Rozsiahla kontaminácia pitnej vody
Vedci objavili 10 cieľových PFAS (perfluóralkylové látky) v pitnej vode vo veľkých miestách nachádzajúcich sa vo Veľkej Británii a Číne. Dve najznámejšie látky – PFOA a PFOS – boli prítomné vo viac ako 99% vzoriek balenej vody z 15 krajín. Hoci sa koncentrácie líšili, väčšina vzoriek neprekročila odporúčané zdravotné limity.
Jednoduché riešenia na zníženie rizika
Štúdia priniesla aj pozitívne zistenie – jednoduché metódy úpravy vody môžu výrazne znížiť hladiny PFAS:
- Prevarenie vody môže odstrániť 50-90% PFAS
- Filtrácia pomocou bežnej kanvice s aktívnym uhlím je tiež účinná
- Tieto metódy ponúkajú ľahko dostupné riešenie na minimalizáciu expozície
„Naše zistenia poukazujú na rozšírenú prítomnosť PFAS v pitnej vode a na účinnosť jednoduchých metód úpravy na zníženie ich obsahu. Buď použitím jednoduchej filtračnej kanvice, alebo prevarením vody sa odstráni podstatná časť týchto látok,“ uvádza Profesor Stuart Harrad z Birminghamskej univerzity.
Rozdielne hladiny v rôznych typoch vody
Výskum odhalil zaujímavé rozdiely v koncentráciách PFAS:
- Prírodná minerálna voda obsahovala vyššie hladiny než čistená voda
- Neboli pozorované významné rozdiely medzi sklenenými a plastovými fľašami
- Perlivá a neperlivá voda vykazovali podobné koncentrácie
Hoci súčasné hladiny PFAS vo väčšine vzoriek nepredstavujú akútne zdravotné riziko, štúdia zdôrazňuje potrebu ďalšieho monitorovania a regulácie týchto nebezpečných látok v pitnej vode.
Čo sú PFAS?
PFAS sa vo veľkej miere používajú v priemysle, v protipožiarnych penách a v spotrebiteľských výrobkoch od nepremokavého oblečenia a školských uniforiem až po výrobky osobnej starostlivosti, pretože majú vlastnosti odpudzujúce vodu a škvrny.
Zatiaľ čo niektoré z nich boli zakázané vládnymi nariadeniami, iné sa stále vo veľkej miere používajú a ich toxické účinky ešte neboli úplne preskúmané.
Je už známe, že chemické látky sa do tela dostávajú rôznymi spôsobmi, napríklad vdýchnutím, požitím prostredníctvom potravín alebo pitnej vody alebo vstrebaním cez pokožku.
Je známe, že spôsobujú nepriaznivé účinky na zdravie, ako je znížená imunitná odpoveď na očkovanie, zhoršená funkcia pečene, znížená pôrodná hmotnosť a zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny