Pandémia koronavírusu v minulom roku zastavila cestovanie 1,4 milióna Slovákov, dovolenkový pobyt si doprialo len 43 % obyvateľov. Slováci, ktorí pred pandémiou cestovali viackrát do roka, okresali počet ciest a vyberali si takmer výhradne z domácich destinácií.
Viac o téme: Koronavírus
Až 76 % z nich vlani absolvovalo výlučne pobyt na Slovensku, pred koronakrízou to bolo okolo 40 %. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR (ŠÚ) v tlačovej správe na základe zisťovania o základných ukazovateľoch za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020.
Zmenili sa aj príčiny
Pandémia COVID-19 výrazne utlmila cestovanie ľudí za osobným účelom. Počet osôb nad 15 rokov, ktoré sa zúčastnili aspoň jednej cesty s prenocovaním, klesol vlani medziročne o 42 %. Rekreáciu alebo inú formu trávenia voľného času v SR či v zahraničí si tak dopriali len necelé dva milióny Slovákov (43 % obyvateľov).
Slovákom sa skomplikuje cestovanie do Fínska, zaradili nás medzi rizikové krajiny
Ešte v roku 2019 sa na rôznych cestovateľských aktivitách s aspoň jedným prenocovaním zúčastnili až tri štvrtiny populácie, teda 3,4 milióna ľudí. Akéhokoľvek cestovania sa tak vzdalo zhruba 1,4 milióna ľudí, ktorí pred pandémiou cestovali.
„Zmenili sa aj príčiny, prečo ľudia necestovali. Prevažujúcim dôvodom v roku 2020 sa stala obava o bezpečnosť aktuálne spojená so šírením pandémie ochorenia COVID-19,“ uviedla riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ Veronika Töröková.
Zahraničné cesty vystriedali domáce
Mnohí, ktorí sa cestovania v prvom roku spojenom s pandémiou COVID-19 úplne nevzdali, však nahrádzali cezhraničné cesty domácimi. Preto najvyšší prepad voči roku 2019 – až o 84 % – bol v skupine osôb kombinujúcich domáce a zahraničné cesty s prenocovaním.
V minulom roku absolvovalo súčasne aspoň jednu tuzemskú cestu aj pobyt za hranicami len 223-tisíc ľudí, pred pandémiou v roku 2019 ich bolo 1,4 milióna. Radikálne o 55 % klesol aj počet ľudí, ktorí absolvovali iba zahraničný pobyt.
Výrazne nižší medziročný útlm, ako sa prejavil v celkovej populácii, bol v kategórii obyvateľov vo veku od 25 do 44 rokov, ich cestovanie pokleslo o 36 %. Naopak, najvýraznejší úbytok bol v kategórii osôb nad 65 rokov, teda vo vekovej skupine najviac ohrozenej pandémiou, kde sa cestovania vzdala viac ako polovica ľudí, ktorí pred pandémiou ešte cestovali.