Vlani podľa nového výskumu prudko vzrástol úbytok stromov a zmizla plocha tropického lesa s rozlohou Švajčiarska.
Znamená to, že politický záväzok ukončiť odlesňovanie, ktorý dali svetoví lídri na klimatickej konferencii COP26, sa nevyvíja dobre. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Výnimkou je Indonézia
V roku 2022 sa každú minútu stratilo približne 11 futbalových ihrísk lesa, pričom najväčší podiel na tomto ničení mala Brazília.
Výrazné zníženie úbytku lesov v Indonézii však ukazuje, že zvrátenie tohto trendu je dosiahnuteľné, konštatuje BBC.
Himalájske ľadovce by mohli v tomto storočí stratiť až 80 % objemu, zvyšuje sa pravdepodobnosť prívalových povodní a lavín
Jedným z kľúčových momentov COP26 v Glasgowe v roku 2021 bol podpis deklarácie o lesoch, ktorou sa viac ako 100 svetových lídrov zaviazalo spoločne pracovať na „zastavení a zvrátení úbytku lesov a degradácie pôdy do roku 2030“.
Podpísali sa pritom pod ňu lídri z krajín, ktoré majú približne 85 % svetových lesov. Nechýbal medzi nimi ani bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý zmiernil presadzovanie environmentálnych zákonov, aby umožnil „rozvoj“ v amazonskom dažďovom pralese.
Ideme nesprávnym smerom
Ako pripomína BBC, Glasgowský pakt dohodli po tom, ako úbytok stromov nedokázala zastaviť predchádzajúca dohoda z roku 2014.
Nová analýza organizácie Global Forest Watch však ukazuje, že sa neplní ani nový sľub z Glasgowa.
Dopady zmeny klímy na Slovensko považuje za závažný problém 70 percent opýtaných, viac ako polovica viní štát
„V celosvetovom meradle sme ďaleko od správnej cesty a ideme nesprávnym smerom. Z našej analýzy vyplýva, že globálne odlesňovanie v roku 2022 bolo o viac ako milión hektárov väčšie ako je úroveň potrebná na dosiahnutie nulového odlesňovania do roku 2030,“ skonštatoval Rod Taylor z organizácie World Resources Institute (WRI), pod ktorú patrí Global Forest Watch.
V štáte Amazonas, kde sa nachádza viac ako polovica neporušených brazílskych lesov, sa miera odlesňovania za posledné tri roky takmer zdvojnásobila.