BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v sobotu na mimoriadnom sneme v Žiline oslávi dvadsiate výročie svojho vzniku. Ustanovujúci snem sa konal 17. februára 1990 v Nitre. Na ministerstve vnútra bolo hnutie zaregistrované 23. februára toho roku. Na snem príde predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek i jeden zo signatárov výzvy na zakladanie kresťanskodemokratických klubov Ivan Hoffman. Chýbať nebude ani prvý predseda hnutia Ján Čarnogurský. Strana ocení viacerých pamätníkov a ľudí, ktorí sa pričinili o založenie a rozvoj KDH.
Po sneme sa uskutoční programová konferencia, ktorá má načrtnúť programové tézy strany pred voľbami. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predseda KDH Ján Figeľ, mnohí popisujú dôsledky krízy a ešte väčšie skupiny obyvateľov ju prežívajú. „Globálne javy na nás dopadajú o to viac, že dnešná vláda neponúka žiadnu podstatnú reformu alebo riešenia. To, čo robí, je skôr nekompetentné, ba zbabrané. Často s korupciou a klientelizmom,“ zdôraznil. Predpokladom pre reálne riešenia je preto podľa neho zastavenie úpadku. „Zastavenie tých javov, ktoré krajinu ochudobňujú, oslabujú a poškodzujú. Najviac je to korupcia a klientelizmus, netransparentnosť. Východisko je v podstate v etickej polohe. Dá sa nazvať očistou verejného života. Návratom alebo prínosom väčšej transparentnosti, spravodlivosti, vymožiteľnosti práva. Bez toho nie je možné riešiť následné témy, či už ekonomické, alebo sociálne. Tam, kde sa kradne, počnúc rodinou, cez samosprávu mesta alebo obce, až po štát, sa kríza nerieši, ale iba prehlbuje. Alebo odkladá,“ vyhlásil Figeľ.
Východiskom programu KDH teda bude očista verejného života takými záležitosťami, ako je napríklad princíp „jeden mandát stačí,“ aby sa poslanci parlamentu sústreďovali na výkon svojho mandátu naplno, profesionálne. „KDH to považuje za jeden z rozhodujúcich momentov zvýšenia dôvery takej inštitúcie ako je parlament alebo vláda. Obmedzenie poslaneckej imunity, ktoré sa stáva akoby evergreenom, považujeme za kritérium pre zostavovanie vzťahov a pre volebný a vládny program po júni 2010. Do tohto rámca by som zaradil témy, ktoré hlavne súvisia s justíciou, prokuratúrou, vymožiteľnosťou práva, s preukazovaním pôvodu majetku, teda s očistou verejného života. Na tejto báze je možné a je potrebné stavať skutočné hospodársko-sociálne oživenie,“ povedal predseda KDH
Oživenie hospodárstva podľa Figeľa je možné stavať cez väčšiu motiváciu k podnikaniu, zamestnávaniu a zamestnávaniu sa a cez výraznú reformu odvodového systému, ktorá by mala vytvoriť predpoklady pre to, aby po rozsiahlych daňových zmenách nastalo stransparentnenie a zvýhodnenie aj v tejto oblasti, ktorá sa dotýka ceny práce. „Slovensko má roky jednu z najvyšších mier nezamestnanosti v EÚ. Má rozsiahle štrukturálne problémy. Má narastajúce tendencie v zaostávaní regionálneho rozvoja. Tieto trendy sa nedajú otočiť bez vylepšenia podmienok pre prácu a zamestnávanie. Krajina by mala oveľa viac rozvinúť svoj ľudský potenciál cez tvorivosť a inovácie. To je o tom, aké dostupné a kvalitné je vzdelanie a odborná príprava na Slovensku. O tom, či vieme spájať vzdelanie, vedu a výskum a podnikanie do vedomostného trojuholníka, ktorý prenáša poznatky do konkrétnych inovácií,“ uviedol šéf kresťanských demokratov.
Zastavenie zadlžovania krajiny súvisí podľa Figeľa s konsolidáciou verejných financií, s nastavením dlhovej brzdy. „To sú témy, ktoré súvisia s dnešnou situáciou a s našimi deťmi, pretože ak budeme vyjedať deťom z taniera, nebudeme zodpovednými otcami. Zodpovedný nie je ten, ktorý prenáša bremeno na deti a ich deti, ale ktorý vie viac tvoriť a menej troviť. O tom všetkom budeme v sobotu diskutovať v Žiline na programovej konferencii, ktorá by mala priniesť základný programový rámec,“ dodal Figeľ.
SITA