Nová štúdia ukázala, že až 98 percent Európanov dýcha veľmi znečistených vzduch, ktorý zapríčiňuje 400-tisíc úmrtí ročne.
Najhoršie je na tom východná Európa
Podľa najnovších zistení The Guardian, čelí Európa vážnej kríze verejného zdravia, keďže takmer všetci obyvatelia kontinentu žijú v znečistenom ovzduší. Takmer dve tretiny ľudí žijú v oblastiach, kde je kvalita ovzdušia viac ako dvojnásobne horšia, než je optimum.
Ako znížiť svoju uhlíkovú stopu: 4 jednoduché kroky, ktoré môžeme urobiť dnes
Najhoršie postihnutou krajinou v Európe je Severné Macedónsko, kde takmer dve tretiny obyvateľstva žije v oblastiach s viac ako štvor- až šesťnásobne vyšším znečistením ovzdušia. Analýza tiež ukázala, že východná Európa je na tom podstatne horšie ako západná Európa. Výnimkou je Taliansko, kde však viac ako tretina obyvateľov žije v údolí rieky Pád.
Jediným riešením sú ekologické opatrenia
Srbsko, Rumunsko, Albánsko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko majú dvojnásobne vyššie hodnoty znečistenia vzduchu.
„Krajiny, ktoré sú najviac postihnuté, sú zároveň krajinami s najnižším priemerným príjmom, až na niekoľko výnimiek – to odráža mieru environmentálnej nespravodlivosti, ktorú zažívame v EÚ,” uviedla pre The Guardian doktorka Hanna Boogaardová, odborníčka na znečistenie ovzdušia v Európe.
Odborníci však tvrdia, že je potrebné okamžite prijať naliehavé opatrenia. Poukazujú na rastúci počet prípadov, ktoré dokazujú, že znečistenie ovzdušia súvisí s veľkým množstvom zdravotných problémov. Niektoré mestá v Európe, vrátane Londýna či Milána, už robia pokroky v boji proti znečisteniu ovzdušia. Zavádzajú zóny s veľmi nízkymi emisiami až po regulácie, ktoré minimalizujú cestnú premávku.
„Teraz potrebujeme, aby politici boli odvážni a ambiciózni a prijali naliehavé opatrenia potrebné na riešenie tejto krízy,” nalieha Vermeulen, profesor environmentálnej epidemiológie na Utrechtskej Univerzite.