Toto je 5 hlavných zdrojov mikroplastov vo vašej domácnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Close up side shot of hands shows microplastic waste contaminated with the seaside sand. Microplastics are contaminated in the sea. Concept of water pollution and global warming.
Close-up side shot of hands shows microplastic waste contaminated with the seaside sand. Microplastics are contaminated in the sea. Concept of water pollution and global warming.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa kanadskej štúdie z roku 2019 ľudia ročne skonzumujú až 52 000 mikroplastov. Tieto drobné častice vznikajú pri rozpade väčších plastov a sú spájané so srdcovými príhodami, problémami s plodnosťou a rakovinou. Nedávny výskum tiež naznačuje, že môžu znižovať plodnosť u mužov, referuje portál Euronews. Ktoré predmety dennej spotreby obsahujú najviac mikroplastov?

5. Plastové dosky na krájanie

Podľa štúdie Americkej chemickej spoločnosti (ACS) by len pri krájaní na doskách mohli byť ľudia každoročne vystavení až 79,4 miliónom mikroplastov z polypropylénu.

To znamená, že používanie plastovej dosky na krájanie by mohlo potenciálne zvýšiť prenos mikroplastov do potravín. Dosky na krájanie z tvrdeného skla sú cenovo dostupnou alternatívou, ktorá sa ľahko čistí a zvyčajne neobsahuje mikroplasty.

Niektoré značky ponúkajú aj bezplastové dosky na krájanie vyrobené z odolných papierových vlákien.

Hands cutting fresh vegetables on a plastic board
Cropped photo of a female cook preparing soup ingredients

4. Nádoby na potraviny vhodné do mikrovlnky

Plastové výrobky označené ako „bezpečné pre mikrovlnné rúry“ môžu pri ohrievaní uvoľňovať do potravín značné množstvo mikroplastov.

V štúdii z roku 2023, ktorú uskutočnili výskumníci z University of Nebraska-Lincoln, sa zistilo, že v niektorých plastových baleniach detskej výživy vhodných do mikrovlniek sa nachádzajú až 4 milióny mikroplastov na centimeter štvorcový.

Pod mikroskopom sa zistilo, že tieto častice zabíjajú až 75 % buniek v obličkách, čo vyvoláva obavy z negatívneho vplyvu na ľudské zdravie.

Osvedčeným postupom je vyhýbať sa baleným výrobkom s obsahom ftalátov, styrénu a bisfenolov, čo sú druhy chemikálií, ktoré sú často prítomné v plastoch.

Man putting boxed lunch into microwave
Man putting boxed lunch into microwave

3. Formy na ľadové kocky

Tak ako sa mikroplasty nachádzajú vo vode vo fľašiach, aj plastové zásobníky na kocky ľadu môžu spôsobiť kontamináciu.

Hoci je o tom menej výskumov, podľa docenta, ktorého oslovil portál HealthCentral, môže zmrazovanie plastov spôsobiť vylúhovanie mikroplastov do vody, podobne ako pri zahrievaní plastov.

V posledných rokoch sa stala populárnou udržateľnejšia možnosť: zásobníky na kocky ľadu z nehrdzavejúcej ocele. Tie nielenže zlepšujú estetiku nápojov, ale aj rýchlejšie chladia, čo znamená, že rýchlejšie zamŕzajú.

Podobne sa propagujú silikónové zásobníky na kocky ľadu ako udržateľná alternatíva, ktorú mnohí považujú za zdravšiu a jednoduchšiu ori tvorbe ľadu.

Ice tray. Blue plastic form freezer.
Ice tray. Blue plastic form freezer ice on white background. 3D illustration

2. Papierové poháre

Hoci sa predpokladá, že papierové poháre sú šetrnejšie k životnému prostrediu, prekvapivo prispievajú k znečisteniu prostredia plastami. Tieto poháre majú vrstvu tesniaceho materiálu, ktorý zvyčajne pozostáva až z 10 % polyetylénu vysokej hustoty (HDPE), aby sa zabránilo úniku tekutiny.

Recyklácia papierových pohárov je problematická z dôvodu potreby oddelenia vrstvy HDPE od papiera, čo komplikuje proces.

To však nie je všetko. Používanie papierových pohárov na horúce nápoje môže viesť k uvoľňovaniu rôznych chemikálií, na čo upozornila štúdia z roku 2021 uverejnená v časopise Journal of Hazardous Materials, vrátane fluoridov, chloridov, síranov a dusičnanov.

Výber opakovane použiteľného pohára z nehrdzavejúcej ocele je nielen prospešný pre životné prostredie, ale znižuje aj riziko konzumácie mikroplastov.

Stack of disposable coffee cup, selective focus
Lot of drinking paper coffee cups in piles. Stack of disposable coffee cup, selective focus

1. Čajové vrecúška

Je prekvapujúce, že mnohé čajové vrecúška sú vyrobené z neudržateľného polypropylénového plastu a dokonca aj papierové čajové vrecúška môžu obsahovať stopy plastu.

V roku 2023 výskum, ktorý zverejnila Dow University of Health Sciences, vyjadril obavy z toho, že horúca voda používaná na varenie čaju môže z týchto vrecúšok uvoľnňovať milióny mikroplastov, pričom sa zistilo, že jedna šálka čaju môže vďaka čajovému vrecúšku obsahovať až 3,1 miliardy nanoplastov.

Čajové vrecúška môžu obsahovať aj ďalšie škodlivé látky vrátane zlúčenín fluóru, arzénu, solí rádia, hliníka, medi, olova, ortuti, kadmia, bária a dusičnanov.

Našťastie sa opäť zvyšuje popularita sypaných čajových lístkov a existuje množstvo udržateľných alternatív na prípravu čaju, napríklad používanie liatinovej čajovej kanvice alebo kovového sitka.

Organizácia Plastic Pollution Coalition dokonca odporúča používať bavlnené čajové vrecúška alebo cediť čaj cez organické plátno.

Close up Tea bag
Close up Tea bag,Black tea in white cup on wooden table
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať