Online: Konzervatívci stratili väčšinu, Mayová chce vládu s podporou severoírskych unionistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Theresa Mayová
Britská premiéra Theresa Mayová. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. júna o 20:37

LONDÝN 8. júna (WebNoviny.sk) – V britských parlamentných voľbách žiadna strana nezískala väčšinu. BBC to oznámila po tom, ako sa potvrdilo, že si labourista Alan Whitehead udržal svoj volebný obvod Southampton Test.

Už je známe rozdelenie všetkých 650 parlamentných kresiel. Konzervatívna strana britskej premiérky Theresy Mayovej má zatiaľ istých 318 a labouristi Jeremyho Corbyna 262 poslancov. Škótska národná strana (SNP) Nicoly Sturgeonovej bude mať 35, liberálni demokrati dvanástich a Demokratická unionistická strana desiatich poslancov.

Britské médiá píšu o veľkej prehre Mayovej. Tá totiž vyhlásila voľby preto, aby si posilnila väčšinu v parlamente a mala tak silnejší mandát na vyjednávania s Európskou úniou o brexite. Podaril sa jej skôr opak a konzervatívci budú mať v budúcom parlamente menej kresiel, ako mali doteraz.

V súčasnom parlamente disponujú Mayovej konzervatívci 330 hlasmi, labouristi majú 229, SNP 54 a liberálni demokrati deviatich poslancov.

Mayová neodstúpi

Mayová potvrdila, že plánuje zostať britskou premiérkou a s podporou severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) dať krajine istotu.

Po krátkom piatkovom stretnutí s kráľovnou Alžbetou II. v Buckinghamskom paláci sa vyjadrila, že nová vláda povedie britské rokovania o odchode z Európskej únie, ktoré sa majú začať o 10 dní.

Pred Downing Street číslo 10 tiež povedala, že jej Konzervatívci spolu s DUP budú spoločnými silami pracovať „na naplnení prísľubu o brexite“.

Mayová štvrtkové predčasné voľby vyhlásila s cieľom posilniť svoju pozíciu v rokovaniach o brexite, namiesto toho však Konzervatívci stratili parlamentnú väčšinu.

Voľby ovplyvnili útoky

Témami volieb výrazne zamiešal teroristický útok na koncerte Ariany Grande v Manchestri, pri ktorom 22. mája zahynulo 22 ľudí, ako aj minulotýždňový útok na London Bridge, pri ktorom traja militanti zabili sedem ľudí.

Kľúčovou témou predvolebných debát sa tak popri brexite stala aj bezpečnosť krajiny a boj proti terorizmu a Mayová s Corbynom museli urýchlene hľadať odpovede na otázky novinárov, ako sa budú snažiť zabrániť opakovaniu podobných udalostí.

Voľby v Británii – ONLINE PRENOS:

  • textový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili – ďakujeme Vám za pozornosť

20:33 – Už je známe rozdelenie všetkých 650 parlamentných kresiel. Konzervatívci získali 318 a labouristi 262 poslancov. SNP bude mať 35, liberálni demokrati dvanástich a Demokratická unionistická strana desiatich poslancov.

19:35 – Premiérka Mayová už hovorí o rozdelení pozícií vo svojej budúcej vláde. Ako v piatok večer informoval premiérkin úrad, už sa vie, ktorí ministri súčasnej vlády zostanú na svojich postoch aj v novej vláde.

19:02 – Predsedníčka severoírskej Demokratickej unionistickej stranoy (DUP) Arlene Foster v piatok informovala, že s Mayovou už spolu hovorili a dohodli sa, že sa spoločne pokúsia nájsť odpoveď na otázku, „ako zabezpečiť krajine stabilitu v časoch, ktoré pre nás predstavujú veľkú výzvu“.

18:01 – O vytvorení budúcej britskej vlády bude rokovať premiérka a šéfka konzervatívcov Mayová so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), ktorá získala voľbách desať parlamentných kresiel. Tieto dve strany budú mať v dolnej komore britského parlamentu spolu len tesne nadpolovičnú väčšinu hlasov.

16:54 – Britská libra v piatok oproti doláru stratila viac ako 2 centy v reakcii na to, že konzervatívci stratili väčšinu v parlamente krajiny. Tento výsledok britských volieb by totiž mohol skomplikovať rokovania o jej vystúpení z Európskej únie, ktoré sa majú začať 19. júna. Libra oproti americkej mene oslabila na 1,2735 USD/GBP zo štvrtkovej uzatváracej úrovne 1,2943 USD/GBP.

15:50 – Väčšina obyvateľov Severného Írska, ktorých reprezentuje menšia severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), volila v referende o vystúpení z Európskej únie za zotrvanie v tomto bloku, teda opačne, ako väčšina obyvateľov celej Veľkej Británie.

Preto je pravdepodobné, že medzi požiadavkami, ktorými bude DUP podmieňovať svoj vstup do vlády, môže byť aj zjemnenie brexitu. V každom prípade budú severoírski unionisti podľa AP žiadať zachovanie otvorených hraníc s Írskom.

14:48 – Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko rešpektuje výsledky volieb. Podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška tvrdí, že je otázkou, či konštruktívna atmosféra vydrží, aj keď si zmluvné strany začnú vyčísľovať svoje nároky zo vzájomných zmlúv a spoločného hospodárenia počas uplynulých rokov.

14:30 – Mayová potvrdila, že plánuje zostať britskou premiérkou a s podporou severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) dať krajine istotu. Po krátkom piatkovom stretnutí s kráľovnou Alžbetou II. v Buckinghamskom paláci sa vyjadrila, že nová vláda povedie britské rokovania o odchode z Európskej únie, ktoré sa majú začať o 10 dní. Pred Downing Street číslo 10 tiež povedala, že jej Konzervatívci spolu s DUP budú spoločnými silami pracovať „na naplnení prísľubu o brexite“.

14:05 – Opäť sa ukázalo, že predčasné voľby málokedy prinesú riešenie situácie, skôr prinášajú väčšiu nestabilitu. Myslí si to predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár. „Voliči Spojeného kráľovstva politickú špičku krajiny postavili pred neľahkú úlohu. Výsledky predčasných parlamentných volieb odštartovali politický boj, ktorého výsledok ovplyvní aj priebeh rokovaní medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou o brexite. Dúfam, že si premiérka Theresa Mayová po vyhodnotení novej politickej situácie zvolí najlepšiu možnosť pre udržanie stability krajiny,“ uviedol Bugár pre agentúru SITA.

13:46 – Menšia severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá v britských voľbách získala desať parlamentných kresiel, by mohla byť za istej konštelácie hlavným „kingmakerom“ povolebných vyjednávaní, teda subjektom, od ktorého bude závisieť, aká vláda vznikne, a či vôbec vznikne.

Arlene Foster
Arlene Foster, líderka severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Foto: SITA/AP.

13:34 – Britský politik Paul Nuttall rezignoval na post lídra Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). Rozhodol sa tak po tom, ako strana nezískala v parlamentných voľbách ani jedno kreslo. Štyridsaťročný europoslanec vyhlásil, že UKIP, ktorá je známa ostrými názormi voči migrantom, potrebuje nové ciele a nové idey. Paul Nuttall bol šéfom strany od novembra, pričom na tomto poste nahradil Diane Jamesovú, ktorá bola predsedníčkou iba 18 dní.

13:14 – Britskí voliči vyslali tým, ako hlasovali signál, že si neprajú takzvaný „tvrdý brexit“, ktorý presadzovala premiérka Mayová. V piatok to v reakcii na výsledky volieb vyhlásil šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel. Pripomenul, že Mayová vyhlásila predčasné voľby preto, aby získala presvedčivejší mandát na rokovanie o brexite, „ale nedostala ho“.

Nová britská vláda, ktorá z týchto volieb vzíde, by mala podľa Gabriela začať „férové rozhovory s Európskou úniou a znovu zvážiť, či je pre Veľkú Britániu naozaj dobré opustiť úniu takýmto spôsobom“. Šéf nemeckej diplomacie dúfa, že budúca britská vláda sa sformuje čím skôr, a únia s ňou „bude môcť začať seriózne rokovania, a, pokiaľ to bude možné, udržať Veľkú Britániu tak blízko k Európskej únii, ako sa len bude dať“.

12:51 – Konzervatívci vo Veľkej Británií v poslednom období dvakrát riskovali a hrali vabank. Myslí si to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. „Davidovi Cameronovi referendum nevyšlo – dopadlo brexitom. Mayovej predčasné voľby sú katastrofou, ktorá, naopak, brexit spochybňuje. Veľká Británia predvádza politické vajatanie, ktoré škodí každému – Európskej únii, Veľkej Británii a prenesene aj nám,“ uviedol pre agentúru SITA Kollár.

12:33 – Premiérka Mayová chce požiadať Alžbetu II. o povolenie na zostavenie vlády. Stretnutie je v Buckinghamskom paláci naplánované na piatok o 13:30 stredoeurópskeho letného času. Šesťdesiatročná politička, ktorej Konzervatívna strana v parlamentných voľbách stratila väčšinu, chce zostaviť vládu s podporou Demokratickej unionistickej strany.

12:18 – Zostavovanie vládnych štruktúr po predčasných voľbách vo Veľkej Británii nebude až také jednoduché. Treba však zablahoželať víťazovi volieb – Konzervatívnej strane, ale aj labouristom, ktorí získali „o slušný počet mandátov viac“. Reagoval slovenský premiér Robert Fico na výsledky volieb.

12:01 – Rokovania o brexite by sa mali začať vtedy, keď na to bude pripravená aj Veľká Británia. Uviedol to hlavný vyjednávač Európskej komisie pre brexit Michele Barnier vo svojom tweete. „Časový rozvrh aj pozície Európskej únie sú jasné,“ dodal Barnier s tým, že na hľadaní dohody by sa malo pracovať spoločne.

11:49 – Francúzsky premiér Édouard Philippe si myslí, že prekvapivý výsledok britských volieb neznamená, že krajina zmenila názor na vystúpenie z Európskej únie.

V rozhovore pre rádio Europe 1 pripustil, že skutočnosť, že konzervatívci na čele s premiérkou Mayovou stratili parlamentnú väčšinu, môže zmeniť „tón“ rokovaní, no výsledky volieb podľa neho nespochybnili rozhodnutie Britov pre brexit. Očakáva, že rokovania budú dlhé a zložité.

Rokovania o brexite by sa mali začať vtedy, keď na to bude pripravená aj Veľká Británia. Uviedol to hlavný vyjednávač Európskej komisie pre brexit Michele Barnier vo svojom tweete. „Časový rozvrh aj pozície Európskej únie sú jasné,“ dodal Barnier s tým, že na hľadaní dohody by sa malo pracovať spoločne.

11:32 – Komisár Európskej únie pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger si myslí, že po britských parlamentných voľbách nie je isté, či sa rokovania o brexite začnú načas. Rokovania o brexite by sa mali začať 19. júna. Špekulácie o tom, či sa naozaj tak stane, vyvoláva fakt, že konzervatívci nezískali vo štvrtkových voľbách väčšinu v parlamente.

11:13 – Je to gól do vlastnej brány, ktorý skomplikuje rozhovory o brexite, reagoval na výsledky predčasných volieb Guy Verhofstadt, vyjednávač europarlamentu pre brexit.

11:06 – Už je známe rozdelenie 648 parlamentných kresiel. Konzervatívci zatiaľ majú istých 317 a labouristi 261 poslancov. SNP bude mať najmenej 35, liberálni demokrati dvanástich a Demokratická unionistická strana desiatich poslancov. Čaká sa ešte na rozdelenie zvyšných dvoch kresiel.

10:59 – „Nevieme, kedy sa rokovania o brexite začnú, no vieme, kedy musia skončiť. Urobte všetko preto, aby ste nestratili možnosť na dohodu, pretože trváte na tom, že nebudete rokovať,“ vyjadril sa na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

10:42 – Konzervatívna strana mala pohodlnú väčšinu, no namiesto toho, aby riešili problémy krajiny, rozmýšľali, ako si čo najdlhšie udržať moc. Pre agentúru SITA to uviedla poslankyňa NR SR za OĽaNO-NOVA Veronika Remišová a dodala, že teraz sa im to, žiaľ, vypomstilo. „Predčasné voľby ich dostali do zlej situácie. Verím však, že sa Veľkej Británii podarí zostaviť stabilnú vládu, pretože potrebujeme ukončiť rokovania o brexite. Nebude to ľahké, keďže občania aj politici vo Veľkej Británii sú v tejto otázke rozdelení,“ povedala Remišová.

10:20 – To, či sa pre výsledok britských predčasných volieb posunie začiatok rokovaní o brexite, je podľa slovenského rezortu diplomacie ešte predčasné hovoriť, keďže nie sú zrátané všetky hlasy. „Všetko bude závisieť od toho, ako rýchlo sa podarí zostaviť vládu, respektíve, či bude tá terajšia pokračovať ako tzv. menšinová. Následne bude na novej vláde, či a ako bude pripravená technicky začať rozhovory,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

10:05 – Voliči Veľkej Británie nedali v predčasných voľbách podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka žiadnej z politických strán absolútny mandát na riadenie krajiny v týchto pohnutých časoch. „Želáme im teda koaličnú vládu, ktorá dokáže Veľkú Britániu vyviesť z Európskej únie s čo najmenšími stratami. Veľká Británia v Európe zostáva a tento jednoduchý zemepisný fakt by mal viesť k racionálnym politickým postojom na oboch stranách lamanšského kanála,“ uviedol Sulík vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

09:50 – Britská libra, ktorá v noci prudko klesla v reakcii na nerozhodný výsledok britských volieb, v piatok ráno pokračovala v oslabovaní. Analytici majú obavy z toho, že politická neistota by mohla poškodiť britskú ekonomiku.

09:22Premiérka Mayová nemá v úmysle odstúpiť, aj keď jej Konzervatívna strana v parlamentných voľbách stratila väčšinu. Informujú o tom britské médiá. Jej budúcnosť na poste šéfky konzervatívcov mnohí otvorene spochybňujú po tom, ako sa jej vypomstilo vyhlásenie predčasných volieb. Jej cieľom totiž bolo posilniť si väčšinu v parlamente a získať tak silnejší mandát na vyjednávania s Európskou úniou o brexite.

09:10 – Už je známe rozdelenie 646 parlamentných kresiel. Konzervatívci zatiaľ majú istých 315 a labouristi 261 poslancov. SNP bude mať najmenej 35, liberálni demokrati dvanástich a Demokratická unionistická strana desiatich poslancov. Čaká sa ešte na rozdelenie zvyšných 4 kresiel.

07:31 – Premiérkin nápad vypísať s trojročným predstihom predčasné voľby bol „najväčším hazardom, do akého sa v poslednom čase nejaký politik pustil“, vyhlásil počas volebnej noci prominentný člen Konzervatívnej strany Craig Oliver, ktorý bol šéfom tlačového odboru Mayovej predchodcu Davida Camerona.

07:16 – V britských parlamentných voľbách žiadna strana nezískala väčšinu. BBC to oznámila po tom, ako sa potvrdilo, že si labourista Alan Whitehead udržal svoj volebný obvod Southampton Test.

07:10Už je známe rozdelenie 635 zo 650 parlamentných kresiel. Konzervatívna premiérky Mayovej má istých 309 kresiel, labouristi Corbyna 258, Škótska národná strana (SNP) 34 a liberálni demokrati 12.

06:38 – Bývalý šéf britskej antieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage sa obáva, že vládu po voľbách budú zostavovať liberáli Jeremyho Corbyna. To by podľa neho posilnilo pravdepodobnosť, že Veľká Británia by nakoniec zostala v Európskej únii, aj napriek tomu, že britskí voliči si v referende odhlasovali vystúpenie z tohto zoskupenia.

Theresa Mayová
Theresa Mayová. Foto: SITA/AP.

06:11 – Premiérka Mayová v piatok ráno v reakcii na volebné odhady a neúplné volebné výsledky vyhlásila, že pre krajinu je momentálne najdôležitejšia stabilita. „Naša krajina potrebuje obdobie stability, a bez ohľadu na volebné výsledky, Konzervatívna strana zabezpečí, že našu povinnosť zaistiť stabilitu si splníme,“ povedala Mayová.

05:45 – Premiérka Mayová by mala odstúpiť, vyhlásil v piatok šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn. Volebné výsledky podľa neho ukazujú, že britská politika sa mení a ľudia majú už konzervatívcov dosť. Mayová by podľa Corbyna mala „odísť a uvoľniť tak priestor vláde, ktorá je naozajstným reprezentantom tejto krajiny“.

05:10 – Už je známe rozdelenie 370 zo 650 parlamentných kresiel. Labouristi zatiaľ majú istých 169 a konzervatívci 154 poslancov. SNP bude mať najmenej 25, Demokratická unionistická strana deviatich a liberálni demokrati piatich poslancov. Na rozdelenie zvyšných 280 kresiel sa ešte čaká.

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn. Foto: SITA/AP.

 

02:15 – Vplyvná poradkyňa opozičných labouristov Emily Thornberry vyzvala premiérku Mayovú, aby odstúpila. „Ak sú (odhady) pravdivé, sú to výborné výsledky. V tom prípade b (Mayová) mala zvážiť zotrvanie na svojom poste. Myslím, že by mala odísť. Preukázateľne zlyhala,“ vyhlásila labouristická spin-doktorka. „Mala dvadsaťbodový náskok a myslela si, že môže s touto krajinou robiť, čo sa jej zachce,“ popisuje možné príčiny prekvapivo slabého výsledku konzervatívcov.

01:35 – Výsledky britských parlamentných volieb, ak sa nebudú výrazne líšiť od už zverejnených odhadov volebných výsledkov, budú veľkou pohromou nielen pre premiérku Mayovú a jej Konzervatívnu stranu, ale aj pre Škótsku národnú stranu (SNP) Nicoly Sturgeonovej.

Podľa odhadov volebných výsledkov by mala SNP získať iba 34 kresiel v dolnej komore britského parlamentu, pričom teraz ich tam má 56.

Podľa agentúry AP by takto zlý výsledok SNP, ak by sa potvrdil, mohol skomplikovať plány strany na vypísanie nového referenda o nezávislosti Škótska od Veľkej Británie. Proeurópski naladení Škóti chcú snahou o vypísanie referenda docieliť najmä to, aby Škótsko mohlo ostať súčasťou Európskej únie aj po tom, ako Británia úniu opustí.

01:14  – Ak sú odhady výsledkov britských parlamentných volieb správne, bude veľmi ťažké sformovať novú vládu. Počas volebnej noci zo štvrtka na piatok to v Londýne vyhlásil bývalý minister financií George Osborne, ktorý je jedným z najpopulárnejších britských politikov. Ak by výsledky kopírovali odhady, pre konzervatívcov premiérky Mayovej by boli podľa neho „úplnou katastrofou“.

00:32 – Krátko po oznámení odhadov výsledkov britských volieb, podľa ktorých by konzervatívci premiérky Theresy Mayovej nemali získať parlamentnú väčšinu, výrazne klesla britská libra. Ako informuje BBC, libra klesla hneď vzápätí po zverejnení odhadov o dva centy na hodnotu 1.2717 za dolár, kKrátko nato sa mierne posilnila na súčasnú úroveň 1.2742.

„Trhy sa budú modliť, aby tieto odhady volebných výsledkov neboli správne,“ vyhlásil podľa BBC finančný analytik Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) Lee Hardman. „Treba povedať, že City si bolo dosť isté tým, že konzervatívci získajú väčšinu,“ dodáva analytik ETX Capital Neil Wilson.

23:20 – Konzervatívna strana britskej premiérky Theresy Mayovej síce zvíťazila vo voľbách, no nebude mať po nich nadpolovičnú väčšinu v dolnej komore britského parlamentu.

Vyplýva to z odhadov volebných výsledkov, ktoré zverejnili krátko po zatvorení volebných miestností britské médiá. Konzervatívci podľa nich získali 314 kresiel, labouristi Jeremyho Corbyna 266, Škótska národná strana (SNP) Nicoly Sturgeonovej 34 a liberálni demokrati 14 parlamentných kresiel.

Odhady volebných výsledkov v britských voľbách zvyknú byť presné a je preto predpoklad, že konečné výsledky sa od nich ani teraz nebudú veľmi líšiť.

23:00 – Je odvolené, vo Veľkej Británii sa zatvorili volebné miestnosti a začínajú spočítavať hlasy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárBohuslav SobotkaDonald TuskGuy VerhofstadtKatarína SvrčekováMichel BarnierMichele BarnierSigmar GabrielTheresa Mayová