V dôsledku prebiehajúcej zmeny klímy sa v strednej Európe očakáva zvýšenie frekvencie javov ako je: trvanie a intenzita sucha, vlny horúčav a požiarne nebezpečenstvo, označovaných súhrne ako DHF. (DHF z angl. drought, heat waves and fire weather, pozn.SITA).
Konštatovali to zástupcovia krajín strednej Európy na 3. medzinárodnom stretnutí Clim4Cast, ktoré sa uskutočnilo na pôde Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) tento týždeň.
Okrem zástupcov z Českej Republiky, Rakúska, Nemecka, Slovinska a Chorvátska sa pracovného stretnutia zúčastnili aj pridružení partneri ako Lesnícka ochranárska služba, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ale aj Ministerstvo zemědelství Českej republiky.
Zubry pomáhajú znížiť emisie CO2, ktoré vyprodukuje až 43 000 áut ročne
Komunikačná manažérka projektu Lívia Labudová z SHMÚ uviedla, že cieľom tohto stretnutia a projektu Clim4Cast je vytvoriť inovovaný predpovedný nástroj pre všetky partnerské krajiny, ktorý bude účinne varovať pred DHF javmi (sucho, vlny horúčav, požiare), ako aj osobitný akčný plán navrhujúci vhodný reakčný mechanizmus na tieto javy.
„Účastníci stretnutia sa dohodli na intenzívnom zapojení pridružených partnerov do procesu prípravy národných akčných plánov, ktoré majú viesť k lepšej pripravenosti krajín na riešené extrémne javy, a tak znížiť ich negatívne dopady na obyvateľstvo a ekonomické sektory daných štátov. Výsledkom rokovaní je aj veľmi hodnotná spätná väzba na pripravované výstupy projektu, ktorá by mala zaručiť ich využiteľnosť pre prax,“ dodala Labudová.