Produkcia biomasy sa má zvýšiť až na trojnásobok do roku 2030

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Small pile of wood pellets with on top of green leaves.
small pile of wood pellets with on top of green leaves. Eco-sustainable biomass concept.
Tento článok pre vás načítala AI.

Očakáva sa, že globálny priemysel biomasy sa do roku 2030 strojnásobí, čo povedie k výraznému zvýšeniu využívania dreva z monokultúrnych plantáží a k intenzívnej ťažbe dreva z lesov.

Aké sú predpovede?

Nová správa s názvom „Burning up the Biosphere: A Global Threat Map of Biomass Energy Development“, ktorú vydala sieť Biomass Action Network spoločnosti EPN International, predpovedá, že globálny priemysel biomasy sa do roku 2030 strojnásobí.

To povedie k trinásťnásobnému zvýšeniu dodávok drevnej biomasy z monokultúrnych plantáží a k celkovému trojnásobnému nárastu celkových dodávok drevnej biomasy.

V dôsledku toho budú prírodné lesy, ktoré dodávajú drevo na spaľovanie pre energetické účely, čeliť intenzívnej ťažbe, degradácii a premene na plantáže. To ešte viac zhorší problémy s klímou a biodiverzitou a bude to mať negatívny vplyv na komunity pozdĺž celého globálneho dodávateľského reťazca.

Bio power plant against blue sky
bio power plant with storage of wooden fuel (biomass) against blue sky

Bioenergia je líderom obnoviteľných zdrojov

Bioenergia dnes pokrýva 60 % globálnej dodávky obnoviteľnej energie, čo znamená, že má väčší podiel ako vietor a solárna energia.

Priemysel prezentuje biomasu ako obnoviteľný zdroj energie a získava za to významné dotácie, napriek tomu, že tvrdenia o jej uhlíkovej neutralite boli vyvrátené a účtovanie emisií nezohľadňuje vysoké emisie uhlíka pri spaľovaní biomasy.

Wooden Logs with Forest on Background
Trunks of trees cut and stacked in the foreground, green forest in the background with sun rays

Výsledky štúdie sú znepokojujúce

Správa skúmala údaje a predpovede medzinárodných agentúr a zdokumentovala rastúce dôkazy o dôsledkoch tohto kontroverzného zdroja energie. Odhalila, že dodávka drevnej biomasy na energiu sa medzi rokmi 2021 a 2030 predpokladá zvýšiť trojnásobne.

To zahŕňa dramatický a rizikový nárast dodávok dreva z monokultúrnych plantáží až trinásťnásobne oproti súčasnej úrovni, aby sa zabezpečila potrebná produkcia.

Medzi rokmi 2010 a 2021 už došlo k zvýšeniu o 50 %, pričom globálna produkcia drevných peliet vzrástla o 250 % a v roku 2022 dosiahla 47,5 milióna ton.

Takýto rast bude vyžadovať rozšírenie monokultúrnych plantáží, čo vedie k odlesňovaniu a premene dažďových pralesov, ako napríklad v Indonézii, kde môžu existujúce plány na rozvoj bioenergie znamenať premenenie až 10 miliónov hektárov lesa na „energetické“ plantáže.

Wood chips as heating fuel
wood chips as a renewable heating fuel and energy source

Ťažba drevnej biomasy na energiu má viaceré negatívne dopady na životné prostredie a spoločnosť. Tieto dopady zahŕňajú zníženie zásob uhlíka z lesov v EÚ, odlesňovanie a degradáciu hodnotných lesov, vrátane starých lesov v Severnej Amerike, Európe a Ázii, a porušovanie ľudských práv, ako napríklad vplyvy na zdravie ľudí a zabranie pôdy, ktorú využívajú miestne a domorodé komunity.

„Doslova pálime biosféru, keď priemysel a vlády zveličujú obnoviteľnosť biomasy a ignorujú ničenie lesov, emisie uhlíka, poškodzovanie zdravia a uzurpáciu pôdy pre obrovské plantáže pod zásterkou klimatických opatrení. Biomasa nie je obnoviteľná, je to škandalózne,“ uviedla Peg Putt, koordinátorka siete Biomass Action Network a spoluautorka správy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať