Na západnom pobreží Saudskej Arábie pri Červenom mori sa rozprestiera zaujímavý architektonický skvost, ktorý stanovuje nové štandardy v udržateľnom cestovnom ruchu. Projekt Ummahat AlShaykh Island, ktorého autorom je architekt Kengo Kuma sa skladá z 22 ostrovov a jeho dizajn rešpektuje okolité životné prostredie.
Modrý urbanizmus: Môže byť spojenie miest s oceánom riešením budúcnosti?
Vily, ktoré pripomínajú piesočné duny
Luxusné turistické vily s jemne zakrivenými strechami napodobňujú prirodzené obrysy okolitých piesočných dún. Dizajn viliek poskytuje súkromie hostí a zároveň im dáva nevšedné výhľady. Morské vily nachádzajúce sa na mori majú totiž špirálovitú štruktúru, ktorá sa vynára z mora a poskytuje hosťom úžasný výhľad na vodu. „Náš dizajnový prístup k projektu ostrova Ummahat AlShaykh bol hlboko zakorenený v jedinečných charakteristikách lokality, podporujúc filozofiu bezproblémovej integrácie s okolitou krajinou,“ hovorí Kengo Kuma.
Udržateľné materiály a metódy
Kuma a jeho tím použili na výstavbu rezortu udržateľné alternatívy k tradičným stavebným materiálom a metódam. Napríklad strechy sú pokryté prírodnými šindľami z cédrového dreva, ktoré sú špeciálne vybrané pre ich odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a slanej vode. Rezort je postavený z prevažne prefabrikovaných dielov využívajúcich smrekové drevo a namiesto betónu bola použitá hlinená omietka z cieľom znížiť ekologickú stopu projektu.
Ďalším inovatívnym prvkom je fakt, že vily je možné rozobrať a odstrániť bez toho, aby došlo k poškodeniu životného prostredia. Budovy majú
Projekt Ummahat AlShaykh Island okrem turistických víl slúžiacich na ubytovanie disponuje i dvoma reštauráciami (jedna sa nachádza na zemi a jedna nad vodou), kúpeľmi, prijímacím pavilónom, upratovacími budovami a mólom pre hostí.