik, kongresman maďarsko-taliansko-írskeho pôvodu George Pataki počas súkromnej návštevy na Slovensku komentuje zákon o slovenskom štátnom jazyku len na základe kritiky, ktorú mu predniesol predseda SMK Pál Csáky. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré dnes poskytol agentúre SITA riaditeľ Tlačového a informačného odboru úradu vlády Braňo Ondruš, predseda vlády považuje za absurdnú predstavu, že by slovenský politik na súkromnej návšteve v USA kritizoval používanie oficiálneho anglického jazyka a že by mu pritom navyše ešte asistovali niektoré médiá, ako sa to, bohužiaľ, opäť stalo v prípade niektorých slovenských médií s evidentným záujmom poškodiť Slovenskú republiku.
Jazykový zákon sme na príslušných medzinárodných fórach podľa Fica presvedčivo obhájili a nie je potrebné v ňom meniť žiadne ustanovenie. Vláda SR zároveň garantuje, že pri jeho aplikácii bude zabezpečená rovnováha záujmu na používaní štátneho slovenského jazyka so záujmom národnostných menšín pri používaní ich jazykov.
Niekdajší guvernér štátu New York a významný člen republikánskej strany George Pataki je na Slovensku na neoficiálnej návšteve. Prišiel na pozvanie predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho. S predstaviteľmi slovenskej vlády nemá plánované stretnutie. Na pondelkovej spoločnej tlačovej besede s predstaviteľmi SMK uviedol, že „novelizovaný slovenský jazykový zákon vytvára nebezpečenstvo pre maďarskú menšinu na Slovensku“. To, že hovorí minorite, že sa nesmie dorozumievať v materinskom jazyku, je netolerovateľné, zdôraznil Pataki. Slovenský jazykový zákon sa podľa neho netýka len našej krajiny alebo Maďarov u nás, ale ľudských práv. „Spojené štáty budú veľmi znepokojené, ak sa tento jazykový zákon nezmení,“ vyhlásil. Pataki pripomenul, že obavy z jazykového zákona vyslovil aj vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek, ktorý tiež vyzval na isté zmeny. Rovnako Európska únia sa podľa neho vyjadrila, že zákon by Slovensko malo prehodnotiť.
SITA