Kristína Mišechová, 20-ročná finalistka súťaže Schwarzkopf Fashion Talent, našla svoje profesijné smerovanie v babičkinej krajčírskej dielni už ako dieťa. Študentka dejín umenia sa odvtedy zúčastnila módnych prehliadok na celom Slovensku – okrem iných aj Noci múzeí v Bratislave, prehliadky Fashion Delight v Trnave a uplynulý rok absolvovala aj módnu šou s Lýdiou Eckhardt. Pod heslom „na niektoré veci človek nikdy nie je starý“ k svojim módnym projektom nedávno pridala i výrobu látkových medvedíkov. Keď Kristína práve nesedí za šijacím strojom, energiu si vybíja i dobýja na tréningoch ľudového tanca, ktorému sa venuje už vyše 13 rokov. Túlavé topánky finalistku dizajnérskej súťaže zaviedli do rôznych kútov sveta, i napriek tomu však nedá dopustiť na chvíle strávené s blízkymi. Svoju budúcnosť Kristína detailne neplánuje a hoci vie, že k úspechu treba kráčať pomaly a isto, verí, že ten ozajstný na ňu ešte len čaká.
Aké boli tvoje prvé kontakty s módnym návrhárstvom?
Prvý pravý kontakt s módnym návrhárstvom bol asi na strednej škole. Ale už ako dieťa som sa obšmietala po babkinej krajčírskej dielni a vyrábala si vlastné oblečenie pre bábiky. Pamätám si, že svoje úplne prvé šaty som ušila, či lepšie povedané vyskladala, keď som bola veľmi malá a že boli z papiera.
Na strednej škole si vyštudovala odevný dizajn, na univerzite si presedlala na dejiny umenia – čo ťa zlákalo na túto zmenu? Ako často listuješ na stránkach umeleckej literatúry?
Žiaľ, na dizajn je dosť obtiažne sa dostať a dejiny umenia boli jedna z možností, keď som sa hlásila na vysokú školu. Nakoniec to bol jediný plán, ktorý vyšiel. Na stránkach umeleckej literatúry listujem pomerne často, teraz najmä kvôli štúdiu, keďže musím písať rôzne práce. A spolu so slovníkom tvoria pre mňa neoddeliteľný pár pri štúdiu.
Praxovala si u módnej návrhárky Jany Gavalcovej v jej GiaG fashion studiu – ako si spomínaš na toto obdobie? Podieľala si sa aj na výrobe niektorej z jej kolekcií? Čo si sa v jej štúdiu naučila?
Prax u Janky bola a je pre mňa obrovskou školou života. Neviem si predstaviť, že by som tú prax nepodstúpila – dala mi naozaj veľmi veľa. Naučila som sa toho mnoho o fungovaní ateliéru, šití, technických zručnostiach. Počas štúdia na strednej škole mi to pomáhalo, bola som tak vďaka tomu v niektorých veciach o krok vpred. Veľmi si cením jej ochotu pomôcť mi a aj jej dôveru. V jej ateliéri som od roku 2008, čiže som bola pri viacerých prípravách jej kolekcií. A samozrejme aj pri výrobe.
Uplynulý rok si absolvovala fashion show s Lýdiou Eckhardt – ako si sa k tejto ponuke dostala? O akú kolekciu išlo? Prezraď prosím niečo zo zákulisia príprav a samotnej prehliadky…
Bola to príjemná náhoda. Počas posledného roka štúdia na strednej škole prišla ponuka – škola mala vybrať troch študentov, ktorí predvedú svoje tri práce na prehliadke obchodného centra, kde vrcholom mala byť prehliadka Lýdie Eckhardt. Vďaka portfóliu prác som bola nakoniec medzi vybranými. Na prehliadke som mala svoje tri posledné školské práce, nebola to špeciálna kolekcia. Bola to zaujímavá skúsenosť- počas štúdia som absolvovala viaceré prehliadky, ale táto už bola na troška vyššej úrovni. Absolvovali sme fitting s modelkami, výber obuvi pre modelky a všetky tie prípravy okolo toho. Samotná prehliadka už potom ubehla rýchlo. Ostatne, ako vždy:)
Zúčastnila si sa niekoľkých súťaží doma i v Poľsku. Zo súťaže Módna línia mladých 2010 si si za kolekciu Stužky odniesla 3. miesto – rada bojuješ o prvenstvo? Čo ťa láka na účasti na rôznych súťažiach?
Zdravú súťaživosť mám v sebe prirodzene, keďže mám troch súrodencov, občas som si musela zabojovať. Počas štúdia som tých súťaží neabsolvovala až tak veľa, keďže v tej dobe sa veľa súťaží žiaľ zrušilo (finančné problémy). Ale je príjemné vyhrávať. Okrem iného, je to aj znamenie, že niekto, kto sa v danom odbore vyzná, oceňuje vašu prácu a páči sa mu.
Vo voľnom čase sa venuješ aj paličkovanej čipke a šitiu a opravovaniu krojov – spája ťa s folklórom aj niečo iné ako móda?
K folklóru ma viedla už od mala moja mama. Od siedmich rokov tancujem vo folklórnom súbore – najprv v detskom a teraz v študentskom/dospelom. Čiže vďaka vyštudovanému odboru to bolo v súbore už len krôčik k starostlivosti o kroje. Spojili sa tak dve veci, ktoré mám rada. A okrem tancu a módy som sa vždy zaujímala aj o iné tradičné techniky ako šúpolie, drevo, koža či drôt.
Pred dvoma rokmi si sa pustila aj do výroby látkových medvedíkov – detská nostalgia?:) Šiješ ich len tak pre radosť alebo rozbiehaš malý biznis? Prečo hračky a prečo práve medvedíci?
Ťažko povedať, či detská nostalgia. Ako malá som všade ťahala bábiku a nie medveďa:) Začalo to ako menší školský projekt, pokračovalo ako výroba originálnych darčekov pre priateľov a dúfam, že čoskoro to bude pokračovať ako malý biznis. A dôvod prečo hračky – bola by som rada, keby moji medvedíci boli obľúbená hračka pre nejaké dieťa, niečo, čo by ho sprevádzalo celé detstvo – hádam sa mi to po rozbehnutí biznisu podarí. Druhá ich stránka je tá dizajnovejšia, čiže dúfam, že sa v nich nájdu aj starší…(na niektoré veci človek nikdy nie je starý). A prečo medvedíci? Jednoducho klasika, kto by im odolal:)
Čo pre teba znamená možnosť držať v rukách ihlu a niť?
Znamená to pre mňa možnosť zhmotniť svoje predstavy, ktoré nosím v hlave. Spojiť tvorivosť s niečím praktickým.
Keď niečo navrhuješ, máš pred očami víziu človeka, ktorý by mal tvoj model nosiť? Aký je?
Väčšinou navrhujem pre konkrétneho človeka. Ale ak nie, je to model pre niekoho, kto má rád nositeľné, jednoduché a hádam aj originálne oblečenie so zaujímavým detailom.
Termín na odovzdanie hotovej kolekcie, ktorú predvedieš na SCHFT 2012 sa už blíži. Ako to vyzerá „v dielni“ Kristíny Mišechovej?
Povedala by som, že pomerne chaoticky. Všade po zemi, stoloch sa povaľujú látky, nite, prúžky a iné veci, ktoré potrebujem mať pri ruke. Žehlička a stroj idú nonstop a ja samozrejme s nimi. Taká klasická dielňa. Termín sa blíži, ale ešte mám pred dokončením pomerne dlhú cestu.
Podobu štyroch mestských anjelov podľa súťažného zadania si hľadala v meste a v ľuďoch. Kolekcia vychádza z predstavy, že tak, ako mesto ukrýva to dôležité za múrmi a panelmi budov, tak aj ľudia často skrývajú svoju osobnosť za oblečením. Ukrývaš sa aj ty za svojimi šatami? Akú osobnosť by v tvojom prípade odhalili po vrstvami látky?
Rada uverím tomu, že sa za svojim oblečením neskrývam. Zdá mi úžasné, že sa aj svojim oblečením môže človek prejavovať to, aký je. Aj keď nie každý to má umožnené (dress code a podobne). Nerada by som sa charakterizovala – to, aká som, musí posúdiť každý človek sám. Ale myslím, že skôr ako skrývajú, viac chránia mladú, cieľavedomú, skromnú a usmievavú osôbku.
Svoje nákresy modelov si zvečnila na mapách veľkých miest ako New York, Paríž či Londýn – navštívila si už niektoré z týchto miest? Ktoré ťa najviac láka a prečo?
Práve v zobrazených veľkých mestách som nebola, ale mám ich v svojich cestovateľských plánoch. Mám veľmi rada cestovanie a aj pomerne často cestujem. Naposledy to bolo napríklad Chile, Belgicko, či Taliansko. A najbližšie ma čaká Kórea. Tak dúfam, že čoskoro sa aj do niektorého z týchto miest pozriem.
Čo robíš, keď ti veci nevychádzajú podľa tvojich predstáv?
Rozčúlim sa sama na seba a potom si jednoducho poviem, že všetko zlé je na niečo dobré a že všetko, čo sa deje, má nejaký dôvod.
Aký je tvoj doterajší najväčší úspech?
Úspech? Že žijem a môžem robiť všetko čo mám rada. Všetko je to o malých krôčikoch, ktoré musí človek podstúpiť. Ja verím, že ten ozajstný úspech na mňa iba čaká.
Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Momentálne môj bežný deň vyzerá tak, že ráno vstanem a šijem. Poprípade si vybehnem vyvetrať hlavu, aby som prišla iné myšlienky a získala menší nadhľad. Inak sa moje dni skladajú zo školy, praxe u Janky Gavalcovej, tréningov a rôznych stretnutí.
Ak by si nenavrhovala módu, tak by si bola … ?
Už od detstva som chcela byť módnou návrhárkou…takže iná možnosť nie je:) Aj keď ako malá som chvíľu chcela byť učiteľkou v materskej škole, rovnako ako moja mamina. A študujem dejiny umenia, čo mi zas otvára aj ďalšie možnosti.
Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
V najbližšej budúcnosti chcem úspešne doštudovať, rozvíjať sa v oblasti módneho návrhárstva, naďalej tancovať a cestovať… je ich pomerne veľa. Ale nerada by som plánovala úplne detailne – bojím sa, že by sa mi to potom nesplnilo.
Tvojich 5 vychytávok, ktoré by si nevymenila za nič na svete?
Rodina, priatelia, pocit šťastia, keď robím to čo mám rada, slobodu a rozum, bez ktorého som sa naučila neodchádzať z domu.
Tvorbu Kristíny Mišechovej uvidíte aj na slávnostnom finále Schwarzkopf Fashion Talent 2012 už 27. septembra v bratislavskom Auparku. Za svoje favoritky môžete hlasovať tu.
Zhovárala sa Zuzana Zimmermannová