UNIQA spúšťa PZP pre e-kolobežky a e-bicykle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fotografia do textu_1_budova_1200 x 800px.jpg
Foto: UNIQA
Tento článok pre vás načítala AI.

Poistenie malých elektrických vozidiel rýchlejších ako 25km/hod alebo ťažších ako 25kg a zároveň rýchlejších ako 14km/hod bude UNIQA ponúkať od 1. augusta tohto roka. Povinnosť zaviedla novela zákona o PZP, ktorú schválil slovenský parlament na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Povinné poistenie zodpovednosti pre rýchle alebo ťažké elektrické kolobežky, elektrobicykle, ale aj – etrojkolky/švorkolky a e-golfové vozíky bude UNIQA ponúkať s poistným krytím na zákonný limit bez pripoistení.

„Takúto zákonnú úpravu na efektívne vymáhanie preplatenia škôd vítame, pretože najmä s masívnym využívaním elektrických kolobežiek naozaj výrazne rastie počet kolízií a dopravných nehôd, pribúdajú dokonca nehody so smrteľnými následkami,“ hovorí Michal Nestarec z oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA.

Aký má mať poistenie charakter?

Povinné poistenie bude viazané na osobu a konkrétne vozidlo – t.j., ak je niekto majiteľom takejto e-kolobežky a e-bicykla zároveň, musí mať uzatvorené poistenie pre oba stroje. Pre uzatvorenie poistenia sú potrebné výrobné technické údaje, na základe ktorých vie poisťovňa identifikovať e-vozidlo, teda výrobné číslo vozidla príp. jeho motora, jeho výkon v kw a samozrejme lokalita. Výška poistného bude zatiaľ jednotná.

„Pre daný druh vozidla sme zatiaľ nastavili jednu kategóriu základnej sadzby, ktorá predstavuje cca 26 Eur. Vzhľadom na rozdelenie malých e-vozidiel na jednotlivé kategórie zvažujeme do budúcnosti samostatné tarifné skupiny,“ informuje Michal Nestarec z oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA.

Elektrická kolobežka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Opatrenia pre bezpečnejšie cesty

Povinné poistenie tak bude od 1.8. pokrývať škody, ktoré spôsobia majitelia elektrokolobežky svojou prevádzkou niekomu inému. Podľa štatistík UNIQA patria medzi najčastejšie škody nárazy e-kolobežiek do motorových vozidiel stojacich na ulici.

Elektrický bicykel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výnimkou však nie sú ani prípady kolízií s chodcami, tvoria však zatiaľ menšinu udalostí. Kolízia s kolobežkou však predstavuje pre chodca silu okolo 150 kg, čo sa dá prirovnať k 6 baleniam cementu. Obzvlášť pre staršie osoby môže už len kolízia znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami.

„Ľudia by mali podľa platných pravidiel jazdiť na elektrických kolobežkách na chodníku iba rýchlosťou chôdze a na ceste musia dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Kolízie elektrokolobežiek sa tak posudzujú ako nehody a v prípade porušenia pravidiel môžu ich používatelia dostať blokovú pokutu ,“ upozorňuje Michal Nestarec z UNIQA. Často sa totiž stávalo, že kolobežky jazdili po chodníkoch príliš rýchlo a svojou jazdou ohrozovali chodcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať