V dňoch 22. a 23. októbra sa v Bratislave v hoteli Saffron uskutoční medzinárodná konferencia „Klimaticky odolnejšie mestá 2024“, ktorú organizuje International Climate Adaptation Research Institute (ICARI).
Podujatie sa zameria na problematiku klimatickej adaptácie v mestských oblastiach, s cieľom priniesť konkrétne príklady dobrej praxe a poukázať na možné chyby.
Priestor pre odbornú diskusiu
„Cieľom je vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu a výmenu skúseností medzi odborníkmi,“ uviedol Ján Rapan, viceprezident ICARI.
Ako Rapan dodal, konferencia bude zameraná na špecifické cieľové skupiny, vrátane obcí, miest, samosprávnych krajov, developerov, prednostov, architektov, ESG manažérov, a ďalších profesionálov z oblasti stavebníctva a životného prostredia.
Keď počasie prerastá do extrému: Ako klimatické zmeny menia tvár búrok
„Adaptácia je kritická nielen z hľadiska prežitia, ale najmä pre zachovanie kvality života,“ poznamenal Rapan.
Medzi témy budú patriť príklady z praxe, urbanizmu, ale aj predpovede záplav a mnohé iné.
Predstaví sa významný urbanista
Účastníkom sa predstaví aj významný urbanista Dhira Thadani z USA, zástupca Európskej environmentálnej agentúry, zástupca Joint Research Centra Európskej a mnohí ďalší odborníci aj zo Slovenska.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a ICARI spojili sily a podpísali memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je podpora klimaticky adaptačných opatrení a šírenie udržateľných riešení v mestských a vidieckych oblastiach.
Elektromobily: Prečo sa o nich šíria mýty a ako ich správne udržiavať? (rozhovor)
Tento záväzok má posilniť iniciatívy smerujúce k ochrane životného prostredia a zvýšiť odolnosť samospráv voči klimatickým zmenám.
Memorandum formalizuje spoluprácu oboch organizácií pri rozvoji projektov zameraných na zlepšovanie kvality životného prostredia.
Obe strany sa zaviazali podporovať osvetové a vzdelávacie aktivity, výskumné projekty a legislatívne zmeny, ktoré by prispeli k väčšej udržateľnosti miest a obcí.
Zavádzanie prírodných riešení
Jednou z hlavných tém pre ZMOS bude zavádzanie prírodných riešení, ako sú zelené strechy, ktoré pomáhajú znižovať tepelné ostrovy a zlepšovať kvalitu ovzdušia.
„Predstavitelia miest a obcí si plne uvedomujú komplexnosť problémov spôsobených klimatickými zmenami. Prijatie preventívnych krokov, ako sú zelené strechy a iné prírodné riešenia, je nevyhnutné na minimalizáciu škôd spôsobených extrémnym počasím,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.
Taraba uvoľní milióny eur na klimatické projekty, vláda schválila prerozdelenie výnosov z emisných kvót
„Podpisom memoranda o spolupráci sa Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) stal logickým partnerom ICARI,“ povedal Rapan. Na konferencii preto tiež predstavia aj možnosti vzájomnej spolupráce medzi týmito organizáciami.
Viceprezident ICARI zároveň pozval všetkých, ktorých zaujíma klimatická adaptácia, aby sa na konferencii zastavili.