Košice INTERFACE 2013 bude spolupracovať s PU

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
František Knapík

PREŠOV 5. mája (WEBNOVINY) – Slávnostným podpisom Memoranda o porozumení medzi Prešovskou univerzitou a neziskovou organizáciou Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 na pôde Prešovskej univerzity potvrdili dnes primátor mesta Košice a predseda správnej rady neziskovky František Knapík, rektor Prešovskej univerzity René Matlovič a umelecká riaditeľka neziskovej organizácie Zora Jaurová spoločné úsilie na úspešnej implementácii projektu Košice INTERFACE 2013. Zástupcovia partnerských organizácií vyjadrili presvedčenie, že ide o mimoriadne významný impulz pre východné Slovensko a tento projekt neskončí silvestrovskou nocou 2013, ale bude trvalo udržateľným impulzom pre rozvoj kreatívnej ekonomiky v tomto regióne.

Knapík zdôraznil, že ich snahou je prebudiť potenciál mladých ľudí a získať ich pre spoluprácu. Na Prešovskej univerzite, ktorá má humanitné smerovanie, vidí v odboroch literárnych, výtvarných, hudobných, historicko-vedných veľmi úzke prepojenie na projekt Európskeho hlavného mesta kultúry. Pôsobenie môže byť veľmi široké, od kultúrneho a umeleckého pôsobenia, až po odborné práce, ktoré budú analyzovať priebeh samotného projektu aj jeho možné prínosy. V projekte vidí možnosti dlhodobej spolupráce. „Mladí ľudia by mali túto štafetu tvorivosti, nápadov a kreativity, ale aj prebudenia sa a zaangažovanosti niesť ďalej. Inšpirovať ňou svojich priateľov,“ uviedol Knapík. Prešov a Košice by nemali byť rivalmi, ale partnermi. Tento potenciál vidí práve na akademickej pôde.

Rektor Prešovskej univerzity Matlovič uviedol, že na ich univerzite sa študujú vedy, ktoré môžu participovať na projekte a v niektorých oblastiach môžu spolupracovať aj s košickou Technickou univerzitou. Preto verí, že projekt bude aj počiatkom klastrovania vysokých škôl na východe Slovenska. Ako dobrý príklad doterajšej spolupráce oboch škôl uviedol urbanistickú štúdiu súmestia Košice – Prešov. „Je veľmi dôležité, aby tí, v ktorých drieme kreatívny potenciál, sa mali možnosť prejaviť a zároveň vytvoriť siete s ďalšími podobne zameranými ľuďmi,“ uviedol Matlovič. V praxi by to malo fungovať tak, že sa študenti budú môcť zúčastňovať na medzinárodných aktivitách a spolupracovať s kreatívnymi inštitúciami. Záverečné práce – bakalárske, magisterské či dizertačné budú na témy, ktoré môžu byť využiteľné v rámci projektu. Hlavný cieľ projektu vidí vo vytváraní podmienok, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť celého regiónu.

Jaurová verí, že potenciál študentov bude veľkým prínosom pre projekt. Mladí ľudia majú podľa nej čerstvé nápady, vidia niektoré veci inak, ako sa tu robili desaťročia, čo môže byť kľúčom k úspešnosti projektu. „Spolupráca s mladými ľuďmi prináša aj isté riziko, že im chýbajú skúseností, na druhej strane prinášajú nové, neošúchané nápady. Je vždy dobré kombinovať ľudí z rôzneho prostredia, ktorí vytvoria profesionálny potenciál,“ povedala na margo užšej spolupráce s Prešovskou univerzitou. Projektu nebude chýbať ani medzinárodný rozmer, ktorý vyváži jeho na prvý pohľad lokálny charakter.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František KnapíkRené Matlovič
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove